Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    david al meu are 1 an jum si incet incet as vrea sa-l dezvat de pampers.acum ca a fos vara toata ziua l-am lasat fara,in chilotei.cand facea pe el il bagam repede la dus.noi stam la tara si toata ziua se juca in curte.ce bine se simte fara el.ii pun decat noapte ca sa nu faca in pat.acm cateva luni imi facea iritatie de la el,cu toate ca-l ungeam cu orce alifie imi dadeadctr,si ea mi-a zis sa-l mai las fara...as vrea sa-l invat si la olita dar ma chinui cu el ca nu vrea,nu sta..vreau ca pana mergem la gradinita sa ne invatam,sa nu ne facem de rusine.am cunostinte care si-au dus fetita la gradi cu pampers.sincer nu as vrea,e prea rusinos ca un baietel de 3,5 ani sa mai umble cu pampers si suzeta in gura.trebuie sa lucram la cap asta..va pup

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    bafta multa la lucrul cu olita si noi am avut sperante mari dar....speram ca acum la cresa ai ba mai mult succes!si intr-adevar mi se pare mau urat cu suzeta n gura decat pampersul!

Floricica Debutanta maridani's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    881
    Multa bafta!Si noi avem pampers si nicio sansa sa scapam de el.Spune kk dupa ce a facut iar pipi zice toata ziua dar rar face daca o pun la olita.Am o prietena care si-a obisnuit fetele fara pampers inainte de 1,6 ani dar se pare ca nu tine la toti copii.

Floricica Nou Venita castiglione's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2009
    Postari in forum
    18
    Toti copii au timpul lor eu spre exemplu pe cea mare am inceput sa o pun la olita la 11 luni dar pina la 2 ani jumatate nu a fost vers sa faca cava in ea,pe cea mica la fel la un an am puso si dupa nici 2 luni i-am scos si pampersul de noapte

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Noi inca nu sintem curatei... Nasa noastra a lasat a doua fetita in pace total. La momentul potrivit (nu mai tin minte cind) a cerut singurica olita si intr-o saptamina nu a mai avut nevoie de Pampers. Nu tin minte cum sta treaba noaptea... oricum, va redau mai jos niste frinturi de articole din Franta :
    Conductia nervoasa, ce permite micutului vostru sa perceapa senzatiile si sa-si comande sfincterele, se finalizeaza cu aproximatie intre a 9a si a 24a luna. In asteptare, sistemul sau nervos nu este inca suficient de matur. El este supus in totalitate unor reflexe depinzind de maduva spinarii : urineaza automat, fara sa se gindeasca. Cind vezica este plina… se goleste pur si simplu ! La fel se intimpla si pentru scaune. Sfincterul rectului se dilata sub presiunea materiei fécale.
    Semnele care indica faptul ca poate fi curat:
    Cind va fi capabil sa depaseasca un numar de provocari psihomotorii, veti putea deduce ca este apt sa actioneze prin vointa priprie asupra deschiderii si inchiderii sfincterelor.
    Se ridica cu usurita atunci cind cade ? Stie sa urce si sa coboare singur o scara ? Suteaza mingea intr-o directie data ? Reuseste sa care o galetusa plina cu apa ? Este fizic gata pentru a deveni curat. Are intre 18 si 22 de luni, uneori mai putin… uneori mai mult !
    Inceind de la 2 ani, toate conditiile pot fi deci reunite pentru ca micutul dvs sa devina curat. Dar uneori, aceasta nu se intimpla decit spre 3 ani ! Idealul este sa asteptati sa se decida, fara a face ceva anume, decit sa-i propuneti o olita la care sa aiba acces liber si sa-i aratati cum sa se serveasca de ea.

Primele nopti fara scutece survin in jurul virstei de 3 ani (in medie, bine inteles), in general la citeva luni dupa curatenia de zi.
    Intradevar, esta mai greu sa controlezi sfincerele in totalitate cind dormi profund ! Mai intii de toate trebuie ca micutul ce doarme sa "auda" semnalul trimis de vezica sa plina si sa se trezeasca. Apoi trebuie sa fie suficient de treaz pentru a ordona sfincterelor sa ramina inchise. In fine, trebuie sa gaseasca energia si curajul (noaptea totul iti face putin frica!) sa se ridice pentru a merge pina la olita. Din fericire, de-a lungul lunilor, vezica creste regulat si necesita din ce in ce mai mult timp pentru a se umple, ceea ce va permite "sa tina" o noapte intreaga fara accident.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari