Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dallia28's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    4

Dentitia

vreau doar sa stiu daca ar tebui sa imi fac griji..,copilul meu are 1 an si 3 luni si doar doi dintisori?ar trebui sa ma ingrijorez?

Floricica Avansata clarisa2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.08.2008
    Postari in forum
    1.419
    dallia tu te ingrijorezi ca nu sunt dintisori iar eu am o fetita de 5 luinite si are deja 1 maseluta si 1 dintisor!!!depinde de fiecare copil...

Floricica Nou Venita dallia28's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.11.2008
    Postari in forum
    4
    ,draga mea ,incep sa-mi fac griji pt ca aseara am primit pe e-mail raspuns de la un doctor stomatolog si imi zicea sa ii fac o radiografie.nu stiu e parca prea mic de radiogafii.nu stiu sunt ata de confuza.....dar multumesc.sanatate la fetita..

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    dallia cum stati cu dintisorii? au iesit?

mie mi se pare ca lui bobo i-au iesit prea repede... pe la 4 luni au inceput eruptiile, iar acum la 1 an si 5 luni are toti incisivii, caninii si premolarii. mai mult decat atat are deja gingiile umflate in dreptul molarilor. oare nu prea devreme?
    Cris si Bobo (24 nov 2007)

Floricica Nou Venita gloria3's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    11
    Fetita mea a inceput sa saliveye si sa aibe simptomele de aparitie a dintilor de la varsta de 3 luni dar dintisori au intaryiat sa apara. Primul dinte a iesit la 8 luni si apoi au urmat restul pe rand, acum ii avem pe toti la varsta de 1 an si 8 luni, daca copiilor nu le ies dinti pana la un an atunci trebuie mers la medic cu ei dar mai multe sfaturi puteti gasii la linkul urmator
    http://www.ifamilia.ro/sarcin%C4%83-bebelusi/primii-din%C5%A3i%C5%9Fori

Banned Floricica Cu Vechime nicole13's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.07.2008
    Postari in forum
    7.181
    mi se pare mie sau se face reclama mascata la site-ul asta? din cate stiu,e impotriva regulamentului!

Floricica Nou Venita nycole's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2008
    Postari in forum
    14
    ..noi avem 7 luni si 6 dintisorii!!,de la 4 luni au inceput sa iasa si ies cate 2!!,perioada a fost destul de naspa!!!!...cica daca ies asha devreme o sa avem dantura mai 'slabutza'..vorba din popor
    nicholas 8 luni

Banned Floricica Cu Vechime nicole13's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.07.2008
    Postari in forum
    7.181
    eu cred ca si aste-s tot de pe la babe adunate,nu cred ca-i o regula...ca orice parte din corpul nostru si dantura, se mosteneste in primul rand genetic,apoi intervin mai multi factori...alimentatia,fixarea calciului!asa ca, mai devreme sau mai tarziu tot o sa le iasa, vorba cuiva..."ati vazut copii fara dinti?"

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    Carinei i-a iesit primul dintisor fix la 9 luni, iar acum la 1 an si 1 saptamana are 4 dintisori - 2 jos si 2 sus...

de 3 zile exersam si spalatul dintisorilor cu periuta si pasta de dinti speciala si se distreaza de minune
    mami Ligia - 22.03.1983, tati Dani - 22.11.1977 si printesa noastra rasfatata Carina Eligia - 25.04.2008

Lilypie Second Birthday tickers

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    Baietelului meu i-au iesit primii dinti la 5 luni....ieseau cate 3 o data la maxim 2 luni....pana acum are dentitia aproape completa....dar am prietene care au copiii de 1,3ani-1,6ani si nu au decat 3-4 dintisori......ele nu au primit raspuns de la doctor sa mearga la radiografii........
    eu ca nebuna l-am dus pe copilul meu la 7 luni la stomatolog ca prea ii iesira pana atunci aproape 6 dinti :(.....si mi-a zis ca-s nebuna.....sa las copilul in pace!!!
    poate ar trebui sa mai astepti vara asta si atunci sa iei o masura (sa mergi la un stomatolog ceva).......
    mami si tati iubesc un pui mic

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    david a avut primii dintisori la 8 luni.nu va faceti griji,fetelor.acum are 1 an jum,si deabia 8 dinti si 4 masele..deci?nici o probl..pana la varsta de 2.5 ani trebuie sa aiba toti dintisorii si toate maselutele,daca nu,un control recomandat la medicul pediatru
    nascut intr-o zi mare.8 MARTIE 2008.mamica CORY si taticul VALY il iubesc enorm

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!