Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Am citit recent un studiu cu privire la mamici si bebelusi, iar cercetatorii spun ca mamele pot "citi" emotiile bebelusului, un lucru mai important pentru dezvoltarea copilului decat statusul social al familiei.

S-a demonstrat legatura foarte stransa dintre emotiile bebelusului si viitoarele sale abilitati de joaca si limbaj. Relatia bebe-mama este foarte importanta, stim cu toti, insa se pare ca aceasta are un rol foarte important in dezvoltarea ulterioara a copilului, cu cat comunicarea dintre bebelus si mama este mai buna, cu atat copilul se va dezvolta mai frumos.

O mama trebuie sa isi inteleaga bebelusul, ceea ce el cere, doreste, simte incepand chiar de la 8 luni.

Atunci cand plange, nu este doar un eveniment intamplator, el simte nevoia sa comunice pe limba sa. Intuitia materna poate avea un rol mult mai important decat credeam.

Exista logica in acest studiu, ma gandesc ca felul in care te intelegi cu familia ta, daca te simti iubit si inteles, iti ofera o dezvoltare mult mai usoara..

Ai purtat micutul 9 luni de zile in burtica, crezi ca instinctul matern e real? Stii instinctiv ceea ce simte bebe al tau?

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    eu cred in instinctul matern si cu sigurantza pot spune ca inteleg de cele mai multe ori din ce motiv plange bb al meu si ceea ce incearca sa-mi comunice

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    si eu cred ca o mama isi cunoaste cel mai bine copilul si il poate citi cel mai bine. eu stiu cand lui alex ii e foame, vrea schimbat sau sa faca nani, sotul ma intreaba, acum d c plange?
    instinctul m-a ajutat ff mult pana acum, de multe ori ascultam de ceilalti, dar pana la urma se dovedea ca instinctul meu de mama a avut dreptate.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Oxitocina, numit si hormonul fericirii, mi se pare asa dragut numit, sau hormonul antistress intareste legatura dintre mama si copil, dar si instinctul matern care se dezvolta mult mai repede datorita lui. Practic oxitocina este responsabil de instinctul matern.

Va recomand sa cititi postarea despre instinct si din punctul de vedere al unui tatic.

Avem pe site si un articol interesant scris de psihologul Anca Munteanu despre instinctul matern, in care se abordeaza problema controversata: cu bebe in brate sau nu? Mi-a placut foarte mult abordarea ei.

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Foarte frumoase aricolele recomandate bebelaa. Si eu sunt de acord cu doamna psiholog. Intr-adevar este in mintea ta mereu intrebarea cat de des sa-l tin in brate, sa fug acum la el sau sa-l mai las un pic?
    Eu am gasit undeva intr-o carte ceva care mi-a dat cumva o solutie la problema asta...nu las copilul sa planga mai mult de 15 minute. Si intr-adevar o mama simte emotiile copilului.

Floricica Novice coradyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2008
    Postari in forum
    581
    Am citit si eu articolele si mi-au placut!! Chiar e real.. cred ca orice mama "rezoneaza" intr-un mod special cu bebelusul ei. Chiar ma bucur ca n-am ascultat sfatul unuia si altuia (sa nu-l rasfeti, sa nu-l inveti asa etc etc) ci am facut cum am simtit eu..desi e primul bebe si nu stiam mare lucru. Asa bine isi exprima bucuria, supararea, oboseala, cheful de joaca.. Iar cand se uita in ochii mei si rade cu cei 2 dintisori mici mici si intinde manutele sa-mi atinga fata..nu e nevoie de cuvinte.

Floricica Nou Venita andreius2003's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2008
    Postari in forum
    34
    Relatia mea cu puiul meu este una stansa doar noi doi...desi uneori cand mergem la bunci si sunt acolo 8-10 persoane in casa bebe uita d emine si dupa o zi intreaga ma intreb .Ma mai iubeste la fel de mult?Mai are tot atat nevoie d emine?Oare daca l-as lasa acolo mai mult timp mi-ar simti vreoadata lipsa...am mici indoieli
    http://copilul.ro/index.php?Intelepti_ca_serpii_si_blanzi_ca_porumebeii&s=47&id_poveste=569&a=8

Floricica Debutanta gabyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    902
    Eu cred ca ne simte lipsa , oriude l-ai lasa , ca se joaca e altceva, e varsta , trebuie sa se joace, dar asta nu inseamna ca te-a uitat sau ca trebuie sa te intrebi daca te mai iubeste!..ei traiesc in prezent.Nevoie vor avea mereu de noi , chiar si cand vor fi ca noi la randul lor:)

Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    si la noi e o relatie foarte stransa,va dau un ex:acum cand ne intorceam de la plimbare tata era cu bb in fatza cu carutul iar noi ne-am oprit sa vb.cu cineva cand mi-a auzit vocea s-a intors imediat sa vada unde sunt,iar cand vb.pe limba lui vb.si eu (scot sunetele pe care le scoate si el)si rada de numai poate,ne intelegem de minune

Floricica Debutanta anca07's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2008
    Postari in forum
    1.081
    si noi suntem fff lipiti gina cind ma vede plinge sa o iau in brate dac este cu tata sau cu alta persoana eu stiu tot ce vrea sau nu ii covine se uita mult dupa mine dar eu ma si ocup de ea cel mai mult ,ne jucam vorbim, cintam ,batem din palme ,mergem la plimbare si trage mai mult la mine

Floricica Avansata biskita's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.06.2008
    Postari in forum
    1.743
    eu mai tot timpul imi dau seama ce vrea ...parca simt il cunosc ..normal e o parte din mine poate de aceea mi-s asa de cunoscute nevoiile lui!!!in ultimul timp se uita dupa mine si daca nu ma vede sau ma simte incepe sa urle nimeni nul mai inpaca decat............mama(eu)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari