Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mt7x_murdok's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2012
    Postari in forum
    2

Colici la bebelusi

daca constipatia are legatura cu colicile la un copil de 2 - 3 saptamani ce ar trebui sa fac sau sa-i administrez ?
    Thank you

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Fetita mea a fost constipata pana la 5luni si a avut si colici.Am incercat cam de toate dar fara succes.Noua ne a dat pediatrul ceai Alinan Baby Drink si Debridat,incercati ca poate la voi merge.Dar poate ar trebui sa mergeti la un pediatru bun.Antonia iesea foarte greu afara,1data am lasat o cinci zile si atunci a iesit cu ajutorul supozitorului cu glicerina si dupa 1ora de la administrare,tipa saraca de durere si eu plangeam,nu mai stiam ce sa ii fac.Supozitorele astea cu glicerina nu prea sunt bune ca dau dependenta.Noi in ziua in care am inceput diversificarea am scapat si de constipatie si de colici,asta fiind cum am mai spus la varsta de 5luni.

Floricica Cu Vechime oanap99's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2008
    Postari in forum
    9.481
    o poti ajuta cu niste debridat 0,5 ml de 3 ori pe zi
    plus sab simplex 8 pic/masa si protectis 5 pic /zi

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    La noi Debridatul a functionat...si la fel dupa diversificare a iesit regulat insa tot c-am tare......dar am mereu zi de zi, marul sau para in alimentatie:)))))

Floricica Nou Venita mt7x_murdok's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2012
    Postari in forum
    2
    as mai avea 2-3 intrebari ...and here it goes :

"Ce se intampla cand i se exfoliaza pielea copilului pe corp?"

"Serul Fiziologic se administreaza in zilnic sau doar cand are probleme cu respiratia pe nas?"

"Daca ii dau lapte matern si apoi lapte praf se poate intampla ceva?"

thank you again :P

daca voi mai avea neclaritati voi reveni, multumesc ^^
    Modificata de mt7x_murdok; 04.03.2012 la 12:23:24.

Floricica Nou Venita emy2005's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2012
    Postari in forum
    25
    "Ce se intampla cand i se exfoliaza pielea copilului pe corp?" cred ca ar trebui sa mergi cu bebe la un dermatolog, sau vezi ce iti zice pediatra. Multi copii fac dermatita atopica. Ii speli hainutele separat cu detergent special pt copii? ce ce gek ii faci baita?

"Serul Fiziologic se administreaza in zilnic sau doar cand are probleme cu respiratia pe nas?" din cate stiu eu: zilnic, asa imi spusese pediatra in spital dupa ce am nascut.

"Daca ii dau lapte matern si apoi lapte praf se poate intampla ceva?" se poate intampla sa renunte la san. Si eu i-am dat si san si lapte praf, si nu s-a lasat de san, din contra dupa 6 luni nu a mai vrut lapte praf.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Da si o colega de a mea nu avea destul lapte de mama si ii dadea ca supliment lapte praf,dar nu ai voie sa amesteci in biberon laptele de mama(muls) cu lapte praf,cel putin asa stiu eu.Serul fiziologic noi l am folosit zilnic dar doar cand era foarte mica.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Dar de ce sa folosesti serul zilnic daca nu exista mucoase, daca copilul respira fara nici un fel de problema, nu haraie pe nas, nu paraie?Intreb pentru ca la ai mei le puneam doar daca aveau mucoase, atat.Deci: de ce?

Floricica Nou Venita monique_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    2
    buna ziua! as avea si eu o intrebare legata de colicile bebelusului. sunt proaspata mamica a unui bebe de 12 zile si aseara ne-am luptat pt prima data cu colicile. tin sa precizez ca il hranesc la san. stiu ca e normal ca bebe sa faca aceste colici dar vroiam sa stiu daca e normal sa planga timp de cateva ore buna cu doar cateva min pauza. m-am speriat ingrozitor mai ales ca nu mai stiam ce sa fac ca sa-l linistesc. medicul pediatru mi-a recomandat espumisan de 3 ori pe zi. i-am dat cam 5 picaturi de fiecare data dar se pare ca aseara nu si-au facut efectul dorit. stiti cumva un alt remediu in afara de ceaiuri,am inteles ca nu e nev sa ii dau ceai daca alaptez, sau metode de calmare a bebelusilor cand au astfel de episoade? va multumesc

Floricica Senior LauraAna's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2011
    Postari in forum
    3.100
    Citat Postat de monique_m Vezi mesajul
    buna ziua! as avea si eu o intrebare legata de colicile bebelusului. sunt proaspata mamica a unui bebe de 12 zile si aseara ne-am luptat pt prima data cu colicile. tin sa precizez ca il hranesc la san. stiu ca e normal ca bebe sa faca aceste colici dar vroiam sa stiu daca e normal sa planga timp de cateva ore buna cu doar cateva min pauza. m-am speriat ingrozitor mai ales ca nu mai stiam ce sa fac ca sa-l linistesc. medicul pediatru mi-a recomandat espumisan de 3 ori pe zi. i-am dat cam 5 picaturi de fiecare data dar se pare ca aseara nu si-au facut efectul dorit. stiti cumva un alt remediu in afara de ceaiuri,am inteles ca nu e nev sa ii dau ceai daca alaptez, sau metode de calmare a bebelusilor cand au astfel de episoade? va multumesc
    Buna, Monique. Noi cel mai bine ne-am inteles cu Infacol - 1 pipeta inainte de fiecare masa. Dar sa stii ca nu ii trece de tot, doar amelioreaza. e normal la colici sa planga cu orele. la noi cu infacol a fost mai ok. nu ii da ceai daca alaptezi exclusiv, e mai bine. tine-l pe burtica ta, il mai calmeaza.

Rabdare, mami, ca trece perioada. noi ne apropiem de 3 luni si inca mai avem mici crize, dar trec m repede.

Floricica Nou Venita Simina's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.06.2012
    Postari in forum
    5

Despre colici

Bună! Am o întrebare legată de colicii bebelușilor...fetița mea are 6 săptămâni și în timpul zilei plânge într-una,și nu mai știu ce să îi dau pt colici să îi treacă,soacra mea a spus să sting într-o cană de apă fiartă 5 chibrite și să îi dau cîte o linguriță mică pe zi din apa aia și îi trece,că surorile ei așa au făcut cu copii lor și cică are efect...dar nu sunt sigură ce să fac. Ați mai făcut careva așa? Oare să încerc? Nu e periculos pt bebiță oare? Nu știu ce să fac...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari