Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341

Episod de diaree

buna mamici,ieri dimineata puiu meu a fc scaun moale a si vomat un pic,nu mam impacientat........dar au mai urmat pana la ora 1 inca alte 4 scaune moi.am fugit la urgente.mia zis ca a fc o gastroenterita.mia dat tratament cu integrator(de pus in apica),peridon pt voma si lapte fara lactoza,dupa ce am vn de la urgente a mai fc de 2 ori (aseara) iar de atunci nimic,nu a mai fc deloc caca si nici voma.azi am fost la medic nostru si mia zis ca nu e deloc deshidratat,si mia dat ex la caca sai fc.eu numi explic daca era gastroenterita nu fc si pana acum macar 2 scaune macar? poate fii de la orez ?-ca iam dat orez,cereale,si lapte fara lactoza.?
    ce credeti e doar un episod de diaree sau o fii acea gastroenterita?
    multumesc su multa sanatate

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    gastroenterita este un deranjament stomacal din cate stiu...eu as zice sa mai ii dai regim inca cateva zile si lapte fara lactoza...trebuie sa ai grija ce i dai sa pape si vezi sa fie hidratat tot timpul..da i ceiut si apa...sanatate

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    si rebeca mea a avut tot asa acum cateva zile insa am pus pe seama dintisorilor, desi....eu stiu. ii dau regim cat de cat de atunci, are cam 2 scaune pe zi insa moi nu diareice. sanatate!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Gastroenterita nu trece asa de usor. Dureaza cate un episod si 2 saptamani, daca nu este tratata corespunzator. La tine a fost ceva ce nu i-a priit, i-ai dat poate ceva sa manance care l-a deranjat. Sanatate multa in continuare.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Am patit si eu cu Antonia tot asa mi a vomat si dupa mi a facut diaree si ii mirosea gurita ft urat...i am dat fiertura de orez..la 210ml zeama de la orez puneam ba o lingurita de lapte praf,ba doua..imi era o mila de ea ca manca des,ce sa ii tina zeama aia de foame...i am dat asa in ziua respectiva,noaptea aia de vreo2 ori mi a mancat si a doua zi pana seara,dupa care i am dat lapte normal si am scapat.Si eu am pus tot pe seama dintilor dar ma gandesc de la ce i o fi mirosit gurita asa urat.Aaaa si mie mi a facut si febra atunci.

Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    mie febra nu mia fc ca cica daca miar fi fc era de rau.mau avertizat ca trece in max 7 zile.nu stiu ce sai pice rau,ca iam dat acelasi meniu ca dintotdeauna.eu cred totusi ca si de la dinti,canini sunt fff inflamati..........of dar aici imi spun ca de la dinti copii nu f c diaree.si inca ceva deabia in seara asta a fc un pic de caca.si de ieri nu a mai fc .............si deja aveam probleme cu apetitul acum lipseste cu desavarsire.pup mamici

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Orezul nu da diaree- orezul constipa, de aceea se da in caz de diaree.
    Daca continua, il poti tine la dieta (dieta BRAT- banana, rice=orez, apple=mar fiert, toast=paine prajita/covrigi + morcov, branza calcica). Ii poti da si un pic de smecta in ceai de menta. Continua dieta 2-3 zile dupa ce au disparut simptomele, si continua cu laptele fara lactoza pana il termini (si asa e scump).
    DAca e o viroza cu manifestari digestive, va trece doar cu dieta. Daca e o infectie bacteriana, va trebui sa mergi la d. sa iti prescrie ceva. Dar nu pare un caz foarte grav, din ce povestesti acum. Ai grija sa nu se irite la fundulet, scaunele moi sunt cam acide.
    Multa sanatate!

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Consider ca e doar un episod de diaree . Enterocolita trece mult mai greu . Sanatate!

Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    pai tocmai asta vroiam sa zic ca nu o mai fii facut des ca iam dat doar orez cu lapte degresat si un pic de cereale.

Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    nu stiu ce sa mai cred,dupa o saptamana cu dieta si cu lapte fara lactoza.tot 2 scaune are pe zi,chiar si 3(azi)azi a primit dr mea rez de la analize si a spus ca sunt ok. baiatul meu fc o singura data pe zi,ceea ce am observat e ca are un canin fff imflamat,dar medicii de aici nu prea pun pe seama asta diareea,ei o trateaza ca atare

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari