Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.895
    Eu nu sunt de acord cu "mamica robot". Adica...sunt de acord cu conceptul, dar nu mi se pare corect sa se intample asta. Si e rau pentru toti, daca se ajunge aici, nu? Copii o sa se obisnuiasca sa fie intotdeauna aparati si protejati si sa primeasca tot ce-si doresc la "o bataie din palme", ceea ce ii va face anxiosi sau egoisti cand vor creste, incapabili sa-si poarte singuri de grija.
    Pe de alta parte, ce se intampla cand mamica - inevitbil - va obosi? Va deveni irascibila, cu mai putina rabdare si va face mai mult rau decat bine celor din jur. Pe plan profesional nu va da randamentul cerut. Cred ca este bine sa se imparta responsabilitatile pentru toti membrii familiei (desigur, in functie de varsta) si astfel toti o sa formeze "one big happy family" :).

Floricica Nou Venita cerabela's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2005
    Postari in forum
    6
    Nici eu nu sunt de acord cu asa ceva.Pai daca eu am 2 copii,si mai e si sotul si ar trebui sa stau la "cheremul"lor toata ziua unde as ajunge???????Daca tu ai grija de toata lumea si esti acolo unde vor cei din familie cand si cum vor ei,tu ..........efectiv te lasi balta.asa e????Noi femeile asa suntem obisnuite sa avem grija de familie,copii.tralala..tralala,dar de noi cine are grija la urma urmei?????Sa va aud?DACA NU AVEM NOI GRIJA DE NOI SA STITI CA NU ARE NIMENI.Asa ca mai uitati-va si la voi si mai aveti grija si de voi nu numai de cei din jur.PAREREA MEA.

Floricica Nou Venita alina05's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.06.2005
    Postari in forum
    38
    Nu, normal ca nu este bine.O viata avem si ar fi normal sa stim sa o traim. Ar trebui ca macar de 2 ori pe saptamana sa ne aducem aminte ca suntem femei.

Floricica Nou Venita cattaniut's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    47
    Cel mai mare pericol ...chiar si pentru copil ...este ca Mama lui sa devina prizoniera Gandului ca e "sclavul" cuiva ... Trebuie realizat un echilibru intre toate elementele existentei: propriile trairi, copil, casa, serviciu.

Floricica Nou Venita katte's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2005
    Postari in forum
    39
    ooo, da. fetelor, [cusca]spanzuratoarea. nu stiu ce sa mai fac. nu apuc sa termin treburile, spal de mana, calc pe apucate, mancare, plimbare copil, cumparaturi, tre sa te si joci putin cu el. fetita mea este foarte cuminte, am mare noroc, si cu toate astea, tot nu reusesc. ea are un program bine stabilit. totul calculat, atata ca... nu mai apuc sa vad si de mine. i-am propus sotului sa angajam o bona, care sa mai stea cu fetita, sa ii dea de mancare, sa se joace putin cu ea, macar de 2 ori pe saptamana, sa ma mai linistesc si eu. iar el imi spune ca la ce imi trebuie, toate femeile isi fac treburile si reusesc sa termine tot si eu... ma misc prea incet. asa o fi? ma misc prea incet?

Floricica Nou Venita deela's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    1
    Cred ca vrei sa faci foarte multe pentru cei din jur si...uiti de tine.Solutia ar fi ca in treburile casnice sa fie implicat si sotul.Asa eram eu in primii ani de casnicie, simteam ca nu mai fac fata, servici, copil, sot, casa.Pana am observat ca sotul meu era foarte relaxat si nu se implica decat atunci cand il solicitam.Am inceput sa-l implic mai mult si acum face multe lucruri din proprie initiativa.Incearca si tu!

Floricica Nou Venita beti-ana cioaca's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2006
    Postari in forum
    99
    Astazi mamicile sunt mult mai ocupate, programul la servici este mai incarcat iar stressul este uneori coplesitor.Am citit candva un articol in care se indica femeilor sa aiba un timp al lor care sa le ofere minimum de3 confort psihic.Sa nu se priveze de mici bucurii.Am aplicat acest lucru in practica si ma simt mult mai bine.Ar trebui ca problemele casei sa fie rezolvate in doi (cumparaturi,educatia copiilor,curatenie,rezolvarea problemelor curente).
    Pentru cumparaturi mai exista si solutia online.

Floricica Nou Venita claudiapreda's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.09.2006
    Postari in forum
    2
    Eu am trcut ,la un moment, dat prin asa ceva. Toata ziua calca,fa curatenie,pregateste mancare pentru bebe,pentru noi,plimba copilul,culca copilul.Sotul se eschiva:ca el nu se pricepe.Ajunsesem ca nici la baie nu ma puteam duce fara bebe dupa mine.Iar eu simteam ca mai am un pic si o iau razna.Dar cel mai tare ma deranja faptul ca incepusem sa-mi pierd rabdarea cu fetita.Asa ca intr-o zi am facut lista cu activitatile zilnice,am pus fata in bratele lui taica-su si am plecat la o cafenea impreuna cu cateva prietene.Va spun sincer ca a fost minunat.Am simtit cum mi se reincarca toate bateriile.Si de atunci de cel putin trei ori pe saptamana "evadez"pentru cateva ore si totul merge perfect.Si a inceput si sotul sa se priceapa la ingrijit copii

Floricica Senior getutica's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2006
    Postari in forum
    2.574
    Important intr-o astfel de situatie este sa-l determini pe cel de alaturi sa te ajute, indiferent de metodele aplicate[mitraliera]. Trebuie sa inteleaga ca sarcinile trebuie impartite echitabil. A contribuit si la conceptie, sa contribuie si la crestere.
    TEODOR SI GETUTICA

Floricica Debutanta bellla's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.11.2006
    Postari in forum
    785
    Din pacate in timp devenim astfel,dar din fericire facem totul pentru copiii nostri.E bine totusi ca si sotul sa se implice in activitatile de zi cu zi,sa fim( 2 "roboti"),atat cat e posibil.Insa pentru a-l "provoca"trebuie sa nu recurgem la discutii aprinse,ci cu binisorul.Cand creste bb ajuta si el la stransul jucariilor,stersul prafului...
    rares

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    fratele meu nu ajuta in casa deloc, ca munceste non -stop si cumnata-mea tre sa aiba grija de bebe, de mancare , calcat, curatenie. dar, de cand a nascut tot timpul a fost si la coafor si sa-si faca unghiile si altele. am uitat sa zic ca e si studenta, merge si la scoala. ca sa poti sa ai grija de tine, tre sa fii putin " *********". daca a avut program de coafor a lasat totul asa acum era, deranjul cat casa, a lasat pe bebe la bunica si si-a facut parul . nici o problema! bebele creste si daca faci curat dupa ce vii de la coafor sau cosmetica! dar te respecti si pe tine!
    Pe 25 iunie 2007 s-a nascut Alexandru!

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!