Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ileana_1975's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.12.2006
    Postari in forum
    6
    am un baietel de 1 an si 2 luni , dimineata mananca lapte , la pranz piureuri de legume cu carnita si diverse supite,facute de mine, dar nu mai stiu ce sa-i dau la masa de la ora 17 - 18 in afara de iaurtul cu biscuiti si branzica de vaci cu mamaliguta pe care le adora, nu prea se impaca cu fructele, iar ultima masa cereale.Ce as mai putea sa-i dau?

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Poti sa-i dai paine unsa cu unt (sau margarina )cu gem,sau branza topita, cascaval,crenvusti,parizel iar seara gris cu lapte.Daca la amiazi a mancat numai supa sau ciorba (in cazul in care nu a papat si felul doi) poate sa pape dupamasa si piure de cartofi.Are varsta cand mananca de toate.In cazul ca-i dai carne de porc ,care nu prea este recomandat la ac.varsta ,sa ai grija ca este un pic mai grea decat carnea de pui, vitel sau peste

Floricica Nou Venita ileana_1975's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.12.2006
    Postari in forum
    6
    meltumesc pentru raspuns - cremvusti nu am incercat niciodata, la cate feluri sunt pe piata nu stiu care sunt mai sanatosi, iar branza topita mi-a interzis medicul a zis ca ar fi alergica, dar , am sa incerc, iar cu carne de porc n-as incepe .

Floricica Avansata ogabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2006
    Postari in forum
    2.458
    Cremvusti de pui sau de vita iar branza topita triunghi cu smantana sau simpla daca vrei sa incerci

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.261
    noi mai papam iaurt cu fructe si 2 biscutiti, prajiturele de casa, cam asta-i meniul de la ora 18.00.
    Claudia,George Matei si Petru David.
    toate isi au vremea lor si fiecare lucru de sub ceruri isi are ceasul lui.
    Banii nu te mai ajuta cu nimic atunci cand ca sa-i faci trebuie sa-ti neglijezi familia si sa-i dezamagesti pe cei dragi,banii nu stiu sa mangaie,sa aline dureri si sa spuna "te iubesc".Banii isi cer pretul lor....Pacat ca putina lume intelege asta.

Floricica Nou Venita nicopet's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    44
    Buna mamici, am si eu un bebe de 1 an si o luna, Filip. Noi papam la 6 lapte cu cereale din biberon, pe la 10 miez de paine cu unt si Almette sau un cubulet de branza topita, cateodata jumatate de galbenus de ou cu paine, la ora 14 supite, ciorbite cu bors, in care pasez carnita de pui sau de vita, si cu legumele ca sa fie mai consistenta, felul doi nu mai vrea niciodata nimic chiar daca ii dau mai putina ciorbita, dupa vreo ora o jumatate de banana sau mandarina, la ora 18 gris cu lapte, budinca de branza dulce sau budinca de mere, orez cu lapte si cu mar copt, sau Cremoso si un biscuite, seara la ora 22 cam 200 ml lapte cu cereale. Mie mi se pare ca nu mananca cantitati mari dar incerc sa cuprind cat mai multe alimente sanatoase.
    Astept vesti si meniuri.
    Pupici tuturor.
    nicopet

Floricica Nou Venita nuha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2007
    Postari in forum
    15
    CRENVUSTI NU TE SFATUIESC SAI DAI PTR CA EU AM O FATA DE 1SI 9LUNI SI A VOMITAT SI AM AJUNS IN SPITAL ASA CA MAI BINE SA EVITI

Floricica Novice ofelia teodorescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2007
    Postari in forum
    468
    Si eu am o fetita de 1 an si 2 luni. Pana acum vreo 2 saptamani, avea meniul ei de bb, dar in ultima vreme mananca cam de toate ca si fratele ei mai mare. Bineinteles cu exceptiile de rigoare( nu carne de porc, prajeli, grasime ....)
    Ofelia
    myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Floricica Nou Venita stefaniacinciu's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.09.2006
    Postari in forum
    12
    Buna!
    Nu iti recomand cum de altfel cred ca nici un medic nu o sa fie de acord cu carnita de porc pana la 2-3 ani(este grea si pt noi dar pt bebe...)
    Cat despre cremvusti si parizer!!! ,incerca sa mergi intr-o fabrica de mezeluri si de lapte sa vezi ca parizerul si cremvusti( la inceput produsul "cremvusti" era un produs dietetic facut din numai din pui)sun facuti numai din cartilagii si resturi iar deliciosul iaurtel cu fructe contine carmin si suc de sfecla( cel mai bun este iaurtul de casa sau cel simplu amestecat de tine cu fructe ; chiftelute de pui cu legume si ou dar nu prajite ci fierte gen perisoare; mar copt; piure de dovlecel cu branza de vaci(dovlecelul ,morcovul si marul copt sunt cele mai bune "pansamente" pt stomac)pestic( salau sau pastrav)cu mamaligut; crochete de peste cu legume ( facute de tine) etc

Floricica Nou Venita mirela dabu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2007
    Postari in forum
    85
    Nu recomand cremvusti. Voi stiti din ce se fac cremvustii? Cei din pui se fac din capete si gheare de pui. Banuiesc ca nici la cei din porc nu pun muschiul.
    Voi faceti cum vreti dar eu incerc sa evit mezelurile. Eu i-am dat doar branza topita si cascaval dar doar putin ca se uita la mine lung.

Floricica Nou Venita andulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2006
    Postari in forum
    2
    Buna fetelor!

ma uitam azi pe forum sa citesc ce mancaruri fac alte mamici.Bianca mea papa dimineata iaurtul de preferat Brenac-Ulcica sau Mili light....asta pe la 10 ca atunci se trezeste..e clar ca nu ia pranzul la 12...ii fac apoi dintr-o grefa si o portocala sucu zilnic...si uneori cand e cald mai bea si apa plata pe langa cam 150-200ml suc sau chiar diluez cu ceva apa plata ca am citit ca sucu de citrice poate fi prea acid daca nu e diluat...la 14 papa supa sau ciorba de vita sau pui sau supa de rosii sau de legume cu broccoli si fasole verde si rosii si ardei si acrita sau nu accepta foarte bine! Pe la 16 mar cu biscuite sau banana papa singurica muscand din fruct..si pe la 20 un piure un orez un spanac ceva de felul 2...si pe 22.30 facem baita si bea 250 ml lapte....si pe la 6 dimineata cauta biberonu si mai bea cam 100 ml laptic....