Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita annaly's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2008
    Postari in forum
    1
    salut mamici. este cineva care are un copil prematur adica a mea fetita este nascuta la 29 de saptamini si cu o nota de 8.as vrea sa imi spuna cineva care este in situatia mea daca tine cont de faptul asta si daca al ei copil mergesingur in picioare

Floricica Nou Venita alinatatarusanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2007
    Postari in forum
    148
    buna felicitari sa iti traiasca fetita si sa stii ca si baietelul meu cel mare, Sebastian este nascut preamatur cu nota 8 si asta nu l-a afactat deloc.s-a dezvoltat normal a luat in greutate mai bine decat alti copii si acum la 2 ani si 2 luni vorbeste foarte bine.de mers a mers la 1 an si 2 luni singur si a fost k.nu ai de ce sa iti faci griji.este important sa nu o tratezi ca pe un copil prematur ci ca pe un copil care s-a cam grabit sa vina dar in rest va fi ok.crestere usoara si multa sanatate.

Floricica Cu Vechime violetatoronto's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2007
    Postari in forum
    5.176
    Buna si eu am nascut prematur la 36 sapatamani,Kevin a avut 2325 gr si 42 cm,am avut ceva probleme cu el pana la 4 luni,a avut infectie urinara care aparea in fiecare luna aproape,apoi a facut reflux gastro intestinal si vomita zilnic cam de 3 ori pe zi,m.am chinuit foarte mult cu el sa.l invat si sa suga ca nu stia mai deloc cand s.a nascut,la 4 luni am inceput fizioterapie cu el ca inca nu.si tinea capsorul erau eu ingrijorata si am vb cu dr pediatru despre asta si mi,a recomandat fizio ptr el,acum la aproape 7 luni nu mai are reflux,infectia nu a mai aparut de la 4 luni si a facut o gramada de progrese,este mult mai bine.S,a dezvolatta normal,este in grafic cu greutatea,este un copil foarte vesel zambeste mereu.
    Multa sanatate va doresc si multa rabdare!
    Spre linistea ta poti face fizio cu el dac ati se pare ca nu prea are tonus muscular!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari