Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cwistinutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    51

Rusinos Maternitatea din Medgidia

Buna fetelor.
    Sunt din Constanta si-mi urmareste sarcina dna dr Belcin medic ginecoloc si dna dr Dascalu ecograf care ne este si prietena foarte buna.
    Voi naste in iunie la maternitatea din Medgidia si astept parerile voastre despre maternitate.
    Am auzit numai lucruri bune dar nimic concret, doar de pe forumuri.
    Luca - Alexandru 19 martie 2009

Lilypie Third Birthday tickers

Amalia - Maria 03 iunie2012

baby

Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    51

baby

mada_lyna
    Guest
    eu am nascut la Cernavoda,dar am o prietena ce a nascut acum 2 ani la Medgidia si zicea ca e ok. asistente dragute,nu asteapta sa le dai,dar te simti tu.dak nasti cu Dr Belcin sigur vei avea si rezerva. pretul ei nu il stiu pt prezent,dar era vreo 80 lei(cred,nu mai stiu sigur).e curat ,mai modern ca in spitalul judetean CTa.

Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    51
    multumesc frumos
    cu Belcin o sa nasc si ma gandeam sa-i dau 1500lei + 100euro stiu ca e anestezistul ca vreau epidurala + 100lei trusa de anestezie
    o gramada de bani pt mine :(

cum fac sa-mi apara asta in josul paginii ca la tine :P

baby

Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    51
    Am nascut acum 4luni jumate aproape 5, din fericire am o minune de tetita insa legat de materninate am numai pareri proaste. Pe langa faptul ca dr Belcin nu a venit la nastere a trimis pe un dr tanar Tona care a fost super ok, spitalul este dezastru. Am avut rezerva, am platit 20euro pe noapte ca sa nu stau cu tigancile in salon. E plin de tigani, nu e curat asa cum auzisem, de renovat nu mai vb. Este totul super strict. Am stat singura cele 3 zile petrecute in spital, sotul meu venea zilnic la mine sa-mi aduca mancare dar nu putea sa intre decat 5 minute dupa ce sunam medicul sa vb cu asistenta sefa si sa-l lase pana-n camera la noi. Nu mi-am infasat copilul cu hainutele noi aduse de acasa ci cu zdrentele lor patate, vai de mama lor care puteau a ceva dezinfectant probabil. Offffffffff nici nu vreau sa-mi amintesc. Iar anestezistul a fost beat ma-ntepat de 2 ori iar pe o fata care a nascut dupa mine a terminat-o. A stat 5 zile in spital, a durut-o capul ingrozitor. Nu i-a trecut cu nici un medicament, nu putea sa-si ridice copilul in brate sa-l puna la san. Iar asistentele au spus ca asa bea mereu anestezistul impreuna cu mai multe pers din spital. Cumplit NU MERGE IN MEDGIDIA CA O SA VA PARA RAU. O sa mai scrie si pe certificatul de nastere Medgidia.

