Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Iulia ce varsta are fetita ta? De ce vrei sa ii reintroduci in alimentatie laptele praf? De ce ai renuntat la laptele praf in primul rand?
    Eu de exemplu lui Edi de la 1 an ii dau o masa de lapte praf seara si dimineata o masa de lapte de vaca (plus un castronel de cereale). pediatra ne-a zis ca este bine sa pastram macar o masa de lapte praf pentru ca acesta este imbogatit cu tot soiul de vitamine ceea ce laptele de vaca nu are.

Floricica Nou Venita anca_25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2010
    Postari in forum
    9
    Vand cate 2 cutii lunar de lapte Lactovit formula de lapte de 400 gr contra 10 ron unei mamici interesate din Craiova. 0743028978 Anca

Floricica Nou Venita mymiracle's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2011
    Postari in forum
    2
    Buna! Sunt noua pe forum si...usor speriata. Am o bebelusa de 8 saptamani. Am nascut_o cu 2850 g si am iesit cu ea din spital cu 2700. Acum are abia 4 kg. Mananca Nan 1, asta mi s_a recomandat. O singura data pe zi mananca 120 ml si atunci in reprize. Mai nou nu_i mai vrea nici pe aia 120. Se multumeste cu cate 70, 80 sau 90. Ba a inceput sa nu se mai trezeasca nici noaptea. Trebuie sa am eu grija sa o trezesc pe la 3 jumate dar mananca foarte putin atunci. Iar ziua nu mai doarme. Imi atipeste dupa masa 10, 15 minute si gata. Altfel e vioaie, pediatra a zis ca e ok. Nu mai stiu ce sa zic, am incercat sa o hranesc dupa program, am incercat la cerere, cand imi cere, cand nu_mi cere, daca_i dau prea des o necajeste burtica. Pentru colici ii dau infacol si gripe baby water. Are program de baita seara la 8. Am alaptat_o doar 3 saptamani, atat am avut lapte. E normal comportamentul asta? Stiu ca fiecare bebe isi face propriul program dar eu am inceput sa ma nevrozez. Cand stiu ca trebuie sa_i dau sa manance, ma apuca groaza. Va rog mult sa_mi raspundeti.

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Citat Postat de mymiracle Vezi mesajul
    Buna! Sunt noua pe forum si...usor speriata. Am o bebelusa de 8 saptamani. Am nascut_o cu 2850 g si am iesit cu ea din spital cu 2700. Acum are abia 4 kg. Mananca Nan 1, asta mi s_a recomandat. O singura data pe zi mananca 120 ml si atunci in reprize. Mai nou nu_i mai vrea nici pe aia 120. Se multumeste cu cate 70, 80 sau 90. Ba a inceput sa nu se mai trezeasca nici noaptea. Trebuie sa am eu grija sa o trezesc pe la 3 jumate dar mananca foarte putin atunci. Iar ziua nu mai doarme. Imi atipeste dupa masa 10, 15 minute si gata. Altfel e vioaie, pediatra a zis ca e ok. Nu mai stiu ce sa zic, am incercat sa o hranesc dupa program, am incercat la cerere, cand imi cere, cand nu_mi cere, daca_i dau prea des o necajeste burtica. Pentru colici ii dau infacol si gripe baby water. Are program de baita seara la 8. Am alaptat_o doar 3 saptamani, atat am avut lapte. E normal comportamentul asta? Stiu ca fiecare bebe isi face propriul program dar eu am inceput sa ma nevrozez. Cand stiu ca trebuie sa_i dau sa manance, ma apuca groaza. Va rog mult sa_mi raspundeti.
    Mai incearca parerea unui pediatru. Desi daca unul ti-a spus ca e ok, inseamna ca nu are probleme sau nu neaparat medicale. Daca e vioaie, daca alte simptome care sa iti puna probleme sau sa se depisteze la vreun control nu are inseamna ca asa e ea. Are digestia poate mai lenta si de aia mananca mai putin. Iar de luat in greutate e firesc daca doarme asa putin. Copii la varsta ei ar trebui sa doarma aproximativ toata ziua. Ea e altfel, nu neaparat ca are o problema, pur si simplu e o fire mai agitata, mai energica. Stiu ce spun. Am baietelul care la fel a fost, manca putin, o parte din lapte il varsa, dormea prost...concluzia: a fost mai mereu la limita greutatii normale pentru varsta lui. Dar, asa cum a fost, e mai rezistent si trece mai usor peste raceli si boli decat fata care a mancat foarte bine, a dormit foarte bine.
    Ca sa te incurajez iti spun ca baiatul acum bea si aproape 1 litru de lapte pe zi, asta de la 1 an, pe langa papa. De dormit, tot prost doarme din pacate, dar sunt alte motive, dintii...etc....si firea lui agitata.

Floricica Nou Venita mymiracle's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2011
    Postari in forum
    2
    Multumesc, Maryann! Sa_ti traiasca copilutii. Ma simt ceva mai bine. Asta noapte am trezit_o pe la 4. Foarte greu. I_am dat infacol, am mai vorbit cu ea sa se trezeasca bine si a mancat vreo 80 ml. Nu stiu cum sa fac mai bine, sa o las sa doarma toata noaptea sau sa o trezesc eu. Fara masa de noapte, nu mananca mai mult de 400 ml. E super putin la 2 luni. Eu am facut toata sarcina injectii cu clexane pt ca am trombofilie si un AVC in antecedent. Nu prea mi s_au dat sanse de reusita dar am facut_o si pe asta cu ajutorul lui Dumnezeu. Ma ingrijoreaza fiecare chestie si ma tem sa nu am eu vreo vina. Din cauya tratamentului desi am fost asigurata ca nu va fi afectat fatul. Daca doarme de ce doarme, daca stranuta de ce stranuta etc. Va pup si mai astept raspunsuri.

Floricica Nou Venita simona15's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.09.2011
    Postari in forum
    1
    buna mamici! nu stiu c sa zic cu mancatul insa am o verisoara care are o fetita de un an si la fel de prost manca insa asa sunt unii copii. al meu bebe are joi una luna si papa de stinge. azi a mancat 150 de dimi, iar pana la ora 13.00 a mai bagat inca 2 mese de cel putin 100. mie una mi-e teama ca mananca prea mult la o luna. eu tot nan1 ii dau si san doar de cateva ori pe zi pt ca nu prea am. in gen ma mulg si stang de o masa copioasa insa il pun sa mai si suga. sanatate la bebei si voua multa rabdare!

Floricica Nou Venita adrianaioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.01.2013
    Postari in forum
    2
    Citat Postat de miti Vezi mesajul
    Fetelor am si eu o mare nedunerire. Am nascut acum 2 saptamini si nu am sin iar copilul meu il hranesc cu nan1 ceea ce a dat si in maternitate.Acum maninca cam 70mg la 2 ore si un pic , nu reusesc sa il fac sa manince la 3 ore sub nici o forma. are 4,5 kg greutate si este un fomist. Iintrebarea mea este :daca ii dau asa la intervalul asta de timp il afecteaza ? este prea mult lapte praf?Am inteles ca daca se depaseste o anumita doza zilnica este nociv? va rog frumos daca cineva are aceeasi situatie sau stie ceva ajutati-ma sa scap de dilema asta ca dupa doctori mori cu zile.Va pup si astept raspuns. Va multumesc mult!
    baietelul meu are 4 saptamani si tot la 2 ore si un pic mananca tot nan1 mai are si colici si mananca 50g vreau si eu un raspuns daca se pote

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Important este sa insisti acum cat nu e prea tarziu pentru laptele Tau. Ia o pompa de muls, pune copilul la san daca nu e prea lenes pentru ca, sa stii ca doar pastilele nu ajuta. Trebuie stimulat sanul si cat mai repede. de regula pui copilul la san cand e flamand ca sa-l fortezi sa traga si apoi completezi cu lapte formula. Daca e satul nu mai are chef sa traga, doar se joaca cu sanul.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    legat de cantitatea de lapte, acum ce sa zic cred ca depinde de fiecare copil. Fetita mea doar cateva zile a mancat cate 50-60 ml, apoi am trecut repede la 90 si vreau sa va spun ca a fost tot timpul in parametri, dar niciodata catre limita de sus, eram la mijloc

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    Citat Postat de adrianaioana Vezi mesajul
    baietelul meu are 4 saptamani si tot la 2 ore si un pic mananca tot nan1 mai are si colici si mananca 50g vreau si eu un raspuns daca se pote
    nu stiu voi dar eu despre nan 1 nu pot sa spun decat BLEAH!!!!! si eu la inceput i-am dat nan, abia voia sa-l pape si cand am gustat am inteles si de ce...era constipat de nu se poate si normal ca il durea si burtica. de cand i l-am schimbat ii merge tare bine nu mai are colici, de constipat nu se mai constipa si se vede ca papa cu pofta.
    meprincipessa are dreptate incercati sa-i dati san, si eu am incercat si m-am chinuit o sapt, ceaiuri pastile galafor forte pus bebe la san tras cu pompa, etc, nu s-a putut dar incercati poate voi aveti mai mult noroc...

Floricica Nou Venita Andreea.Dde677's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2018
    Postari in forum
    1
    Bună mămici... Am și eu fetița de aproape 6 luni și de 2 săptămâni ii dau Nan 1 îmi refuza sânul.... Nu știu câte luni trebuie să-i dau Nan 1. Ma puteți ajuta va rog? Mulțumesc

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!