Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaela-oana's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2010
    Postari in forum
    26
    buna fetelor...si eu am luat arefam de 200 mg pt mentinerea sarcinii si pt o mica infectie urinara ..dar asta s-a intamplat in primul trimestru.nu iti fa griji pt ca majoritatea doctorilor ginecologi prescriu medicamentul asta la femeile gravide.....aaa si am uitat sa spun...le-am luat pe cale bucala..asa mi-a zis doctorul ...multa sanatate la toate gravidutele....o primavara frumoasa!

Floricica Nou Venita nycooo's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    3
    Buna. . . Sunt noua pe aici. . . Sunt insarcinata in 8 saptamani. . . Si eu iau arefam 200 de doua ori pe zi. . . Una dimineata pe cale orala si una seara intravaginal. . . Daca si dim ai lua intavaginal exista posibilitatea sa se scurga din interior si ar fi o problema mai ales daca lucrezi. . . Acesta este rasp dr meu. . .

Floricica Nou Venita oanadrg's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2009
    Postari in forum
    10
    Salut nycoo
    eu am 9 saptamani sau asa cred cel putin ca doctora mea calculeaza altfel deat am auzit ca se calculeaza. . . Eu iau arefam din a 4 sapt de sarcina numai pe cale bucala. . . Asa mi-a zis doctora am citit ca se ia si intravaginal dar eu respect ce mi-a zis doctora. Avem sarcini apropiate ca varsta, poate mai vb. Mail-ul meu este coman_oana2000@yahoo. Com

Floricica Nou Venita vsvalentina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    1
    Buna fetelor!
    Si mie mi-a prescris dr mea Arefam 200mg,cate 2 /zi,oral,le iau seara pe amandoua,ca produce somnolenta.am mai luat in ianuarie aveam niste dereglari de menstruatie si dupa ce am terminat pastilutele(tot 10 dar una dimin si una seara) mi-a venit.
    Acum iar mi-a intarziat,numai ca de data asta cand am facut cele 2 teste(barza si sure ceck) au iesit pozitive.in ianuarie erau negative.
    Ideea e ca am fost acum la dr si mi-a facut control,nu a vazut ca ar fi bebe,plus ca mi-a facut si ecograf intravag. mi-a zis sa iau cele 10 pastile si sa vedem in 10 zile cum e,dc e repetam si eco.
    Dupa cum am calculat dupa ce am venit de la dr,ar fi cam 2 sapt,max 3 de cand am avut contact neprotejat.Faza e ca am avut si o alimentatie de vreo 3 sapt pe baza vegetariana,fara lapte si branzeturi;sa nu fi crescut bebe suficient sa se vada la eco?sau e prea mica varsta de 2 sapt?. Nu cred ca e ceva in neregula cu testele .Iar fara sa stiu,acum o sapatamana am luat si niste paracetamol sinus vreo 4 pastile,un paracetamol simplu si un urinal akut.
    Sunt nelinistita pana la urmatorul control,sper sa creasca bebe normal,acum m-am dat iar pe mancare normala dar am inceput sa ma constip iar:(
    La Eco nu mi-a vazut ovarul stang iar dreptul era cam marit,si uterul e usor marit.
    Ce credeti fetelor?

Floricica Nou Venita ciufi83tm's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2009
    Postari in forum
    13
    Buna si eu sunt noua pe aici. Eu am o dilema, eu inca nu sunt insarcinata si mi s-a recomandat sa iau arefam de 2 ori pe zi, dimineata oral si seara vaginal, si iau si acid folic, asta cica in cazul in care raman gravida pt ca am facut si o stimulare hormonala si din cate am inteles mi sa dat aceste pastile pt.ca ar trebuie sa raman gravida si sa imi ajute sa pastrez sarcina, desi nu am ramas niciodata insarcinata si ma cam chinui de ceva timp.[bebe plangand][bebe plangand]poate da Dumnezeu si imi face acum de Pasti o bucurie.

Floricica Nou Venita ciufi83tm's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.12.2009
    Postari in forum
    13
    Nu te supara imi spui si mie te rog la ce doctor mergi in iasi? Eu merg la dc. Onofriesc

Floricica Nou Venita favoritedarkness's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    103
    Mie mi-a dat Arefam ovule inca de la inceput, desi nu sunt probleme.Cred ca cel mai bine e sa intrebi medicul. Dr mea imi spune mereu cum sa iau pastilele, vitaminele etc.
    Lilypie Pregnancy tickers Photobucket Photobucket

Floricica Novice claudiamariana's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.06.2010
    Postari in forum
    376

Salut mamicilor si viitoarelor mamici!

Abia mi-am facut cont aici pe site pt ca sunt si eu o viitoare mamica si imi place felul in care fetele de aici raspund celor care pun intrebari!
    Acum pt vsvalentina, sunt foarte curioasa daca a fost sarcina sau nu atunci cand ai scris tu in martie. Eu sper ca da, pt ca era o varsta foarte mica la 2 saptamani ca sa se poata vedea. Eu sunt acum insarcinata in 7 saptamani si sunt foarte fericita pt ca am pierdut deja o sarcina in noiembrie. Ieri am fost la ecograf si am auzit bataile inimii bebelusului si am fost foarte fericiti. Eu iau arefam ovule intravaginal de cand am aflat ca sunt insarcinata si sper din suflet sa ma ajute sa pastrez bebele pt ca ni-l dorim foarte mult!
    Va doresc tuturor o sarcina usoara si sa fiti sanatoase si fericite alaturi de puisorii vostri!

Floricica Nou Venita cimpeanu.anca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2010
    Postari in forum
    1
    Buna ziua.

Sunt noua pe aici. Sunt Anca din Galati si avem 6 saptamani si 4 zile. Cu risc un pic sarcina, dar speram sa fie bine.
    Iau si eu arefam intravaginal, 1 seara, asa mi-a prescris medicul si duphaston, insa la ovulele astea intravaginale am o dilema.
    Dimineata cand ma trezesc am o scuregere albicioasa, am impresia ca nu se topeste complet pe timpul noptii.

Ati patit si voi la fel? Nu introduc bine respectiva pastila?
    Ca ma gandesc ca daca nu se topeste tot degeaba iau.

Va multumesc.
    Anca.

Floricica Debutanta danielray's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2010
    Postari in forum
    1.071
    Buna, fetelor!
    Eu sunt insarcinata in 15 saptamani si de la 8 saptamani iau Arefam 200 cate 2 pe zi pe cale orala. Am o mica dezlipire de placenta, dar fara efort fizic exagerat se poate ameliora. La mine a fost sangerare abundenta cand am ajuns de urgenta la medic, dar acum dupa tratament mai am mici scurgeri maronii uneori. Sunt zile cand dispar de tot.
    Sarcina usoara tuturor si copii sanatosi!
    Lilypie Fourth Birthday tickers puiul nostru Andrei
    Lilypie Pregnancy tickers Urmatorul nostru pui

Floricica Debutanta danielray's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2010
    Postari in forum
    1.071
    Anca, ar fi bine sa ii spui medicului aceasta situatie, dar nu cred ca este problema. El trebuie introdus destul de mult, intr-adevar, dar la orice ovul pe care il introduci cu o seara inainte banuiesc ca se scurge o anumita cantitate dimineata.
    Lilypie Fourth Birthday tickers puiul nostru Andrei
    Lilypie Pregnancy tickers Urmatorul nostru pui