Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Convulsii febrile

Convulsiile febrile apar in general la copii cu varste cuprinse intre 3 luni si 5 ani, atunci cand fac febra, cauzele care determina covulsiile febrile nu sunt inca suficient de bine cunoscute insa se stie ca este vorba despre o hiperexcitatie la creierului.

In general convulsiile febrile apar la temperatura ridicata de peste 39,5 grade C. La copiii mai mici de 6 luni se poate ca aceste convulsii febrile sa fie asociate cu o infectie a sistemului nervos central si sa fie vorba de meningita sau encefalita.

In timpul convulsiilor febrile copilul devine inconstient, palid, poate sa apara si cianoza in jurul gurii si tremurat ritmic. Convulsiile febrile dureaza in medie 5-6 minute. Dupa un astfel de episod de convulsie febrila copilul trebuie consultat de un medic neurolog in cel mai scurt timp posibil sau macar de un medic pediatru pentru a evalua starea copilului si sa stabileasca ce este de facut mai departe.

Din cate stiu eu, la febra mai mare de 39 cu 5 se recomandata supozitoarele cu fenobarbital special concepute pentru copii, pentru a preveni aparitia convulsiilor febrile.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    off...dupa ce am nascut (cezariana)am stat in terapie intensiva cateva ore,alaturi de sala in care eram,o fetita de nici 2 ani murea din cauza convulsiilor...

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    RECOMANDARII IN CAZ DE CONVULSII:
    -Parintii trebuie sa ramana calmi si sa se asigure ca respiratia copilului este normala. Invinetirea buzelor este un semn ca el nu mai respira.
    In cazul in care copilul nu mai respira, trebuie chemat rapid un servicu de ambulanta. Ideal ar fi ca parintii sa cunoasca tehnica de resuscitare cardio-respitorie si in timp ce asteapta seviciul de ambulanta sa ii faca respiratia gura la gura.
    In cazul in care copilul respira, el trebuie asezat pe podea sau pe pamant, pentru a nu cadea in timpul convulsiilor.
    Copilul trebuie asezat pe o parte pentru a nu se sufoca (se poate sufoca prin blocarea cailor respiratorii de catre baza limbii).
    Trebuiesc indepartate din jurul lui toate obiectele care pot determina ranirea lui in timpul convulsiei (de exemplu scaune, mese).
    Copilul trebuie dezbracat.
    Nu trebuie sa fie imobilizat sau sa se interfere in vreun fel cu miscarile corpului lui.
    Este interzisa introducerea in gura copilului a oricarui obiect sau substanta (medicamente, apa). Se poate sufoca din aceasta cauza.
    Dupa convulsii, copilul va fi foarte obosit si va adormi. Aceasta este modul fiziologic de desfasurare a convulsiilor. Nu trebuie trezit si nu trebuie sa i se introduca in gura apa sau mancare in timp ce doarme.
    Doctorul va recomanda scaderea temperaturii copilului

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Multumim pentru informatiile suplimentare Denisa sunt foarte utile

Floricica Nou Venita Maria309's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    49
    Important este sa nu se ajunga la convulsii...niciodata sa nu permiti sa-i creasca febra mai mult de 39 cu 5 ....impachetari, supozitoare cu paracetamol, nurofen pentru copii...chiar si antibiotic (recomandat de medic, desigur) ....am trecut prin asta si este crunt! Sanatate!

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    mare grija, caci convulsiile febrile ale copilului apar in general la cresterea brusca de temperatura, adik copilul este racit, a facut un pic de febra, i-a scazut, mama il culca ok si se trezeste cu el arzand tot si in criza convulsiva ! cam asta e tabloul general

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Larisa stiu ca esti medic...sper ca nu gresesc....spune-mi te rog cam pana la ce varsta pot aparea convulsiile sau dupa ce varsta ar putea fi mai rare cazurile. Si daca ai putea sa-mi dai o schema pentru scaderea febrei...eu stiu doar atat nurofen si panadol alternat la 4 ore cand nu scade febra dar algocalmin supozitor cand se da cand ajunge febra la 39 cu 5??? si fenobarbitalul ce e, cand se da? multumesc anticipat de sfaturi.a si impachetari si hidratare.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    La ce varsta apar convulsiile febrile?Apar de regula intre varsta de 6 luni si 5 ani.
    Incidenta cea mai crescuta este la varsta de 12-18 luni.
    Convulsiile febrile dispar dupa varsta de 5-6 ani.
    Copii care au parinti cu antecedente de convulsii febrile au un risc mai mare de a le dezvoltata.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Dupa ce criza a trecut, stergeti cu atentie voma, asezati copilul cat mai comod si incercati sa-i scadeti febra. Dezbracati-l si frictionati-l cu apa calduta.

Daca poate sa bea, dati-i lapte. O doza potrivita de acetaminofen sau ibuprofen ajuta la scaderea febrei, de asemenea.

Notati cat a durat criza - de obicei e intre 10 secunde si 3-4 minute. Chiar daca a fost o criza scurta sau nu prea puternica, consultati medicul, pentru a elimina posibilitatea unei meningite.

Daca observati invinetirea copilului in timpul crizei, sau convulsii mai lungi de cateva minute, sau dificultati de respiratie dupa ce a trecut criza, sau stare letargica la o ora dupa criza, trebuie sa chemati salvarea.

Bebelusii si copilasii pot avea mai usor decat adultii reactii adverse la medicamente de aceea nu sunt recomandate medicamentele fara reteta. De fapt, pana la 6 luni trebuie sa consultat pediatrul inainte de a administra orice medicament, in afara de doza de acetaminofen masurata cu grija. Atentie mare: doar de citiva ani a devenit cunoscut ca aspirina poate fi fatala bebelusilor

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Sper sa ajute informatiile oferite...

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    merci denyy...sigur ca ajuta orice informatie

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari