Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bebeinka's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    145

Bebe nu are sentimente

Dragele mele,

poate ca e prea devreme pentru sentimente, dar bebele meu care are 6 luni jumate, nu are sentimente fata de mine, mama lui.

Desi l-am dorit, sunt fericita ca-l am,il iubesc si-l rasfat, ma simt un pic dezamagita.

Lui ii e indiferent cine e cu el, el plange fiindca vrea companie. E f fericit cu oricine, cu mine, cu ta-su, cu bunicii, cu baby-sitter sau cu orice strain care-l baga in seama.

Ma doare ca vad ca nu ma iubeste, ca nu ma prefera.

Stiu ca sunt egoista, dar mi-ar placea sa-l vad cum se uita dupa mine (mai mult decat dupa alta lume), as vrea sa-si intinda manutele la mine, as vrea sa fie fericit DOAR cu mine.

Dar nu...lui ii e indiferent cu cine e. E fericit sa fie bagat in seama,si atat.

Voi ce parere aveti? Cand incep bebeii sa aiba sentimente pt mama?

Floricica Novice rodikutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.02.2008
    Postari in forum
    328
    Nu cred ca este cazul sa-ti faci probleme, fetita mea, la 6 luni statea in patut singurica si se juca, nu o interesa prea mult daca o luam din patut sau nu, mergea in brate la tatal meu, la fratele meu, la sotul meu si la mine, in egala masura, de fapt mergea in brate oricui o dadeam, dar pe la 10 luni a inceput sa ma prefere .....atat de mult, incat acum sta numai cu mine si, uneori nici la baie nu pot sa ma duc fara ea, asa ca stai linistita!In mod sigur cele mai puternice sentimente le are fata de tine si apoi fata de ceilalti, dar trebuie sa mai treaca un timp, ca sa si le poata exprima!

Floricica Debutanta mirela_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    Am avut si eu o perioada in care imi doream ca Alexandru sa fie mai mamos, sa il vad cum intinde mainile dupa mine, sa nu vrea sa il ia cineva din bratele mele... iar acum, la un an... nu pot sa iti spun ce mamos este! daca ies pe usa plange, daca imi aude vocea si nu ma vede, plange; daca vrea cineva sa il ia din bratele mele se intoarce, refuza; are momente in care ma dragaleste, ma ia de gat si ma pupa in felul lui si bobane acolo ceva (preobabil spune "te iubesc, mami" :-))) si toate astea le face numai cu mine. tati e gelos pe noi...
    toata lumea imi spune ca in momentul in care apar eu, el uita de tot ce facea si ma vrea pe mine... asa ca mai ai putina rabdare si o sa aveti si voi momentele voastre de tandrete si duplicitate.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    patesc si eu ceva asemanator cu sara.... are 1 an si 2 luni imediat si NU PLANGE DUPA MINE NICIODATA!! mi-e ciuda de cele mai multe ori, ca e foarte prietenoasa cu oricine, sta cu oricine, uita ca are si o mamica! cand e in bratele cuiva imi face "pa" cu manuta, ca pleaca cu respectivul...mai nou plange dupa bunicul ei (tatal meu), dar dupa mine nu! m-am trezit ca plang de nervi o data... si eu as vrea sa simt mai multa afectiune din partea ei, dar deocamdata parca o imparte in mod egal cu toata lumea, inclusiv cu persoane pe care nu le cunoaste, nu vad nici o diferenta! poate se mai schimba lucrurile mai incolo, chiar imi doresc! rabdare sa avem...

Floricica Avansata madyflo's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2008
    Postari in forum
    2.090
    Cred ca este prea devreme sa te gandesti la sentimentele lui bebe.La 6 luni cat spui tu ca are nu cred ca stie el ca mami are nevoi de mai multa afectiune din partea lui.Mai tarziu sunt sigura asteptarile tale vor rodi si te vor face mai fericita decat esti acum.Nu cred ca este timpul sa iti faci griji de acum in acesta privinta.
    Robert,baietelul meu,la sase lunite nici nu ii pasa de mine.Daca ma duceam eu sa vorbesc cu el gangurea si el pe limba lui daca eu nu ma duceam nici nu ii pasa.Acum insa la 3 ani nu mai pleaca de langa mine si nici pe mine nu ma lasa sa plec de langa el.Ai putina rabdare...

Floricica Nou Venita hani's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.04.2008
    Postari in forum
    248
    Chiar daca nu ne convine, bebeii sunt foarte instinctivi. Le place de oricine se poarta frumos cu ei. Eu am avut cu amndoi copii problema asta. Se mai schiba copiii. Ai rabdare si stiu ce sentimente ai, dar dragaleste-l mai mult, joaca-te mai mult cu el si cu timpul se va schimba si va realiza ca unele persoane sunt mai apropiate.
    Si stii cum se spune: ai grija ce-ti doresti ca o sa primesti! Peste o vreme nu se va dezlipi de "fusta" ta si vei spune: da' mai lasa-ma si pe mine sa respir. Nu te necaji!
    Plus ca daca e in zodia scorpion e probabil mai egoist. Conteaza satisfactia lui si da atentie celor din jur cand vrea el si daca vrea! Scorpionii sunt independenti, lideri si cu peronalitati foarte puternice.
    DAR SIGUR TE IUBESTE, mai ales daca e scorpion!

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    nici bebele meu nu este super mamos! si am avut o frustrare pe chestia asta! dar, pe de alta parte, eu ma bucur ca nu ni-ar place nici sa fie numai de fusta mea! vorba lui hani, aveti grija ce va doriti, ca am vazut copchii din astia care se duc dupa mame si la wc si sunt mereu maraiti , nu vor la nimeni...astia mamosi sunt si rasfatati de obicei!

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Stai linistita, chiar ca e prea devreme sa te asteti ca bebele sa-ti arate iubirea ce-o are pentru tine. Va veni si perioada asta, fii sigura! Stiu ce zici, cred ca e frustrant sa nu vezi ca te prefera, am o prietena care s-a confruntat cu situatia asta, si fetita ei il prefera pe tatic. Deocandata eu zic sa te bucuri ca bebelui ii e asa usor sa accepte pe oricine ii acorda atentie. Asta iti face tie munca mai usoara. :-)

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Acum e perioada in care bb incepe sa socializeze..sa simta ce se intampla in jurul lui...el e preocupat cu mediul inconjurator.
    Iar faptul ca se simte bine in compania altor persoane mi se pare imbucurator..inseamna ca e un copil prietenos. Va dati seama daca ar incepe sa planga cand vine cineva sa il ia in brate??:(
    Acest lucru nu il face pe bb lipsit de sentimente. Sigur bb isi iubeste mamica....si sunt sigura ca in afara de aceste momente in care v-ati simtit "lipsite de iubire"...au existat si momente cand bb v-a cuprins de gat asa de dragastos ca v-ati topit...sau v-a strans degetul in manutele lui pufoase...sau pur si simplu v-a privit in ochi ca si cum erati totul pt el si nu v-ati putut stapani o lacrima de fericire.

Floricica Novice coradyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2008
    Postari in forum
    581
    Bbeinka, poate Nick e de felul lui mai sociabil si ii place sa fie in multime.. Si eu zic sa nu-ti faci griji, pana la urma iti va arata si el ca "mama una este"
    PS - Noi nu avem aici nici bunici, nici rude si ca sa compensez asta o las pe pitica mea in brate la toti prietenii si vecinii, tocmai ca sa nu se invete doar cu mine. Probabil e adevarat ca ne dorim exact ce nu avem ;))

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Draga bebeinka,

Nu iti face probleme, in general bebeii pana la varsta de 6-7 luni sunt "interesati" de oricine le acorda atentie, atasamentul fata de parintii lui se va manifesta abia incepand cu vasta de 8 luni.
    Asa cum au spus si fetele este bine ca bebe socializeaza si vei vedea cat de curand ca va incepe sa isi manifeste atasamentul si preferina pentru parintii sai
    [floare galbena]

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari