Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Interesant Prima intanire cu marea

Pentru noi prima inltalirea a lui Edi cu marea a avut loc anul acesta. Cand am planificat mini-concediul am avut in vedere cateva aspecte. In primul rand ca locul de cazare, camera sa aiba baie proprie, apa calda non-stop, televizor si sa fie la parter sau la etajul 1 cel mult si daca era la etaj balconul sa aiba protectie foarte buna care sa nu permita copilului sa cada cumva.

Apoi am cautat vile/pensiuni care sa aiba si acces la bucatarie, curte si poate chiar spatiu de joaca special amenajat. Am ales statiunea Eforie Nord, pentru ca am considerat ca este mai linistita si astfel evitam grupuri de elevi/studenti petrecareti si galagiosi . De asemenea, am cautat sa nu fim foarte departe de plaja dar nici pe o strada principala unde poate fi prea mult zgomot.

O data ajunsi la mare, am incercat sa repectam programul zilnic al lui Edi pentru ca fiind un mediu complet nou am vrut sa nu il debusolam si mai tare. Asa ca trezirea era dimineata la 6 jumatate - 7, papam si apoi la 7 jumatate eram deja pe plaja. Il lasam sa se joace in piscinuta lui pana pe la 8, 8 si un pic cand se mai incalzea apa marii apoi treceam la balaceala in mare .
    Primul contact cu apa marii l-a speriat un pic in sensul in care atunci cand i-a venit apa peste picioruse s-a tras inapoi si s-a agatat de mine. L-am luat in brate si l-am dus mai incolo, unde apa sa ii vina pana la brau. L-am asezat in apa, a cercetat cu privirea apa si imprejurimile apoi a inceput balaceala de se minuna toata lumea ce spectacol face. A fost mai greu cu iesitul din apa dar am scos-o noi la capat.

La ora 10 am plecat de pe plaja, ne-am mai plimbat prin statiune, ne-am oprit intr-un parculet unde era umbra, apoi am mers la papa si la nani. La 4 jumatate am revenit pe plaja pana pe la 6 jumatate, apoi am revenit sa papam masa de seara, am mai dat o tura de plimbare, am papat biberonul de seara si a cazut lat .

Asta a fost programul nostru zilnic si nu am avut nici un fel de probleme de adaptare.

Cum a fost pentru micutii vostri prima intalnire cu marea?

Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942
    noi stam aproape de mare si prima intilnirea cu marea a avut-o david la 3 luni ,am fost de vreo 5,6 ori la mare pe tot parcursul verii ,mergeam seara pe la 6 si stateam o ora o ora jumate

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    foarte frumos la mare vreau sa imi duc si eu fetita la mare la anu dar oare e prea mica?atunci o sa aibe 1 an jumate .ce parere aveti?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Pe Eliza am dus-o la mare prima oara la 6 luni iar pe Rares la 1 an si 2-3 luni.Lui nu i-a placut cum simtea nisipul cu piciorusele, nici macar pe cearsaf n-a vrut sa stea.....Mai vedem vara asta, poate s-a mai domesticit.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Fetita noastra a cunoscut marea pe la 6luni...am si ingropat-o in nisip...era fascinata...si acum ar sta cu lopatica si galetusa in nisip cu orele....in mare nu am bagat-o, dar am mers la piscina....nu a plans, dar nici nu a fost incantata....a adomit instant dupa inot:))
    Apoi am avut ink o tentativa pe la 1an.....s-a speriat....urla de ne-a auzit o statiune intreaga.
    Apoi la un an juma a fost iar prietena cu apa....acu e numai bine....innebunita dupa nisip si piscina.

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    baietelul nostru s a intalnit cu marea anul trecut cand avea 1 an si 1 luna!!!am inchiriat un apartament ca sa pot sa ii gatesc mancarica pentru el...am avut in masina doua lazi frigorifice si un minifrigider in care am adus tot ce ne trebuia...de la carnita pana la apa si toate cele...am carat si un miniaspirator ca sa pot lega batisututa bebelusului in caz de nevoie...am stat aproape doua saptamani fara o zi parca!!!se trezea dimineata pe la 8 ii dadeam micul dejun si fuguta pe plaja...il tineam pana la ora 11 si il dadeam cu nivea 50 special pt bebelusi...super buna...nu am avut probleme...intram in casa si mai ieseam dupa amiaza dupa ora 17....priam oara l am bagat in apa 10 min,apoi in a doua zi 15 de min si apoi de voie!!!dar nu statea numai in apa....seara ii dadeam sa manance in camera si apoi ieseam la plimbare ,adormea in carucior si il tineam pt aerosoli pe malul marii si cate 3,4 ore...,rotile caruciorului erau efectiv in apa .am ales romania deoarece nu puteam sa ma duc cu un copil mic la hotel si s anu ii pot gati si din cauza drumului s anu fie distanta mare...si mangalia pentru digurile imense unde puteam sa il plimb pana noaptea tarziu pt aerosoli!!!...s a comportat excelent....apoi la sfatul medicului am venit acasa o jum de zi sa schimbam hainele si am plecat la munte inca o sapt!!!inainte sa fac asta mai racea din cand in cand ,dar de atunci s a calit...trebuie sa facem asta 3 ani la rand mare si imediat munte!!!
    sa nu uit am luat si acele scutece hugghies ca s anu intre apa,dar nu si au facut banii intra apa...dar oricum a stat dezbracat....
    am inchiriat apartamentul aproape de mare...1 min faceam pana la plaja!!!
    Modificata de madalina79; 12.02.2011 la 20:25:32.

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    de apa nu s a speriat...lucas este inebunit dupa apa...cat a fost mic faceam cu el act acvatica daca pot sa spun asa...de la o luna ii umpleam cada si faceam exercitii il puneam pe burtica etc!!!la mare numai chiua de bucurie ar fi stat numai in apa!!!abia astept sa vina vara sa mergem iar!!!

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Atle a facut prima baita in mare la 6 saptamani, una scurta ca apa era cam rece, 19 grade, repede in prosopel si sub umbreluta sa nu ne arda soarele :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari