Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94

Pete pe fata bebelusului

buna ziua as vrea sa intreb si eu mamicile daca au idee despre ce poate fi vorba ,de vreo trei zile bebe re in jurul guritei si pe barba un aspect patat al pielii,nu a mancat nimic nou ca sa zic ca are vreo alergie ma gandesc sa ma duc cu el la medic ca nu prea imi place cum arata,voi ce ziceti?in poza nu se vede chiar asa tare dar e destul de vizibil in realitate
    Imagini atasate

tabitha
    Guest
    In primul rand,ai un bebe de toata frumusetea,sa-ti traiasca!
    Eu am mai vazut asa (dupa ce mi-am dat seama din poze) ceva la un copilas,iar mama lui mi-a zis ca este iritat de la saliva sau lichide.Mai avea si pe gat si spate la fel,de la transpiratie,fiind vara si el grasut,transpira destul de mult.
    In locul tau,eu as merge la medic,mai ales ca bebe e micut si sa nu fie o alergie sau altceva.

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Bebe e un dragalas vesel ! Cum ti-a spus si tabitha, ar fi fi indicat sa il consulte un medic.Mai ales ca dureaza de ceva timp problema.Sanatate:)

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Bebe frumusel foloseste suzeta? Al meu se patase si se brobonise cam in aceleasi zone plus la baza gatului de la suzi, pt ca balea si si-o intindea pe fatuca sau ii mai curgea din gurita...il stergeam cu lotiune 1ere eau de la Uriage si pe urma ii puneam o urma de Sudocrem...
    Daca nu are si altundeva pe corp, putin probabil sa fie alergie la ceva, mai ales ca spui ca n-ai schimbat nimic in alimentatie in ultimele zile...Poate insa sa fie si un prim semn de dermatita atopica...daca pielea are tendinta de descuamare, sau mici vezicule....Nu i-ai dat cu nimic?
    La varsta asta el baga toate lucrurile in gurita si se mozoleste...poate ar fi indicat sa dezinfectezi jucariile...
    Daca totusi esti nelinistita si bebe are si alte simptome, consultati si medicul pediatru...

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    suzeta nu-i place pot numara pe degetele de la o mana de cate ori a luat suzeta in gurita dar intradevar tot ce prinde baga in gurita si isi intinde balutele exact pe acolo pe unde are pielea aspectul patat,nu cred ca e alergic la ceva,este la fel de vesel ca intotdeauna,ma gandeam eu la o ipoteza poate suna putin aberant dar care mamica nu gaseste orice lucru aberant posibil cand e vorba de piticul ei,ma gandeam ca poate l-am pupat prea apasat,il pup de zeci de mi de ori pe zi si tot in locurile alea pe barbita si langa gurita,nu il apas sa-l doara dar pielicica lui fiind sensibila poate pupurile mele sunt ca niste ventuze oricul am renuntat sa-l mai pup...in zonele ale ca in alte parti nu ma pot abtine imi vine sa-l mananc,imi cer scuze daca scriu tampenii

tabitha
    Guest
    Citat Postat de Lilyssss Vezi mesajul
    suzeta nu-i place pot numara pe degetele de la o mana de cate ori a luat suzeta in gurita dar intradevar tot ce prinde baga in gurita si isi intinde balutele exact pe acolo pe unde are pielea aspectul patat,nu cred ca e alergic la ceva,este la fel de vesel ca intotdeauna,ma gandeam eu la o ipoteza poate suna putin aberant dar care mamica nu gaseste orice lucru aberant posibil cand e vorba de piticul ei,ma gandeam ca poate l-am pupat prea apasat,il pup de zeci de mi de ori pe zi si tot in locurile alea pe barbita si langa gurita,nu il apas sa-l doara dar pielicica lui fiind sensibila poate pupurile mele sunt ca niste ventuze oricul am renuntat sa-l mai pup...in zonele ale ca in alte parti nu ma pot abtine imi vine sa-l mananc,imi cer scuze daca scriu tampenii
    Nu scrii tampenii,cred ca toate ne-am albit copiii de la atata pupat.Numai ca nu cred ca e de la asta,mai degraba de la ce baga in gurita .

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Si iubita mea facea asa pe fata cand era mai micuta.in fiecare zi dupa baita ii dadeam cu o crema de la MUstela.II treceau repede.Facea din cauza de balute sau cel mai frecvent facea atunci cand papa mancarica,sau vara cand era f.cald.Acum de ceva timp nu a mai facut.Poti sa treci si pe la doctor,oricum o sa iti recomande ceva pediatrul,dar stai linsitita,nu este nimic grav.

mada_lyna
    Guest
    i-au aparut dupa expunere la soare? k dak da, atunci s-a patat din aceasta cauza. eu am patit-o pe perioada sarcinii si apoi s-au accentuat la expunere la soare(pt k n-am folosit Spf)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari