Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita borcuteanca's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2012
    Postari in forum
    3

Despre indemnizatie si pfa..

De la inceputul anului platesc la sanatate 70 de ron pe luna iar la casa de pensii 232 ron,tot pe luna,asta din mana,cum ar veni.eu am pfa dar ,doar de anul acesta...ar trebui sa nasc,pentru ca asa a fost sa fie,am ramas insarcinata in martie, pe 5-6 decembrie..intrebarea mea este,primesc acea indemnizatie,mentionez ca nu am mai lucrat nicaieri si abia in dec.se implinesc 12 luni...carte de munca nu am doar ce am platit din mana anul acesta,daca nasc mai repede nu o sa primesc indemnizatie deloc?as vrea sa platesc retroactiv dar din pacate nu se poate...ce sa fac..pt ca 2 ani sa stau acasa fara un pic de ajutor financiar nu stiu cum va fi...ori pe cine intreb nu ma lamureste nimeni, toti imi zic in 10.000 d feluri...va rog sa ma ajutati,ca nu mai stiu ce sa fac..

Floricica Avansata sosoalex's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2011
    Postari in forum
    1.358
    buna ,trebuie sa ai 1 an de cand ai deschis pfa,eu am pfa si sunt la norma de venit si am indemnizatia 600 lei
    cand ai deschis pfa???
    Lilypie Second Birthday tickers Lilypie Breastfeeding tickers
    Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers

08.01.2013-primul st jos
    26.02.13- nr 2 dr jos ,12.04.13-nr 3 st sus,05.04.13-nr 4

Floricica Nou Venita Klaudytza's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2012
    Postari in forum
    196
    Eu am servici si un PFA pe langa . Imi spuneti va rog daca trebuie sa imi inchid PFA-ul pe perioada cat primesc indemnizatia ? din cate stiu, ca sa primetsi de la stat indemnizatia trebuie sa nu mai ai alte venituri. Este obligatoriu atunci sa inchid PFA-ul ?

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.344
    Citat Postat de Klaudytza Vezi mesajul
    Eu am servici si un PFA pe langa . Imi spuneti va rog daca trebuie sa imi inchid PFA-ul pe perioada cat primesc indemnizatia ? din cate stiu, ca sa primetsi de la stat indemnizatia trebuie sa nu mai ai alte venituri. Este obligatoriu atunci sa inchid PFA-ul ?
    Este obligatoriu sa suspenzi activitatea la PFA

Floricica Nou Venita leonte's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2009
    Postari in forum
    2
    Buna ziua, tocmai ce am aflet ca sunt insarcinata si in acest moment am un salariu net de 540 lei dar detin si un PFA si m-ar interesa care este venitul pe care trebuie sa il am pana la nastere pentru a beneficia de indemnizatia maxima de 3400 lei. Va multumesc.

Floricica Nou Venita claudiaalexe's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2012
    Postari in forum
    56
    Buna fetelor.Eu urmeaza deja sa depun actele pentru indemnizatie.Am avut si Pfa , dar am lucrat si cu carte de munca.Sa va spun ce stiu eu:pentru a beneficia de indemnizatie trebuie sa ai 12 luni lucrate anterior nasterii bebelusului.Din momentul in care iti depui actele si optezi pentru indemnizatie nu mai ai voie sa desfasori activitate din care sa se obtina un venit supus impozitului.Ca sa benficiezi de 3400 de lei trebuie sa stai doar un an acasa, iar 3400 sa fie 85% din toate veniturile pe care le obtii.La intrarea in concediu prenatal trebuie depusa la finante o decizie de incetare a activitatii si declaratia 200 cu veniturile realizate pana atunci;o sa-ti vina de la fisc decizia 250 si ea te ajuta la calculul indemnizatiei, deci ai grija ce venituri realizezi anterior nasterii copilului
    Lilypie First Birthday tickers