Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita grasutu's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    32

Vorbarie Fetita mea nu vrea sa manance cu lingurita

Buna.fetita mea are11 luni.a fost racita pe la 6 luni nu vroia sa pape si i-am mai dat cu biberonul numai sa manance,dupa care nu a mai vrut sa pape cu lingurita.am luat alte lingurite dar degeaba.ia 10 lingurite iar apoi se plictiseste sa deschida gura.ce ma sfatuiti.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    cumparai lingurite cu maimutoaie,se gasesc de la nuk,sau dai cu lingura si ii pui mai putin.dar 10 lingurite pline de papa eu zic ca sunt de ajuns la 11 luni.mai ales daca ii pui si painica in mancare.sabina la o masa papa cam 10 linguri la o masa,tu cat vrei sa pape.sau poate nu lingurita e motivul,poate ii dau dintisori.dar eu tot zic ca 10 lingurite sunt suficiente la o masa pentru un bebe

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    32
    multumesc pt sfat.mamanca cu lingura si ce pot ii mai dau cu furculita (legumele din ciorbita)

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    si fetita mea tot cam 10-15 lingurite maxim mananca ca apoi se plictiseste si fuge prin casa sa isi gaseasca cate ceva de lucru da nu o mai fortez sa manance k asa e mai rau cate lingurite vrea atat ii dau.mai bn ii dau sa pape mai des decat sa o umflu cu un castron mare de ciorba.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    si a mea tot 10 _ 15 lingurite mananca. dar are o placere deosebita sa ii dau si ei lingurita in mana. bineinteles ca dupa un timp o arunca si incepe sa manance cu degetele. eu o las chiar daca isi pune si in cap, asa invata.

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    si a mea cere lingurita sa o tina in mana sa i-a si ea.e un adevarat circ cand trebuie sa mancam ne mai cade mancare pe masa pe jos...dupa ce terminam de mancat zici ca a fost razboi trebuie sa o schimb neaparat ca se murdareste rau

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de ancatavi Vezi mesajul
    si a mea cere lingurita sa o tina in mana sa i-a si ea.e un adevarat circ cand trebuie sa mancam ne mai cade mancare pe masa pe jos...dupa ce terminam de mancat zici ca a fost razboi trebuie sa o schimb neaparat ca se murdareste rau
    da da. masina de spalat merge incontinuu si matura, galeata si mopul stau pregatite tot timpul!

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    si al meu se plictisea dar ii distrageam atentia cu altceva, deobicei cu cate o jucarioara sau ce ii placea lui sa manevreze, si isi facea de lucru cu respectivul obiect si deschidea iar gurita pana termina cat ii pregatisem eu portia

mada_lyna
    Guest
    da-i si ei o lingurita de silicon in manutze,si cu o alta ii bagi in gurita. sunt asa mandri de ei cand se balacesc in mancare...a,plus ca astia mici sunt niste maimutele,imita tot ce fac oamenii mari.pupici

Floricica Novice teodora33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    329
    Trebuie sa ii lasam pe copiii sa vada ce e aia lingurita, ii dai mai intai in mana, apoi ii dai si in gurita. Iar daca mananca 10 linguri deobicei si apoi nu mai vrea, nu o obliga pt ca atat ii trebuie ei.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    32
    multumesc.nu o oblig pt ca stiu ca nu e bine.oricum nu deschide gurita.tot asa ii dau lingurita si eu o mai pacalesc acum vad ca mananca dar afara la aer.Crestem noi mari asta e.multumesc inca o data pt sfaturi

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari