Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166

In premergator la 6 luni?

am o fetita de 6 luni si este ff activa ce sa fac?o pot pune in premergator?????

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Anca la 6 luni este mult prea devreme sa o pui in premergator. La 6 luni in general bebelusii invata sa sta bine in fundulet deci in nici un caz in premergator. Las-o pe jos daca merge de-a busilea, incearca sa o tii ocupata cu jucarele cu lumini si muzica, mergeti mult la plimbare

mother
    Guest
    anca trebuie sa te inarmezi cu rabdare. un an de zile de acum incolo tre sa tot alergi dupa ea... si cu ea in brate... nu exista o reteta miraculoasa sa scapi de grija! nici premergatorul nici orice jucarie nu o va tine ocupata mult timp!

asa ca problema e la tine, nu la ea :)

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Eu as zice sa o pui in premergator! Tu ce faci d? Chiar o pui? Cum poti sa te gandesti la 6 luni la premergator? Bebelina ta sta bine in fundulet singura, se ridica in fundulet, merge de-a busilea? Ai intrebat macar pediatra sa vezi ce zice?

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    de stat in fundulet sta singura,de-a busilea ff putin mai mult se taraste.am intrebat 2 doctori un a zis sa o pun altul nu deci nu stiu ce sa mai cred

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    daca as fi in locul tau nu as pune-o

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Anca un NU categoric si din partea mea.
    nu asta e solutia ..pentru un copil activ..
    ai nevoie de rabdare si MULTA ATENTIE..dar ce sa facemm.asta e....

Floricica Debutanta danielray's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2010
    Postari in forum
    1.071
    Exact cum au spus si fetele, nu cred ca e indicat sa o pui in premergator. Ca sa pui copilul in premergator, trebuie sa stie sa stea singura in fundulet si asta nu pentru 5 minute si pe urma sa oboseasca si sa se culce, mult mai mult. Sa stie sa se roteasca singurica, sa aiba un minim de echilibru, gelznele si genunchii, incheieturile in general trebuie sa fie foarte rezistente ca sa poata sta in premergator. Faptul ca e activa, asta nu inseamna ca va merge de luna viitoare. Iti trebuie tie rabdare multa, celor din jurul ei in general ca sa tina pasul cu ea.
    Asa ca ai rabdare ca te vei satura cat vei alerga dupa ea. Bucura-te de cat mai sta locului :))

oanachampion
    Guest
    NU! Chiar daca e un copil activ, tot ar trebui sa te poti tine dupa ea, la doar 6 luni... Iar cand ai treaba, daca n-o poti tine in brate/lua dupa tine, nu se intampla nimic daca o lasi in patut sau pe jos (cu conditia sa ai baby monitor si baby gates sau usile inchise la camerele in care nu trebuie sa intre) cu niste jucarii, timp de 10 minute... Si, in general, ar trebui sa iti poti organiza programul in asa fel incat sa faci treaba cand doarme ea... Iar daca ai de gatit, ia-o cu tine, pune-o in scaunul de masa si da-i jucarii... etc... Pana la urma... e doar UN copil, cate probleme iti poate face? Nu te supara ca-ti zic, dar e floare la ureche sa te tii dupa un singur copil (stiu asta pt ca se mai intampla sa doarma unul din gemenii mei si sa trebuiasca sa ma tin doar dupa unul)...

mother
    Guest
    haha...oana nici nu stie cata alergatura o asteapta mai incolo... daca de-acum e stresata....cam nasol!

oanachampion
    Guest
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    haha...oana nici nu stie cata alergatura o asteapta mai incolo... daca de-acum e stresata....cam nasol!
    Mda! Off topic: in vreo 30 de minute vin ai mei de la gradinita... Si alearga de nebuni prin casa si eu dupa ei... dupa 3 ture de casa reusesc sa-i scot unuia ghiozdanul... inca 3 ture si-i scot si geaca... si tot asa pt bluza, pantaloni, pantofi, ciorapi, spalat pe maini etc... Cand termin cu primul o iau de la inceput cu al doilea... Iti dai seama ca mi-am tras o palma peste frunte cand am vazut topicul asta...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari