Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita danyela18's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2012
    Postari in forum
    2

Nefericire Pozitie bebelus

fetita mea de 3 luni sta cu capu numai pe dreapta am incercat sa o pun cu un sul sa stea pe partea stanga dar plange cat o tin plamani ce sa fac:((o fi o problema sau asa fac cat sunt mici?

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Dany ideal ar fi sa stea pe ambele parti al meu a stat si a dormit tot pe o parte si are capul si acum putin putin turtit pe partea respectiva, din cate stiu exista o pernita speciala ca acelea de voiaj , o pui in jurul capului si nu ii permite nici in stanga nici in dreapta doar drept eu am aflat cam tarziu de ea , oricum parerea mea este ca nu-i cine stie ce nenorocire

Floricica Nou Venita gillianna's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2012
    Postari in forum
    58
    Este bine sa doarma pe ambele parti si pe spate,eu asa il schimbam pe cel mic citeva ore pe stinga ,citeva pe dreapta,pe spate.Are capul foarte frumos format, am tinut la asta ca fiind baietel va fi mereu cu par scurt si nu as fi vrut sa aiba (defecte) sa zic asa.Am printre prieteni si fetite si baietei cu capul turtit ,la fetite se mai mascheaza cu par.Nu cred ca e ceva grav,fetita unei prietene la fel ca si a ta, nu vroia decit o anumita pozitie la somnic.Pupici

miki00
    Guest
    De cand am adus fetitele acasa de la clinica (una are 20 de luni, cealalata 4 ani si 8 luni), au dormit doar pe spate, fara perna pana dupa ce au implinit un an.Le-am pus asa la recomandarea medicului pediatru, e cea mai sigura pozitie pentru bebelus. Si asta pana si-au luat singure pozitia confortabila lor de dormit -cea mare de pe la 5 luni a dormit cu funduletul in sus si piciorusele stranse sub ea, iar cea mica de pe la 8 luni doarme ca un adult, se intoarce cand pe o parte , cand pe alta.Katerina a avut dupa ce a implinit 2 luni si pana am inceput diversificarea reflux gastroesofagian, asa ca ii puneam o perna sub saltea , pe urma i-am cumprato perna speciala , dar la tine nu e cazul .

Nu folosi pentru un bebelus nici un fel de perna, e pericol de sufocare !!
    Sfatuieste-te si cu medicul pediatru al bebelusului tau.

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.233
    Citat Postat de danyela18 Vezi mesajul
    fetita mea de 3 luni sta cu capu numai pe dreapta am incercat sa o pun cu un sul sa stea pe partea stanga dar plange cat o tin plamani ce sa fac:((o fi o problema sau asa fac cat sunt mici?
    Eu asezam fetita mereu in pozitie diferita, o zi cu capul intr-o parte a patutului, urmatoarea zi cu capul in celalalt capat al patutului, astfel era nevoita sa stea cand pe o parte cand pe alta pt a privi spre interiorul camerei...in primele luni ii puneam un prosop facut sul la spate, pt sustinere...

mada_lyna
    Guest
    mamico, te temi ca ar fi bolnava? daca da, du-te cu ea la un pediatru.
    isi intoarce capul si in stanga? sau pur si simplu este blocata pe dreapta?

mada_lyna
    Guest
    al meu tinea capul in toate partile. eu il puneam sa doarma si pe stg si pe dr ca sa nu ramana cu capul aplatizat pe una din parti. dar nu plingea cand il puneam sa doarma ori pe stg ori pe dr.
    dak ii intorci caputul spre stg (cand e treaza) tot asa tipa?

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Este cunoscut riscul de deformare a craniului in cazul in care bebelusul doarme o perioada indelungata in aceeasi pozitie, asa ca incearca dupa ce adoarme sa-i schimbi pozitia.Daca plange si in mod normal cand o asezi pe stanga, consulta un pediatru pentru a vedea daca nu cumva are probleme de sanatate.Eu am facut o paturica sul si luni de zile i-am schimbat pozitia la fiecare somn(cam din 3 in 3 ore).

Floricica Debutanta iuliatudor27's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2011
    Postari in forum
    979
    Buna,

Si noi am avut o problema asemanatoare...dormea mereu cu fata la geam...

Pune-o pe spate si vezi in ce parte duce capul, daca il lasa mereu in aceeasi parte suceste-o invers ...eu il culcam cu capul unde trebuiau sa fie picioarele ca sa se uite tot la geam dar sa stea pe cealalta parte a capului ..sper sa fi inteles tu ce am vrut sa iti scriu;))

Pupici!

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Buna,
    exista o perna speciala care se pune pentru a invata bebelusul sa stea pe ambele parti.sI Cassiana a mea statea numai pe stanga,asa cum era obisnuita din burtica,dar am obisnuit-o in timp sa stea si pe partea dreapta sau pe spate.Este o perna speciala,nu are cum sa se sufoce,.pentru ca nu ajunge la fata copilului.Daca plange incearca sa ii atragi atentia cu o zornaitoare,sau sa pui copilul in pat si sa te asezi in fata lui,oricum ceva care sa ii distraga atentia si sa ramana pe partea pe care o vrei.Mult succes :*

Floricica Senior arrriadna's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2008
    Postari in forum
    2.821
    Sal, sunt de acord cu Iulia.Poate ii place ce vede... Si nu, nu e normal sa reactioneze asa, clar o deranjeaza, dar tu nu vrei sa ti se dezvolte anormal doar pt ca ii faci pe plac copilului. Intoarce-o pe partea stanga dar cu fata catre ceea ce vede si cand sta pe dreapta.Daca nu ii place nici asa verific-o. Pune-o cu fata in sus, dezbracata sau cand ii faci masajul. Maseaz-o un pic mai ferm (cu aceeasi presiune ca a saltelei cand ar sta pe dreapta). De la cap la degetele picioarelor. Daca are un punct/ zona dureroasa si incepe sa planga e naspa. Caz in care ceri trimitere pediatrului sa-i faci verificari. Poate o deranjeaza articulatia umarului, sau poate coastele, sau poate soldul.
    Orice ar fi trebuie sa descoperi. Si n-ai cum decat prin eliminare!
    Si, ca sfat prietenesc, vorbeste non-stop copilului, sa invete repede sa vorbeasca iar cand o va face, invatz-o toate partile corpului. Stii cat e de util cand abia articuleaza sa iti poata spune "Mami, doale gatu'" sau "mami, naaasu" (ca e infundat/ are muci"? ... Pfff...

Fii-mea a avut o infectie de la gradi pe care am tratat-o. Si imi zice la un moment dat, "mami, ma doare splina". Intai am zis ca "poate merge prea repede/ e obosita. Dupa o saptamana de jena am dus-o la pediatru. Ca sa aflu ca, intr-adevar, la infectii splina reactioneaza si se mareste (doare). Copilu' avea dreptate, saraca :)))) Un siropel 5 zile si s-a rezolvat...
    Deci pe copilul tau il deranjeaza ceva. Rezolv-o fara sa astepti!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari