Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita l0rry's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.01.2012
    Postari in forum
    7

Paracetamol in timpul sarcinii

buna am si eu o problema sunt racita si sunt insarcinata in 2 luni si jumatate vreau si eu sa stiu daca e voie sa iau paracetamol....erau 2 farmaciste si una mia rasp pozitiv si alta negativ.din cate am auzit nai voie sa iei in primele 3 luni de sarcina nimic...pe domnull ginecolog lam sunat ca sa ma informez dar nu mia raspuns la telefon....

sa ma rezum doar la ceaiuri?mie mii frica sa nu mi se agraveze starea sa afecteze sarcina.multumesc

Floricica Avansata ana_cotofana's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2011
    Postari in forum
    1.235
    buna!
    daca e o raceala simpla, incearca sa treci de ea fara sa iei pastilute.
    ai voie ceaiuri, supe, siropuri de tuse si tantum verde spray, apa de mare pt nas infundat si odihna multa.
    este voie paracetamol in sarcina, simplu sa fie. maxim 3/zi dar doar daca este necesar neaparat - febra mare, mare.
    paracetamolul asta face, scade febra si alina durerile. dar poti sa eviti, evita-l.
    starea n-o sa se agraveze pt ca nu ai luat paracetamol, daca e vb de o bacterie sau un virus urat se va agrava cu tot cu paracetamol luat. deci nu se ia preventiv

mada_lyna
    Guest
    incearca cu homepate. oscilococcinum ar fi unul din ele.

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    incearca cu homepate. oscilococcinum ar fi unul din ele.
    e mai indicat.si eu am luat in sarcina.........plus ceaiuri si infuzii.......odihna multa

sarcina usoara

Floricica Novice ramoss's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.02.2012
    Postari in forum
    314
    buna,sa sti ca doctorita mea mi-a spus ca pot sa iau paracetamol dar simplu nu sinus,eu am luat pe timpul sarcini

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.370
    Si eu am luat paracetamol, dar simplu, e adevarat, pentru sinuzita. Am avut vreo 4 puseuri de sinuzita in sarcina si nu s-a intamplat nimic. Este buna si tinctura de propolis, dar FARA alcool. In rest, ceaiuri de tei, cu zeama de lamaie si lapte fierbinte seara, cu miere.
    Daisypath Anniversary tickers

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers