Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita klau2004's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.08.2009
    Postari in forum
    6

Zinnat (antibiotic) in sarcina

Salut! Sunt noua pe aici si nu prea stiu mersul! Am 35 saptamani de sarcina si mi s-a depistat infectie urinara! Doctora mea ginecolog mi-a prescris Zinnat cate 1 la 12 ore! Am citit diferite pareri pe forumuri ! Stiu ca doctora este cea in masura sa administreze medicamente dar as mai avea nevoie si de parerile voastre! A mai luat cineva antibiotic in sarcina? Se poate intampla ceva cu copilul in sarcina avansata?

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Teoretic nu, nu incepand cu al doilea trimestru, mai sigur incepand cu luna a V-a. Deja bebelusul este format, nu mai exista risc de malformatii, dar placenta este mult mai permisiva si il poti intoxica, daca le iei dupa ureche. La tine, daca ti-a dat doctorita si mai ales in caz de infectie urinara, care necesita tratament mai puternic, nu cred ca e problema.
    Daisypath Anniversary tickers

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Membru inregistrat la
    18.08.2009
    Postari in forum
    6
    multumesc mult pentru raspuns!

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.773
    Buna...in timpul sarcinii si eu am avut infectie urinara si tratamentul a fost AUGUMENTIN 1/12 ore...dr.mi-a explicat asa sunt mult mai grave urmarile de la o infectie urinara netratata decat folosirea antibioticului...
    Cat despre ZINNAT:Sarcina si alaptare : Nu exista dovezi experimentale despre efectul embriopatic sau teratogen atribuibile produsului; dar, ca si alte medicamente, trebuie administrat cu prudenta in primele luni de sarcina. Cefuroxime se excreta in laptele de mama si deci sunt necesare precautii cand tratamentul este administrat femeilor care alapteaza...
    ALEXIA SOPHIA

Lilypie First Birthday tickers

ANDREEA RIHANNA

Lilypie - Personal pictureLilypie Kids Birthday tickers

Baietelul meu plecat printre ingeri...somn dulce iubitul meu

Membru inregistrat la
    18.08.2009
    Postari in forum
    6
    multumesc mult! m-am linistit! sper sa fie totul bine!

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Si eu am luat zinnat in ult trimestru, pt ca un"buuun" dr ORL-ist din orasul nostru mi-a zis ca am otita, cand de fapt aveam puroi la o masea.... eu am mers de urgenta cu toata partea dreapta amortita de durere si aproape urland, si nu am stiut de unde venea durerea, i-am zis k ma doare si urechea si maseaua, iar el s-a uitat in urechea mea adormit ca era noapte si a zis: da, e otita! :O:O mi-a dat zinnat , l-am sunat pe dr meu gineco , a zis k e ok sa-l iau daca am otita, iar dupa 2 zile de administrare durerea nici macar nu s-a alinat! La sfatul dr meu gineco am ajuns si la un stomato , care mi-a confirmat infectia de la masea....

In concluzie, Zinnat-ul se prescrie in caz de nevoie la gravidute, cu toata increderea!

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    klau2004, in trimestrul trei, in general, nu mai este o problema administrarea de antibiotic. Probabil ca ti s-a dat Zinnat pentru ca are un spectru de actiune mai larg, iar doctorul tau vrea sa se rezolve mai repede aceasta problema. intr-adevar, riscurile infectiei urinare sunt mari. Eu am avut infectie urinara in trimiestrul trei, dar sunt alergica la antibiotice si atunci riscul era mare si pentru bebe. Ultima data, inainte de sarcina facusem soc anafilactic chiar la cefalosporine. Si atunci, revenind, am fost la homeopat si am tratat infectia urinara cu tratament homeopat.
    Daca tu nu ai niciun fel de alergii, nu ai de ce sa iti faci griji. Multa bafta!

Floricica Senior dorissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    Eu sunt sapt 38 si abia am terminat tratam cu augmentin, 10 zile, 1 pastila/12 ore. Si asta la recomandarea dr pt ca mi-a iesit la analize streptococ b. De obicei, aceste tratamente dau rezultatul scontat, asa ca trebuie sa ai incredere in dr tau. Multa sanatate si sarcina usoara in continuare!
    Maria Adina (21.10.2007) si Antonia Livia (26.05.2011)