Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Nonia , nu cumva dr. neurolog e cumva Dr. OPREAN?
    de ce te-ai dus la dr. neurol?

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Cerebrolizinul , la unii copii are efectul in 2 saptam. , la altii in 2-3luni!
    Depinde cat asimileaza.Nu stiu daca, stii este un preparat facut din creier de porc, se dai injectiile in functie de varsta si de greutate.

Floricica Novice anna30baby's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2006
    Postari in forum
    449
    Bine ai venit Mihaela in clubul nostru de mamaici si viitoare mamici.

Membru inregistrat la
    06.08.2006
    Postari in forum
    449
    Draga Nonia eu personal as cauta un alt dr.pentru bebe.

Membru inregistrat la
    06.08.2006
    Postari in forum
    449
    Servus tuturor!Ma bucur ca apar nume noi in clubul nostru.Eu sper sa ne cunoastem cat mai bine si in viitor sa ne intalnim.

Floricica Nou Venita elena_andrei's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2007
    Postari in forum
    132
    Nonia si eu zic sa consulti un alt medic, nu sunt normali prescriu medicatie pe graba, asa o sa mai merga lumea la ei, e un copil...

Membru inregistrat la
    15.01.2007
    Postari in forum
    132
    Asa este cum zicea si Gabi, in salonul de mamici o sa fiti numai doua, noi si acum mai tinem legatura si mai ales ca baietii nostii sunt nascuti in aceeasi zi la cateva ore distanta, ne-am cunoscut in sala de travaliu si am fost si la aceeasi doctorita.

Floricica Nou Venita georgy_012's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2007
    Postari in forum
    129
    Multumesc pt incurajari, fetelor!

Asa e cand nu stii, iti faci tot felul de ganduri si de griji.

Am mers in urma si am citit pasii de urmat, dupa ce ajungi in maternitate. Ai fost super explicita Gabi! Mersi frumos!

Floricica Nou Venita nonia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    51
    Nu, e dr. Visa de la Luther, mergem la ea de la 2 luni jumate ca i s-au inchis fontanelele si e in urmarie pt. craniostenoza(nu mai creste capul cum/cat trebuie-dar deocamdata cu asta suntemin grafic la min dar...e bine)si pe Sebi la diagnosticat cu Sindrom hiperkinetic/ADHD...off sunt multe de povestit...
    Sebi a fost lovit cu capul de robinet in maternitate(in penultima zi inainte de a pleca acas) si a facut un cefalhemtom(mi l-au dat acas fara sa-mi zica nimik-atunci bb nu erau cu mamele in salon) de la care la 3 sapt a facut convulsii si stop resirator, caci crecuse si se acumulase cheaguri de sange si apasau craniul care la randul lui apasa creierul...Am ajuns cu el la Luther la dr. Beldeanu care efectiv m-a scos afara zicand:"ce vrei draga sa-i fac dak l-ai scapat incap, e prea mic si oricum moare, dute cu el la nr.3",plangand am fugit la spit nr. 3 unde dr. Ene(Dumnezeu s-o odihneasca ca a murit asta vara de cancer-era un om de aur!!!)m-a luat, i-a facut radiografie si apoi cand a fcut stopul respirator la ea in cabinet l-a resuscitat...apoi cu masina ei personala am fugit la neurochirurgie unde alt om deosebit-dr.Tanase i-a facut punctie cu seringa si a drenat o parte de cheaguri(era marti) si ne-a mai chemat vineri cand iar i-a mai scos cu seringa cheaguri de sange...intre timp eram internati la nr.
    3 la dr Ene care a adus de acas caloriferul ei la mine in salon ca era f. frig.si batea vantul printre geamuri, si a venit dr.Chelcea Angela-homeopat/acum si neuropsihiatru care ne-a dat Arnica ch7 3*3zile(miercuri-vineri).Dak de vineri pana luni nu se resorbea hematomul cel putin jumate, urma sa-l opereze...l-am scos sambata pe furis si l-am botezat ca mi-era frica sa nu moara...si luni surpriza,s-a inchinat la propriu si dr. Tanase...de la Arinca se resorbise aproape tot cheagul de sange...Apoi pana la 1 an mergeam la 2 sapt la EEG, trat. cu Fenobarbital pana la 7 luni si apoi Deparkine pana la un an jumate si apoi mi-a zis sal las in pace ca e bine, mai mergeam la 2-3 luni la control si la 3 ani jumate a zis ca n-are nici o sechela, dar sa ma grija la febra mare, lovituri la cap, etc...si mi-a zis ca e normal sa fie mai agitat si "raut"prin cate trecuse dar ca se va potoli in timp, sa-l daula sport si sa ii gasim tot timpul preocupari...apoi cum v-am zis a murit saraca si intre timp eu am nascut-o pe Antonia...De la gradi(de la jumatatea anului trecut) tot timpul primeam reclamatii ca e bataus,ca nu asculta, ca desi e inteligent nu sta locului, ca nu doarme etc.(desi stiau sit.lui)si m-au timis la neurolog...cum la 2 luni am observat si c Antoniei i se inchisesera fontanelele am cerut sfatul dr. pediatre, care e medicul nostru de fam. si ea ne-a trimis cu amandoi la dr.Visa...Pe Sebi in 10 min l-a "incadrat" la diagnosticul de mai sus(in noiembrie) si mi-a dat sa-i dau injectii cu Cerebrolisin in prima faza(i le-am dat degeaba ca nu s-a vazut nimik-apoi la urm. control a zis sa-l bag pe Encefabol si Ritalin?! din martie)cand am citit pe net despre ele m-amingrozit, mai ales de Ritalin si am refuzat- am fost cu amandoila dr. Chelcea si i-am bagat pe trat. homeopat...si sa vedeti schimbare in 3sapt. la Sebi, s-a linistit, numai transpira abundent, nu mai e agitat in somn, e mult mai atent...l-am dat la sc. sportivala gimnastica si ii place f. mult si isi consuma energia in plus acolo,dar ea zicein continuare ca dak nu o sa-ltratez o sa-mi para rau mai incolo si ca in cel mai rau caz sa incercam cu Strattera dela 6 ani...Cu Antonia m-a trimis la ecografie intracraniana in maternitate.De acolo dupa eco m-au trimis la dr. Iurian(un superdr.!) la spit.de pediatrie si acolo i-a facut o gramada de analize si control amanuntit, sa vada daca se descopera cauza acestei inchideri premature a fontanelelor...inca nu se stie nici acum de ce, i-a descoperit si o anemie feripriva, ii dau Fe Haussman de la 4 luni si nu-l asimileaza...si tot la o luna reiau circuitul dr.fam,dr.Visa, dr. Iurian cu Antonia. La al doilea control, dr.Visa i-a dat Antoniei Tonotil...l-am dat si a inceput sa sara peste mese si sa scada in greutate, asa ca de la 3 la 5 luni jumate a pus abea 450gr.(si dr.pediatru mi-a spus sa-i diversific alim.de la 4 luni jumate-culmea e ca lapte am cat pt. doi si sugea si atunci f. bine, doar ca tonotilul fiind sirop dulce ii tinea de foame si sarea 1-2mese)La 6 luni i-au mai facut o tura de analiza inclusiv Toxo si CMV , radiografie craniana(ocazie cu care s-a descoperit ca fontanelele sunt inchise in ext.dar in int. craniu si pe suturile laterale creste craniu;) si ex.Ofta-"fund de ochi" si totul a fost ok, ii crescuse si capul aproape in ritm normal, crescuse si in grutate avea 6.700kg, 68cm, 41cm P.cranian. dr. Iurian era chiar incantat de cum evolua Antonia si dr. Visa a zis ca e binisor doar ceva reflexe erau mai "inapoiate"?!...ca acum la 7 luni sa se intample ce va povesteam...
    asa ca.. imi pare rau dar eu o sa caut alt medic neurolog, si dupa cem erg la dr.Iurian sapt viitoare va spun ce zice si el...eu nu-i dau nici un medicament copilei...
    Aaaa, si de ieri ne-au dat dintii, ieri dimineata primul colt, azidimineata se simte deja si al doilea dinte-si se vad, si ieri a stat mai mul tde juam deora infund infata oglinzii jucandu-se...asa ca de unde retard motor si de dezvoltare?!
    Va pup ca la 5 am ex. si mai tb sa repet.tinti-mi pumnii.Pa
    Anto mamik de Sebi(20.05.2002) si Antonia(26.08.2006)

Floricica Nou Venita nonia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    51
    Scuze pt. scrisul mai aiurea dar n-am avut timp sa corectez mesajul de mai sus,ca scriam cu Antonia in brate...am scris o gramada si sper sa intelegeti ceva...in mare Antonia e suspectata de craniostenoza si Sebi ADHD/Sindrom hiperkinetic....dar mie mi se par cam usor date trat. de d-na dr.Visa...
    Oricum o sa merg cu ei la altcineva dak cunoasteti un neurolog pediatru bun scrieti-mi si mie...sper ca sapt, viitoare sa jung si la dr. Cehlcea pentru un nou consult homeopat si neurologic, dak va avea loc printre programarile ei.Pe Sebi l-au ajutat f. mult in toti acesti 5 ani trat. homeopate, incepand de atunci, de la 3 saptamani cand am scapat de operatia la cap, apoi pt. colici, dinti, anemie,rinita, raceli..etc si pe mine la fel pt calculi renali, anexita etc...dar precum se stie trat. e de durata, e f. strict individualizat de catre dr., si are ceva restrictii-ciocolata, cafea, usturoi, piper, etc.
    Va pup si multumesc ca aveti rabdare sa cititi si raspundeti, deasemenea multumesc pentru pareri si incurajari
    Anto mamik de Sebi(20.05.2002) si Antonia(26.08.2006)

Membru inregistrat la
    15.01.2007
    Postari in forum
    132
    nonia prin cate ai trecut si saracutii de ei sunt mititei si nu au nici o vina... sa auzim de bine dupa ce vei consulta si un alt medic.
    succes la examen!