baby

Floricica Nou Venita lavinia1907's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2012
    Postari in forum
    1
    Buna fetelor! Vreau sa va spun ce mi s-a intamplat la nasterea baietelului meu la medgidia in 2010 august: la 9:30 luni m-au apcat durerile, la 13:30 am plecat din constanta la medgidia desi doctora belcin tocmai iesise din tura si s-a sus acasa la constanta.Am ajuns la medgidia am asteptat-o pe doctora pana pe la 19:00 care in sfarsit a venit dupa ce sotul meu a plecat iar la constanta sa o aduca pe doctora pentru ca era foarte ocupata deoarece avea musafiri si din spusele sotului meu mai si bause ceva... In sfarsit a venit, mi-a rupt membranele, mi-au bagat perfuzia si a inceput distractia cu durerile alea de nastere insuportabile, a mai trecut ceva timp si vine doctora si incepe sa urle ca prietena mea care ma sustinea moral nu are ce cauta acolo pentru ca ea nu este mama sau sotul meu. Moasa care m-a asistat era o scumpa, asa ca am ramas cu ea si a venit si sotul meu care nu stia ce sa imi mai faca. La dilatatie 10- am inceput sa imping si tot asa m-a tinut 1 ora si jumatate pana cand bataile inimii bebelului au inceput sa bata neregulat. Dupa 17 ore de travaliu de indurat durerile alea insuportabile mi-au spus ca ma baga la cezariana, desi am insistat ca imi dau toata silinta sa imping si sa iasa bebelusul. M-au tarat pe brate pana in sala de operatie unde m-a intampinat un anestezist care mirosea a bautura si facea glume proaste. M-am linistit deoarece mi-au facut rahia si cam in jumatate de ora a venit pe lume Iustin atat de frumos si de alb. In sala de recuperare daca aveai nevoie sa iti opresti perfuzia sau sa iti schimbi sonda nu avea cine sa te ajute pentru ca asistentele veneau foarte rar. Am ajuns in rezerva, singura fara baie, si am constatat ca aveam niste dureri de cap groaznice, nu puteam sa stau in picioare, nu ma puteam duce la baie singura care era pe hol la distanta de rezerva de vreo 30 m, burta ma durea, aveam febra laptelui, nu puteam avea grija de bebe, sanii imi sangerau,eram in cel mai cumplit cosmar. Asistentele , unele erau dragute dar unele tipau la mine pentru ca nu stiu sa il pun la san, una spunea intr-un fel alta in alt fel, eram debusolata, obosita, nedormita, mama a inceput sa planga pentru ca nu stia cum sa imi aline durerile de cap, dormea pe o saltea jos, pe care dimineaTA O BAGAM SUB PAT INAINTE SA VINA DOCTORA care a inceput sa urle la mama ca de ce nu poarta halatul ala de plastic desi afara erau 40 grade si aerul era irespirabil, ca nu este igienic in spitalul ala infect in care de sub parchet daca noaptea stingeai lumina ieseau gandaci din toate partile cu mic cu mare. 5 minute de stins lumina in prima seara au fost de ajuns si am gasit si pe salteaua lu mama dar si in patutul lu bebe. 3 zile cat am stat in spital am dormit cu lumina aprinsa de frica gandacilor. Eram bucuroasa atunci cand bebe era in salonul de bebelusi desi nu stiam ce conditii sunt si acolo, imi era frica sa nu se imbolnaveasca de la atatia gandaci. Doctora belcin, a venit la vizita si mi-a smuls copilul de la san desi imi sangerau, a inceput sa ma bata pe burta sa vada daca ma doare, eu cred ca nu a fost multumita de banii pe care i-am dat 150 euro, nu aveam mai mult. Am fost foarte usurata cand am plecat de acolo desi durerile de cap au mai durat inca 10 zile deoarece la medgidia se folosesc ace groase la anestezie si iese pe acolo lichid cefalo-rahidian, eu nu am fost singura care a avut acele dureri de cap,imi lacrimau ochii cand stateam in picioare i nu puteam decat sa privesc intr-un punct ca altfel ameteam si cadeam. nu va recomand sa va duceti acolo, eu acum sunt insarcinata in 6 luni si o sa nasc la isis. prefer sa dau dublu, triplu dar sa fiu in stare sa am grija de copii mei amandoi cand ies din spital. cam atat fetelor va pup

Floricica Nou Venita iazmina's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2012
    Postari in forum
    3

buna fetele

of ,si eu trebuie sa nasc prin ianuarie-februarie si kiar nu stiu daca sa aleg spitalul din cernavoda sau medgidia...sunt din medgidia si aici chiar nu am incredere in nici un medic decat sa ma las la mana norocului. ati nascut in cernavoda careva?am auzit ca domnul doctor alexandru moldovan e f bun ...ce parere aveti ? stiti cam cat costa nasterea fie ea naturala sau cezariana? ...incep sa ma panichez chiar pe ultima suta de metri :d ,e primul meu bebe :) baietel :)

Floricica Nou Venita cestate's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2013
    Postari in forum
    1
    Buna ziua.Si eu nasc la medgidia in iulie cu dl doctor tokusev kalin.mi se pare foarte ok,sper sa fie si la nastere.nu stiu nimic despre nasterile pe care le-a avut.dar la toate controalele la care am fost a fost ok.mi-a spus chiar ca vine si ma ia de acasa cand il sun k sa il chem la nastere dak nu am cu ce ajunge la medgidia.
    Daca stie cineva ceva despre el si ma poate ajuta....v-as fi recunoscatoare.
    Modificata de cestate; 25.04.2013 la 15:41:40.

Floricica Nou Venita floricika23's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2013
    Postari in forum
    115
    Iazmina nu ne-ai mai spus, unde ai nascut??? Si eu am auzit de dr. Moldovan ca este un medic bun, vroiam sa stiu daca te-ai hotarat pana la urma pentru Cernavoda, sa imi spui si mie cum a fost :)

Membru inregistrat la
    14.11.2012
    Postari in forum
    3

fetele,ce mai faceti?

Citat Postat de floricika23 Vezi mesajul
    Iazmina nu ne-ai mai spus, unde ai nascut??? Si eu am auzit de dr. Moldovan ca este un medic bun, vroiam sa stiu daca te-ai hotarat pana la urma pentru Cernavoda, sa imi spui si mie cum a fost :)
    buna mamicutelor...uite noi deja avem 11luni,am nascut pe 13 feb 2013 la spital Cernavoda ...de la 6luni de sarcina m-am dus si m-am inscris cu toate cele in Cernavoda,la doamna dr Beatrice... Pe 12 februarie noaptea mi s-a rupt apa si am fugit la spital .asistenta bratianu claudia m-a luat in primire si saraca fata a stat langa mine s ea si sotul meu ,asteptand,in speranta ca voi naste natural hehe,asa vroiam eu...bineinteles k asistenta era din jumatate de ora in jumatate de ora cu aparatele pe mine verificand pe bebe dca mai repira sau nu ,pentru k asistentele si doctora au fost de acord cu mine sa mai asteptam si sa inceram pe cale naturala...in sfarsit nu s-a putut natural si dimineata pe la 10 m-am trezit cu doctorul moldovan si cu doctora beatric ca au dat navala pespe mine sa ma pregatesc ca ma baga la cutite :d .anestezistul ,un baietel tinerel...ca m-am panicat mai tare cand l-am vazut asa tanar am crezut ca n-are experienta dar a fost super ok si de treaba ,150 roni am dat la anestezist,nici n-am simtit acul acela,asa mana priceputa a avut baiatul...doua asistente m-au pregatit de cezariana,m-au pus pe masa si gata ,m-am uitat la doamna dr beatrice ,ajutata de domnul dr moldovan,ei isi faceau treaba iar eu ii ascultam pentru ca vorbeau cu mine hehe... L-au scos pe bebe,m-au cusut ,m-u dus in salon si gata...bebe ma astepta deja in salon...din prima secunda bebe il ti numa in salon cu tine,asistenta vine il ia dimineata il spala si il aduce inapoi langa tine...la asistente am dat 50lei la una 50la cealalta ,pentru k am vrut eu ... Cu doctora m-am descurcat eu cu mai mult sau mai putin dar nu a vrut nimic nimic nimic ,abiaaaaa ce am putut sa ii dau ceva...iar de domnul doctor moldovan nici nu mai zic ,un om deosebit,abia i-am bagat si lui 100lei pt k mai mult n-a vrut hehehe... Deci super de treaba ambii doctori,indiferent,eu si acum la controalema duc la dr beatrice...super de treaba asistentele ,nu mai zis,saraca doamna de la bucatarie imi aducea mancarica la pat si venea tot ea dupa vase cand terminam,deci nu mi-a venit sa cred cata omenie am putut sa vad la asistentele astea plus ca foarte curat spitalul si saloanele...sa vedeti acolo cum se dezinfecteaza fiecare coltisor din camera,pana si marginile geamurilor...si alta chestie ar fi ca acolo nu prea e aglomerat ...de fiecare data cand am fost era maternitataea ori goala ori doua trei mamici,daca ai noroc sa fie numa cateva mamici sau chiar goale saloanele posibil sa fi cazata in rezerva cu baia ta ,tv al tau cu tot fara sa platesti,sau daca platesti rezerva e 50lei pe zi... Eu am stat 5zile internata si asta din cauza ca au picat ultimele doua zile sambata si duminica si na ,trebuia sa stau pana luni ,hehe...n-am avut nici o problema cu cezariana,nici o problema cu anestezia nici nimic,am iesit ca noua de acolo :p .aaaa,alt lucru ce mi-a placut foarte foarte mult acolo e ca acolo nu accepta biberoanele,lapte praf ...doar alaptatul de la mama daca se poate.prima zi pana mi-a venit laptele i-au dat lu bebe glucoza cu seringa ,iar la furia laptelui veneau fetele,asistentele la mine cu pompita manuala,ca o seringa,si ma ajutau pentru k eu nu aveam curaj sa trrag de durere, pentru a ma desfunda sa dau drumu laptelui. Dati-mi e-mail la iazmina_nicoleta@yahoo.es daca vreti sa stam la ,,barfa,, de mai multe :p . Va pop si sanatate multa voua si bebeilor si viitorilor bebelusi.

