Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita catalina87's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2009
    Postari in forum
    2
    De la cate luni e voie sa ii punem pe bebei in premergator? Adica sa nu le dauneze si sa ii ajute sa o ia din loc?

Floricica Nou Venita flo09's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2009
    Postari in forum
    14
    eu l-am pus de la 7 luni

Floricica Novice danielas's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2009
    Postari in forum
    336
    eu nu am pus-o in premergator si la 10 luni mergea singura pe langa pereti si mobila iar la 11 luni mergea fara probleme...

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    eu am pus-o de la 6 luni jumate si ii place ff mult

mother
    Guest
    pentru copilul meu nicio varsta nu e ok pt premergator...

iubytzik22
    Guest
    Cel mai bine e sa il puneti tarziu in premergator daca asta doriti....al meu a mers la 12 luni...si il pusesem de la 7 luni si m-a facut doctorita cu ou si cu otet ca era mult prea devreme mi-a zis de la 8 luni -8 luni jumate cate 5 minute pe zi si nu lasat sa mearga toata ziua...insa am renuntat sa il mai pun.....plus ca putea sa cada sa se loveasca...asa ca nu va jucati fetelor cu asta....daca ii puneti de mici in premergator puteti avea probleme mari....ce mi-a zis doctorita m-a speriat asa de tare incat am renuntat la el de tot......

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    ar trebui pus in premergator atuni cand sta singur in fundulet pe o perioada mai lunga... de obicei cam pe la 7-8 luni. eu asa l-am pus si concomitent cu statul in fudulet el invatase sa se ridice in tarculet in picioare. a mers la 10 luni singur caci de marginea patului mergea de vreo 1 luna. pana la 1 an mergeam faa probleme nu am folosit ham niciodata. era atent la praguri... lucru crea cum nu il mai face:))

Floricica Nou Venita claudette's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2010
    Postari in forum
    68
    eu nu l-am pus in premergator....omul invata sa mearga si fara premergator, in mod natural...ca in orice situatie, mai ales cand este vorba despre dezvoltarea oaselor, a musculaturii, a evolutiei copilului in general. ar trebui sa lasam copilul sa "decida" cand sa stea in fundulet, cand sa se ridice in picioare...cand sa mearga singurel
    din ce cunosc eu, majoritatea copiilor care au fost pusi in premergator au avut probleme la mers, adica au mers apoi pe varfuri
    nu e o regula, insa daca pui copilul prea devreme, risti sa-i provoci probleme la solduri, la coloana...la dezvoltarea oaselor, pentru ca musculatura nu e suficient dezvoltata sa sustina greutatea corpului...
    copilul meu a mers la 1 an si 6 saptamani...e un copil perfect normal, care a trecut prin toate etapele pana acum si nu vad nicio diferenta motrica intre el si cei care au mers mult mai devreme
    s-a inteles ca-s contra premergatorului, nu? :D

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    Nici eu nu l-am pus in premergator si nici nu ii vad sensul.Usureaza, probabil munca mamicilor...dar nu prea vad cu ce sa il ajute pe copil.

Floricica Nou Venita justt.irina's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2011
    Postari in forum
    6
    eu am pus fetita la 5 luni in premergatur ..dar nu se prea omoara dupa el ,merge 5 minute si se plictiseste ,la 5 luni statea in fundulet singura , acum la 6 luni se ridica in patut singura ,merge de'a buselea prin casa si se agata de tot ce prinde sa se ridice in picoare !!!

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    EU am mai scris intr-un topic...:

Dezvoltarea locomotorie a copilului meu a fost una normala de aceea NU m-am gandit sa folosesc acest ..obiect controvesat! Toata lumea ma intreba ...dar nu l-ai pus in rotobil? dar de ce? vai , dar vei fi mai libera, vei vedea ca va umbla mai repede!!
    sincer.....cred ca toate mamicile imi dau drepatate: Mi-am dorit sa umble...insa era cu mult mai bine inainte!!! Atata graba...lasat-i draga sa -si urmeze fiecare copil cursul vietii!!!!!!!!!!!! Paul a stat in fundulet SINGUR, fara sprijin de nici un fel la 7 luni fix(dar singur...cel cu 4 luni...nu cred nici in ruptul capului...e o aberatie), s-a ridicat in picioare la 7 luni si o sapt...iar de umblat singur fara ajutor la 10 luni jumate!!! De specificat e ca a umblat in patru labe inca de la 5-6 luni!

Cine vrea sa isi puna copilul in premeregator e fix problema lor!!! Insa daca chiar vreti ...nu va grabiti....de la 6 luni,majoritatea isi pun copilul de cand sta in fundulet,e complect gresit, puneti-l de cand se ridica in picioare ...dupa 10 luni!!!
    Probleme vor aparea mai tarziu...nu acum,la barbati va fi hernie de disc, iar la femei coxatroza...toate mai timpuriu...

Va atasez un link cu explicatii...mie mi-a placut ff mult! Va rog sa aveti curiozitatea sa ascultati ce spune aceasta doctorita!

http://www.feminis.ro/video/premerga...-compromis-167

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari