Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614

Vitaminele la copii

fetita mea are 1 an si 10 luni...are aproape 13 kg...probema noastra ..sunt fructele.....refuza sa manance ...asta se intampla de cand e mica...daca mananca o feliuta de mar...doar asta ii place cat de cat....sucul de portocala ma chinui sa-i dau cu lingurita ..legume dor in mancare si nu orice leguma ii place.....ma gandesc ca ea nu prea are de unde sa isi ia necesarul de vitamine...as vrea sa ii dau vitamine credeti ca e bine la un copil asa mic?si ce vitamie as putea sa-i dau?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    din cate stiu, e destul de controversata utilizarea suplimentelor de vitamine la copii asa mici. daca in rest mananca bine si nu trece si ea prin criza aia de anorexie pe care o au aproape toti copiii dupa ce trec de 1 an, atunci nu prea cred ca ai de ce sa iti faci griji. bine, opinia mea e neavizata, eu am trait 20 de ani cu pediatrul in casa, insa fiecare copil e unic.
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu iam dat fetitei mele la doar 1 anisor pikovit sirop,pentru ca nu manca,si era slaba,avea 10 kg imbracata.manca fructe,iaurturi,..orice.dar f putin.dar sa stii de exemplu rosiile au vitamina c.morcovii vit a,legumele au multe vitamine.daca mananca suficient nu ai de ce sa ii dai suplimente.doctora ia dat sabinei ca era slabuta si iam spus ca la o masa manca 3-4 linguri din mancare.atat.si eu nu sunt genul sa ii fac avioane sau mai stiu ce.si in ziua de azi mananca foarte mult si orice.sunt multumita ca iam dat atunci vitamine,pentru ca sia revenit cu mancatul.nici nu stiu ce sa iti spun.depinde totul de cum mananca .
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    mancare gatita mananca, doar fructe nu vrea sunt zile in care nici macar nu gusta ma chinui sa-i dau pasat fructul si tot nu vrea....dar o sa intreb pediatra si o sa ma duc cu ea si la cantarit .....

Floricica Nou Venita enemgabriel's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2006
    Postari in forum
    66
    Daca organismul este privat de minerale,vitamine si alte elemente nutritive printr-o alimentatie care nu contine aceste surse de hranire ,este foarte probabil ca in timp sa apara carentele vitaminice si de aici diverse boli.Eu nu cred ca este necesar ci imprios necesar un complex de vitamine si minerale.Baietelului meu cel mic,care asta a implinit un an,ii adminstrez vitamina c de la 6 luni si un complex de alte vitamine plus ca este invatat (atentie ,de la 4,5 luni)pe sucuri proaspete facute in casa in fiecare dimineata,drept rasplata,la ora actuala nu am avut intalniri cu medicul de familie pe probleme de sanatate,ceea ce va doresc tuturor.