Membru inregistrat la
    14.11.2012
    Postari in forum
    3
    am uitat sa precizez... Eu sunt din Medgidia,deci nu fac reclama nicidecum spitalului din Cernavoda :)) ,mentionez asta pentru ca s-o gasi vreo destept/a sa imi reproseze asta :)) ... Am fost internata de multe ori in spitalul din Medgidia si de fiecare data am iesit din spital cu o proasta parere despre tot,asistente ce se pooarta f urat,doar cateva mai de omenie ,in rest lasa de dorit...curatenia...pfffff...nici nu mai zic.medicamente si alte necesitati trebuie sa ti le cumperi,ai nu ai bani ,faci rost,ptr k altfel ii doare undeva p ei,treaba cu perfuziile k ti le pune si dupa uita sa mai vina sa ti le scoata asa e,ca a spus cineva pe aici, gandaciii ,o,daaa,sa luati bolduri la voi si o cutie ceva ca sa faceti insectar :))) ,iar medicii sunt cativa care nu isi dau nici un interes... Degeaba sunt buni medicii care te viziteaza 5min si gata daca dupa aceea pe tot restul spitalizarii esti tratat cu ,,curu,,de catre asistente,personal... aici chiar daca ai lapte si poti alapta ,fac ele in asa fel incat te indoapa cu tratamente ca sa nu alaptezi si iti indoapa copilul cu calpte praf ,pentru k le e mai usor asa,decat sa care copiii prin saloane la mamici,la fiecare in parte... Scutece ,imbracaminte de acasa,degeaba duceti pentru ca tot in zdrentele lor nespalate ti-l infasa...la vizita sunt foarte tari in gura alea pe acolo,ba sa nu te duci sa iei copilul sa-l arati familiei,ba sa nu intre familia inauntru,ba sa nu intre fara halatele celea pe ei...da,pentru k halatele se cumpara,deci un ban in plus...ba multe chestii care nu mi-au placut in acest spital. Eu recomand cu mare drag spitalul Cernavoda ... Eu din Medgidia si daca e la o urgenta ceva fug mereu la cernavoda... si nu de moft sau altceva ,ci din pura experienta patita pe propria piele... De spitalul Constanta nu-mi permit sa comentez pentru k nu cunosc :) .