Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Citind ce ati scris aici imi amintesc de primul meu baiatel si de greseala pe acre am facut-o si eu, determinandu-l sa manance cu "avioane" si alte balarii, astfel ca in ziua de azi, la 9 ani, mananca doar cateva feluri de mancare, este reticent, nu gusta nimic nou, cu siguranta pacalindu-l sa manance cand era mic, a capatat aversioune fata de mancare. Acum la al doilea bebe nu mai fac greseala asta. Cand am inceput diversificarea la 4 luni nu accepta nimic cu lingurita, am incercat in continuare in fiecare zi, eu mancam cu el la masa, fara sa il fortez si dupa o luna a acceptat. Acum mananca orice ii dau pentru varsta lui, are 9 luni si nu e mofturos. Nu ii mai pacaliti, mancati cu ei la masa si lasati-i chiar sa isi bage si mainile in mancare

Floricica Nou Venita ana_misu's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2011
    Postari in forum
    20

Copilul meu nu mai vrea sa manance decat lapte

Buna ziua.Am un copil de 1 an,Am inceput diversificarea la 5 luni.Incet incet a acceptat supa crema de legume,fructele cu branza etc.Pe la 7-8 luni nu a mai vrut sa manance deloc supa.I-am inlocuit-o la indrumarea medicului cu iaurt in care puneam carnea si putina banana.A mancat vreo 2 luni dupa care nu a mai vrut iaurtul cu carne.Apoi a renuntat treptat si masa de fructe cu branza si am ramas sa-i dam numai lapte.I-am facut analizele si i-au iesit f bune.Medicul i-a dat si vitamine care i-au provocat pofta de mancare doar 2-3 zile dupa care am revenit la lapte.Orice gusta ii vine inapoi sa vomite.Am incercat sa-i dam din mancarea noastra si nu vrea nici macar sa puna mana ca sa duca la gura,se stramba si ii provoaca greata orice mancare.Nu stiu ce sa mai fac pt a-l face sa manance ceva,orice.Ma ingrijoreaza faptul ca nu vrea sa duca nimik la gura,nici macar in joaca o jucarie.
    Imi este teama ca i s-a dezvoltat repulsie la orice fel de mancare si nu va mai manca niciodata.Chiar nu stiu ce sa incerc sa mai fac incat sa nu-i mai fie sila de mancare.Astept sfaturi,va rog!

Floricica Nou Venita gillianna's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    58
    Buna mami Ana stai linistita ,nu s-a dezvoltat nici o repulsie.Incearca ceva nou mereu ,aranjat frumos pe farfurie(cauta pe net),poate el e satul si de aia nu gusta.daca i-ai facut analize si au iesit ok, nu cred ca ai de ce sa te nelinistesti.Si eu am un baietel de 1 an si 9 luni si e tare mofturos la mincare maninca doar ce vrea el ,de 1 luna sa zic ca mai gusta din ce mincam noi,si foarte rar ii place mincarea noastra,ciorbita nu mai maninca de citeva luni(cam 2),eu nu il fortez ,in schimb maninca foarte bine orice fel de fructe.si mincarica gatita in fiecare zi special pt el )lapte cu gris,spanac cu curcan,piure cu ficatel si ou,mincare de cartofi cu curcan sau vita,iaurt si cam atit..

Floricica Nou Venita elena73's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.09.2012
    Postari in forum
    1
    buna feteleam si eu un baietel de 11 luni
    nu mai vrea sa mai pape de la 7 luni
    i-am dat peritol si polivytal si numai sub tratament mananca normal
    el ia in greutate in perioada tratamentului iar in momentul intreruperii slabeste fff mult
    analizele i-au iesit nu f bune, in prima faza
    anemic( din nastere a fost cu anemie, eu nemancand aproape deloc in sarcina)
    si analiza lymph% ( globulele albe din cate am citit pe net) este aproape dubla. valoarea normala este intre 20-40, iar el are 75
    in prima faza dr a zis ca poate a avut o viroza ( nu a fost racit copilul meu absolut niciodata), iar a doua oara la analize a zis ca asha e l;a copii, mai crescut, lymph
    o parere nu mi-ar strica
    ne-am programat la dr bechean pe 13 octombrie
    pana atunci mai citim si ne mai informam
    :-*

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari