Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166

Vaccinul gratuit/vaccinul optional

buna .as avea si eu o intrebare eu pana acum i-am facut fetitei mele vaccinul infanrex respectiv cel d 2,4,si 6 luni deoarece dr noastra nu a avut vaccinurile acelea gratuite.acum trebuie sa ii fac vaccinul d un an si nu stiu dak pot reveni la vaccinurile acestea gratuite deoarece nu imi permit sa mai dau iar 300ron pe infanrex .stie cineva dak este contraindicat?medicul mi-a zis k nu dar mi-e teama.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu baietelului meu i-am facut la 2, 4, 6 luni Pentaximul iar la 1 an, la recomandarea pediarei i-am facut 2 vacinuri gratuite (teoretic gratuite ca in perioada aceea au fost probleme cu unul dintre ele si l-am cumparat din farmacie). Eu de la bun inceput am facut cum m-au sfatuit pediatra si asistenta sa, adica am alex Pentaxim iar ca a spus ca le putem face pe cele gratuite asa am facut.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de ancatavi Vezi mesajul
    buna .as avea si eu o intrebare eu pana acum i-am facut fetitei mele vaccinul infanrex respectiv cel d 2,4,si 6 luni deoarece dr noastra nu a avut vaccinurile acelea gratuite.acum trebuie sa ii fac vaccinul d un an si nu stiu dak pot reveni la vaccinurile acestea gratuite deoarece nu imi permit sa mai dau iar 300ron pe infanrex .stie cineva dak este contraindicat?medicul mi-a zis k nu dar mi-e teama.
    ancatavi bineinteles ca poti sa faci vaccinurile gratuite acum, nu este contraindicat, pentru ca bebele tau trebuie sa faca niste vaccinuri obligatorii la un an si acestea trebuie sa fie aceleasi, indiferent ca sunt gratuite sau nu. Deci daca doctorita le are la policlinica si nu mai poti lua INFANRIX de la farmacie, poti sa le faci linistita. Sunt aceleasi tulpini, nu altele, deoarece exista o schema de vaccinare obligatorie si medicii nu se pot abate de la ea.

Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    multumesc fetelor pt raspunsuri.am auzit tot felu d chesti k nu poti sa intrerupi k face alergie,k face febra,complicatii...etc si deasta m-am speriat

mada_lyna
    Guest
    mie dr de familie(are competente in pediatrie)si pediatrul baietelului mi-au zis ca daca icnep schema de vaccinare cu Infanrix ,asa trebuie sa continuam pina la sfarsit(inclusiv cel de 1 an).nu sunt identice.ganditi-va ca cele de la stat,facute de INst.Cantacuzino,dau reactii iar cele de la GSK nu(sau mai usoare).evident,exista si exceptii de la regula.

Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    reacti adverse au majoritatea dak te uiti si pe infanrix la contraindicati te speri da asta e le faci k nu ai incotro.oricum si pastilele si vaccinurile sunt bune pt ceva si fac rau pe alta parte.asta in general nu numai la bebei

mada_lyna
    Guest
    asa e.dar Infanrixul are mai putine sau mai usoare reactiile adverse.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de daniela37 Vezi mesajul
    ancatavi bineinteles ca poti sa faci vaccinurile gratuite acum, nu este contraindicat, pentru ca bebele tau trebuie sa faca niste vaccinuri obligatorii la un an si acestea trebuie sa fie aceleasi, indiferent ca sunt gratuite sau nu. Deci daca doctorita le are la policlinica si nu mai poti lua INFANRIX de la farmacie, poti sa le faci linistita. Sunt aceleasi tulpini, nu altele, deoarece exista o schema de vaccinare obligatorie si medicii nu se pot abate de la ea.
    O schema "obligatorie" de vaccinare???Obligatorie pt cine?Sau in ce fel?

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de ancatavi Vezi mesajul
    reacti adverse au majoritatea dak te uiti si pe infanrix la contraindicati te speri da asta e le faci k nu ai incotro.oricum si pastilele si vaccinurile sunt bune pt ceva si fac rau pe alta parte.asta in general nu numai la bebei
    Eu stiam ca daca ai inceput cu cele cumparate,trebuie sa continui cu ele si invers.Daca te sperie reactiile adverse ale vaccinurilor,poti opta sa nu le administrezi copilului,nu esti obligata.

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    asa e.dar Infanrixul are mai putine sau mai usoare reactiile adverse.
    Eu i-am afcut Infanrix fetitei mele pentru ca la 2 luni a facut reactii foarte urate la antipolio oral de la policlinica. La infanrix nu s-a intamplat. Numai ca il gaseam greu si, bineinteles, costa foarte mult. Dar nu toti copiii faceau aceleasi reactii, majoritatea faceau vaccinurile gratuite.

Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de gianinad Vezi mesajul
    O schema "obligatorie" de vaccinare???Obligatorie pt cine?Sau in ce fel?
    gianinad, stii la ce ma refer. La acele vaccinari care sunt trecute in carnetul de vaccinari pe care il primesti in maternitate. Sau acum nu mai exista acel carnet pe care trebuie sa il duci mai apoi la medicul de familie sau pediatru ca sa treaca acolo toate vaccinarile? ma refer la acele vaccinari pe care statul roman le asigura in mod gratuit. Nu sunt, sa stii, o mare adepta a vaccinarilor. Le-am facut fetelor mele doar acele vaccinari din carnetul de vaccinari. Crede-ma ca am citit tot ce se putea despre vaccinuri si reactiile lor adverse,dar eu am ales sa le vaccinez pe fetele mele. Bineinteles, mamele trebuie sa stie ca pot refuza vaccinarea, e dreptul lor si multe nu stiu despre asta.
    Sa iti spun de ce mi-am vaccinat fetele. Se poate intampla ca mai tarziu sa aiba probleme la intrarea in comunitate si asa sunt destul de putine locuri, iar asta - si stiu din experienta unor prieteni - poate fi un motiv de refuz.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari