Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alinaro2006's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2008
    Postari in forum
    10

Pozitia corecta a capului

Am o mare problema cu capsorul piticului meu care este un bebe nascut prematur la 28 de saptamani si s-a dezvoltat normal pana acum numai ca de la atata stat in incubator unde a stat cu capsorul mai mult pe parti acum are capsorul un pic aplatizat pe parti si nici nu il pot obisnui sa stea si pe partea stanga sau pe spate sta f mult pe partea dreapta si mi-a zis dr lui ca nu este bine ca nu trebuie sa il mai las dar daca il pun pe spate intre perne sau pe stanga nu ii place si imi plange.Ce ma sfatuiti sa fac sau este chiar asa o problema????Multumesc

Floricica Nou Venita iustinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2010
    Postari in forum
    24
    Cand sunt foarte mici, bebelusii au tendinta sa stea cu capul inclinat spre dreapta sau spre stanga. Aceasta poate determina o forma a capului neuniforma, cu zone aplatizate. Nu este totusi un motiv de ingrijorare, pentru ca in cele mai multe cazuri problema se rezolva de la sine. Tot ce poti sa faci tu este sa incerci sa-l culci cand pe o parte, cand pe alta, pana ce forma capului se va modela armonios. Bafta!

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    chear daca plange incearca totusi sa il culci pe spate o sa se invete daca incerci putin cate putin . si vecina mea la fel a patit culca bebele doar pe burica ca alta pozitie nu vroia si acum la 1 an si 3 luni are capusorul aplatizat pe ambele parti si se vede foarte urat ca are fata tuguiata .pare deformat si a mers la doctor si i-a zis ca spera sa se refaca dar nu crede ca acum e mare ca pana intr-un anisor s-ar fii refacut daca l-ar fii culcat pe toate partile.asa ca modeleazai caposorul acum cat e bebe ca mai tarziu cine stie daca se ma reface.

Floricica Nou Venita lauma's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    15

pozitia corecta a capului

buna.nu trebuie sa te ingrijorezi prea mult.la fel am patit cu eu baietelul.nu vroia nici in ruptul capului sa doarma pe o parte(stanga sau dreapta),numai pe spate,astfel ca pe la 3 luni,partea din spate a capului era pur si simplu plata. asa ca ziua,dupa ce adormea,ii intorceam eu usurel caputul intruna din parti,iar la baita ii faceam un usor masaj al caputului,nu prea tare insa, ca sunt firavi.problema s-a rezolvat dupa varsta de 7 luni cand i inceput sa-si intoarca singur caputul intr-o parte sau alta.daca vezi acum,la 2 ani si 7 luni,ce cap rotund are,i-ti vine sa-l maninci.multa rabdare si bafta.[pumnii stransi]

Floricica Nou Venita teodorandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2009
    Postari in forum
    3
    buna. te inteleg , asa facea si bebitzu meu , dar doctorita m-a sfatuit sa ii pun capul intre 2 pelincute rulate si sa stea cu fata in sus. sau poti sa incerci cu scoica de la masina ca are suportul pentru capul copilului si sta cu capul drept. usor ,usor o sa se obisnuiasca. multaaa rabdare ...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari