Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Infectie urinara cu e-coli

Mamici sunt asa de suparata.astazi mi-a venit rezultatul de la urocultura si fetita mea are infectie cu e-coli.Am fost la doctorita si mi-a dat tratament 7 zile cu cefaclor si apoi sa repet analiza.nu inteleg de unde a putut face.Pediatra zice ca de la cacuta, ca a avut cateva zile cand a fost constipata.Am avut mereu grija de igiena intima, nu am sters-o cu servetele, o spal de fiecare data cand o schimb cu apa calda.Se poate lua asta de la cineva?Mi-a recomandat pediatra sa fac si eu urocultura.Abia astept sa vad.Ati mai patit asa ceva si daca cum au reactionat copii la tratament?A mea nu are nici un simptom.Pur si simplu m-am gandit eu sa fac o urocultura si uite ce am descoperit

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    buna mami.cati ani are fetita?e in colectivitate?nu te alarma prea tare.poate fii si de la o raceala jos netratata la timp si s-a transformat in altceva.nu am patit cu fetita,si a mea e constipata de cand o am,si in plus nu am avut asa mare grija de igiena ei,adika nu am insistat cum a facut cacut sa o spal,am sterso cu servetele si atat.e bine sa ai grija cu igiena dar sa nu exagerezi ca o inveti sensibila.stiu ca multe mame vor intra acum si vor zice ca nu am dreptate,dar sa recunoastem ca timpul ne impiedica sa facem multe.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Bacteria asta se afla in tractul gastro-intestinal inca de la 40 de ore de la nastere si face parte din flora comensala (totalitatea bacteriilor care traiesc in organismul unei persoane sanatoase si care nu determina boala). Organismul nou nascutului vine in contact cu bacteria prin apa, mancare sau ca urmare a contactului cu personalul din spital. Desi majoritatea tulpinilor de E. coli sunt nepericuloase, exista si exceptii, cum ar fi serotipul O 157:H7, care este incriminata in aparitia unor toxiinfectii alimentare grave, anemiei sau chiar insuficientei renale, sau tulpinile care pot fi agenti etiologici ai diareelor hemoragice precum E.coli enterohemoragic (EHEC). Unele tulpini de E. coli sunt incriminate in aparitia infectiilor de tract urinar. Fa tratamentul exact cum ti l-a prescris fiindca infectiile urinare cu e.coli recidiveaza si se pot prelungi pana la ani in cazul in care tratamentul este prost facut sau dozarea antibioticului nu este adecvata. Multa sanatate!

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    fetita are 7 luni si o saptamana.am sa urmez tratamentul asa cum mi-a zis doctora desi este un antibiotic puternic si eu pana acum nu i-am dat deloc antibiotic si am fost impotriva lor dar nu am ce face

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    nu e problema, miha. tocmai fiindca nu i-ai dat inca antibiotic efectul va fi foarte bun. e un antibiotic ca toate celelalte, nu mai puternic, nu exista asa ceva, dozajul conteaza si spectrul de actiune, iar ceea ce ti s-a dat este pentru acest tip de infectie. daca rezultatele vor fi cele asteptate, nu ai de ce regreta ca i l-ai dat. uneori e absolut necesar, nu trebuie sa cadem in extreme, nici sa dai la cea mai mica raceala, dar nici sa lasi netratata o infectie ce se poate agrava si crea probleme de durata. daca ai un pediatru bun cel mai bine e sa mergi pe mana lui/ei.

Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    speram sa scapam cat mai repede de aceasta infectie, mai ales ca din ce a spus doctora este in faza incipienta infectia pt ca fetita nu are nici un simptom, nu are febra, nimic.Mi-a zis ca daca mai lasam 2 sapt cred ca urma febra mare.Multumesc de incurajari.Mamici ati auzit cumva de ceai de afine la bebe?ca din ce stiu eu ceaiul din frunze de afin este f bun in aceasta problema dar la adulti.La bebelusi nu am auzit daca este voie.Stiti ceva?

Floricica Debutanta danilu's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.12.2009
    Postari in forum
    830
    buna dimineata. asa este, o infectie trebuie sa fie tratata. dar inainte de a incepe antibioticul eu as repeta analiza la alt laborator. am fost panicata si disperata din cauza unui stafilococ auriu in gat, am repetat analiza la alte 2 laboratoare si ambele rezultate au fost ok. daca nu faceam asta indopam copilul cu antibiotic degeaba.multa sanatate!

Floricica Nou Venita anisha's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2011
    Postari in forum
    110
    Buna,Miha!Baietelul meu a avut infectie cu E coli de la nastere,desi eu nu aveam.I-am facut urocultura +antibiograma pentru a vedea la care antibiotic e rezistent si in urma acestei analize i-am administrat tratament corect.Nici eu nu stiam ca are,nu avea febra,avea doar o iritatie,care se agrava ,orice i-as fi pus nu dadea rezultate,med de familie mi-a prescris multe unguente .A durat distractia cam 3 saptamani pana am mers la un pediatru care m-a indrumat ce sa fac.Am avut noroc.Acum are 2 ani si de atunci nu a mai avut probleme.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari