Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Ati folosit Sab Simpex pentru colici?

Noi l-am folosit cu succes pana pe la 3 luni jumate cand saracul tot plangea si dupa ecografie abdominala si analize de sange ni s-a spus ca tot de colici plange si sa il schimbam ca nu mai face fata sau sa mai adauga ceva sa il ajutam atunci ne-a facut pediatra o schema unde ma alternat mai multe produse pentru colici.

Dar pentru noi Sab Simplex a functionat.

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    eu le-am incercat pe toate, ca noi am avut niste colici groaznice pina la 4 luni si nici acum nu am scapat de tot dar Sab Simplexul nu tare ne-a ajutat. mai mult Espumisanul ce si-a mai facut efect si il mai dau si in ziua de azi si avem 6 luni.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    La Eliza a fost frectie la picior de lemn.

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Si noi am incercat toate remediile pt ca din cauza colicilor am ajuns cu el si la spital intr-o noapte...aproape ca ne lesina in brate de durere si de plans. Tot o schema alternativa am primit si noi ca recomandare. A functionat. Ii dadeam bonisan si espumisan . Iar doar la nevoie ii dadeam debridat pt ca totusi este medicament si nu e f indicat. Apoi am aflat de la o prietena care a trecut prin asa ceva cu fetitele ei ca in cazul in care bebe e hranit cu biberonul sa ii pun 2 picaturi de sab simplex in lapte. Asa am facut. Este uimitor cum de la sab simplex laptele se "limpezea"si nu mai avea strop de spuma . Asa ca bebe nu mai avea cum sa inchita nici bule de aer... Atunci chiar am facut treaba buna. Cu cele 2 picaturele de sab simplex la fiecare biberon preveneam cu mare succes neplacerile de altadata cauzate de colici.Va recomand sa incercati acest lucru pentru ca se poate sa aveti o surpriza tare placuta si un bebe vesel.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Andreea si noi tot la spital am ajuns numai ca Edi avea 4 luni jumate si tot colici am aflat atunci si schema pe care am primit-o a fost Sab simplex la o masa, bonnisan la alta si debridat la alta astea 3 alternate si asa am scapat desi el a avut pana la 5 luni si jumatate insa s-au ameliorat mult.

Nu stiam de trucul cu Sab Simplex, multumesc Andreea

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Al meu nu a avut colici decat foarte putin,dar sab simplex-ul era desertul lui,se lingea pe buze dupa ce i-l dadeam!Bonnisan-ul nu i-a placut

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Sab simplex am folosit cu succes..alaturi de Espumisan.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    wow!!!! ce subiect de topic!!!!
    de exemplu la noi nu a mers sab simplex
    facem cate un topic cu fiecare firma de sirop pt colici?

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    wow!!!! ce subiect de topic!!!!
    de exemplu la noi nu a mers sab simplex
    facem cate un topic cu fiecare firma de sirop pt colici?
    Macar cu topicul asta aflu si eu ceva nou:). Ii pun sab simplex in lapte sa vad. E un haplea si inghite mult aer si cand papa la san. Apoi sa te tii.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    eu i-am dat sab simplex de la inceput, mai ales ca ii dadeam si cu biberonul ( tot laptele meu ), si m-a invatat cineva sa nu i-l pun in lapte ci in tetina de la biberon si el il trage din prima. si noi am scapat decat cu 4-5 zile de colici si alea numai seara vreo 2 ore maxim

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de iana10 Vezi mesajul
    Macar cu topicul asta aflu si eu ceva nou:). Ii pun sab simplex in lapte sa vad. E un haplea si inghite mult aer si cand papa la san. Apoi sa te tii.
    de acord cu tine, ideea era ca se deschis aiurea topice
    daca am gandi mai mult de un impuls, am fi putut crea un topic "ce siropel de colici ati dat la copii?"nu numai despre sab simplex
    eu de exemplu am dat espumisan, la mine chiar nu a mers sabsimplex.
    poate sunt mamici care au fost in situatia mea, sia r avea de invatat daca s-ar discuta si despre restul, nu?

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari