Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cosmina.deea's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2012
    Postari in forum
    3

Ovare micropolichistice

buna, sunt noua pe acest forum dar veche in ,,domeniul " infertilitate , am fost descoperita cu ovare micropolichistice dupa 3 ani de incercari si cautat un medic bun , cand am aflat ce am am inceput ( anu trecut ) tratamente de stimulare ovariana ( clostilbegin , menopur , pregnil si dufaston ) dar fara efecte , am luat o pauza de 2 luni deoarece medicul la care eram mi-a recomandat sa fac inseminare in luna ianuarie 2012 . Dar nu m-am mai dus la acel medic , mam dus la altul care mi-a recomandat un control ENDOCRINOLOGIC si dupa ce acel medic ma vindeca de cea ce am sa ma duc inapoi la ea , nu stiu ce poate sa faca acest medic . A fost cineva in situatia mea ? Sa vindecat cineva de ovare polichistice ? Va rog datim un sfat daca ati fost in situatia mea , acum pe 19 am programare la un medic endocrinolog ( recomandat de medicul ginecolog ) .
    Va pup astept raspuns .

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    Si eu am ovare micropolichistice, si le-am avut si inainte de a ramane insarcinata. dar doctoritza mea mi-a spus ca acest lucru nu ma poate impiedica sa am un bebe bineinteles daca nu sunt si alte probleme. foarte bine ca te duci la un doctor endocrinolog sa vezi daca e ceva si cu glandele. inca o data iti spun ca ovarele polichistice nu sunt o problema, majoritatea femeilor le au si dupa cate am inteles ramai cu ele toata viata dar asta nu te afecteaza in nici un fel. Multa bafta!
    Lilypie Third Birthday tickers

Membru inregistrat la
    14.01.2012
    Postari in forum
    3
    multumesc mult pentru incurajare dar sunt patru ani de cand incerc sa am un bebe si nu reusesc , am facut toate analize am facut tratamente si nimic cu glanda nu cred ca am plobleme nu am cazuri in familie , acum astept sa vad ce imi va spune medicul endocrinolog . Doctorita mea m-a trimis la acest doctor pentu ami da un tratament pentru ovarele micropolichistice deoarece a spus ca sunt de tei ori mai mari ,,cotele" decat cele normale .
    Ma rog la Dumnezeu ca de data aceasta sa fie un tratament cu succes .

Membru inregistrat la
    14.01.2012
    Postari in forum
    3
    de ce crezi ca as avea probleme cu glandele?

Banned Floricica Debutanta miki00's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2007
    Postari in forum
    884
    Si eu am ovare polichistice si am nascut de doua ori. Si inainte de prima sarcina si intre cele doua sarcini am facut tratament, dar nu am avut probleme speciale in a ramane insarcinata, ginecologul meu mi-a spusa ca nu e un impediment in a avea chisturi.. Eu te sfatuiesc sa nu-ti pierzi speranta. Eu de exemplu am ramas insarcinata natural dupa 10 ani . Vaveni barza si la tine.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    In general hormonii secretati de glande sunt responsabili de sarcina sau de lipsa ei. dar tu pana faci analizele de hormoni si tot ce-ti va zice medicul, sa faci miscare, mergi la o sala (eu asa am facut inainte de a ramane insarcinata), asta ajuta foarte mult, si citeste pe net despre pozitiile in care trebuie sa stai dupa actul sexual. eu pana nu l-am amenintat pe sotul meu ca il duc sa faca spermograma nu am ramas insarcinata:)))), nu-ti pierde rabdarea! stiu ca e greu dar incearca!
    Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Nou Venita oanabv's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2012
    Postari in forum
    1
    buna, si eu am ovare micropolichistice si dr nu mi a recomandat nici un tratament, era chiar foarte incantata ca am multi foliculi si mi a spus la plecare (acum 2ani) ca ne vedem cand raman insarcinata ca si cum s ar fi intamplat foarte curand. am mers la un alt dr pentru consult in speranta ca el imi va spune ceva dar nici de data aceasta nu am primit nici un tratament chiar m a intrebat foarte direct daca vreau un copil. nu am reusit pana acum sa raman insarcinata dar sper sa se intample foarte curand sper sa nu astept si eu 4 ani.
    succes

Floricica Nou Venita roxika2012's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.05.2012
    Postari in forum
    2

si eu cu ovarele poli

Citat Postat de oanabv Vezi mesajul
    buna, si eu am ovare micropolichistice si dr nu mi a recomandat nici un tratament, era chiar foarte incantata ca am multi foliculi si mi a spus la plecare (acum 2ani) ca ne vedem cand raman insarcinata ca si cum s ar fi intamplat foarte curand. am mers la un alt dr pentru consult in speranta ca el imi va spune ceva dar nici de data aceasta nu am primit nici un tratament chiar m a intrebat foarte direct daca vreau un copil. nu am reusit pana acum sa raman insarcinata dar sper sa se intample foarte curand sper sa nu astept si eu 4 ani.
    succes
    Buna si eu am ovarele poli si vreau sa raman insarcinata cam de jumatate de an.mi-am facut o gramada de analize si am auzit termeni si denumire pe care nu le-am auzit vreodata in in 10 ani de cand vizitez gine.nu faptul ca sunt polichistice e problema pana la urma ci cauza acestei afectiuni.la mine este lipsa de ovulatie si dezvoltarea in fiecare luna de foliculi fara a se sparge asa cum se intampla in ovulatie.ei raman pe ovar transformandu-se in chistulete.la ultimele eco aveam vreo 13-15 chisturi pe fiecare ovar..cate un ciorchine de struguri.si dupa toate analizele astea am inteles ca voi ramane insarcinata doar rpin stimulare a ovulatiei,inseminare sau FIV in ultima instanta toate cu voia kui Dumnezeu.Acum.sunt la prima etapa sa vedem cum merge.Va pup si sa ne auzim cu bine.O seara buna

Floricica Novice laura9's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2011
    Postari in forum
    363
    Buna.
    Eu am fost diagnostica cu ovare polichistice, prolactina marita care provoaca lipsa ovulatiei, si sunt si un pic plinuta. Anul trecut un endocrinolog mi-a recomandat siofor cu verospiron si spironolactona, desi nu aveam problema cu glanda, ajuta la fertilitate. Un ginecolog mi-a recomandat dostinex pentru prolactina. Am luat tratamentul cam 6 luni. Pana in septembrie anul trecut. Apoi pana in aprilie am luat decat siofor.
    Acum sunt graviduta in 5 saptamani. Nu am facut calcule si nu stiu cum s-a intamplat, dar ma bucur nespus ca s-a intamplat. Nu va pierdeti speranta si incercati sa fiti cat mai detasate de gandurile astea.
    Daisypath Anniversary tickers

baby development

Floricica Nou Venita cristinaz's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2012
    Postari in forum
    4
    Buna,

si mie mi a fost dat sa iau siofor 1000, 1 1/2 tablete pe zi
    Le iau de 1 luna jumate si tot nu am CM? Cand ar trebui sa mi vina? Tre sa mai astept?
    Am OMPC si lipsa mentruatiei. Vreau si eu un bb :D