Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.619

Alergie la copil de 2 ani

Buna! Am o fetita, Sanziana, care va implini 2 ani pe 22 mai si avem ceva probleme cu alergiile. Au inceput din toamna trecuta, cand dupa o vizita la tara m-am trezit ca Sanzienei i-au aparut niste bubite ca niste mici umflaturi/piscaturi pe picioare. La inceput am crezut ca a piscat-o ceva, apoi cand s-au extins pe maini, pe abdomen si pe gat, am mers la doctor. Diagnostic - alergie. S-a rezolvat destul de repede cu Zyrtec. Toate bune si frumoase, dar de atunci, de cate ori mergem la tara avem problema asta. Ma rog, m-as fi obisnuit si cu asa ceva, dar acum s-a intamplat ceva mai grav. Abia scapasem de clasicele bubite aparute dupa un tur de Pasti pe la rude, la tara, cand m-am trezit cu altfel de bube. De data asta au debutat ca niste impunsaturi de ac, extinzandu-se si marindu-se ca niste pete violacee, pe suprafete mari. I-au aparut in mod special pe picioare, vreo cateva pe maini si pe burta. Pe fata si pe restul corpului nu are nimic. O tratez iar cu Zyrtec si Aerius, evident iar mancare de regim :( Eu initial am crezut ca e vreo boala infectoasa, pt ca in ziua debutului eruptiei, a facut si caca cu mucozitati, urat mirositoare. Insa doi doctori, medicul de familie si altul de la spitalul Budimex, mi-au dat tot diagnosticul de alergie. Febra nu a facut deloc, nu a avut nici alte manifestari. Astept raspunsurile voastre, in speranta ca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva.
    Lilypie Fourth Birthday tickers

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    eu nu m-am confruntat cu asa ceva dar am o colega cu un copilas care are alergie. nu prea exista tratament, asta apare dintr-odata si dispare tot asa. cu varsta se va rezolva. alergiile tin in general 2-3 ani, poate si mai mult. e important ca pe langa antialergice e foarte important sa tina regim, sa nu manace proteine (carne, ou, etc). fereste-o de locurile unde stii ca apare alegia dar mai incearc-o din cand in cand. sa-i treaca repede!
    Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.851
    Helle, si noi ne confruntam cu alergiile.Desi noi am facut si panelurile 2,3 si 4 sa vedem exact la ce este alergica (doar albusul de ou a iesit cu probleme) tot avem probleme. Bubite ne apar cam lunar de cand a venit primavara...Aerius,zyrtec si xyzal luam si noi pana la sfarsitul primaverii.Am mare grija la alimentatie...am mers la alergolog, la homeopat si totusi luna trecuta iar aveam bubite pe care 3 doctori le confundau cu cele de varicela.Doar la Matei Bals mi-a zis de prurigo(alergie) si asta s-a dovedit a fi.
    Poti face o vizita si la alergolog,insa iti spun din prorie experienta ca m-am dus cu Angi cand avea varsta de 2 ani...i-am facut doar panelul 2(cel pt alergiile respiratorii),ii iesise totul bine dar mi-a spus ca abia dupa ce implineste varsta de 3 ani analizele sunt relevante si sa i le repet.I le-am repetat,le-am facut si pt alimente,animale...etc,toate bune,doar la albusul de ou o valoare putin crescuta si mi-a zis sa-i scot oul din alimentatie pt 3 luni.
    Totusi,daca observi la Sanziana ca bubitele ii apar doar cand schimbati aerul si mergeti la tara incearca sa eviti drumurile pe acolo o perioada. Am mai auzit de astfel de alergii atunci cand copiii merg la tara.
    Multa sanatate,va dorim!
    Lilypie Angel and Memorial tickers

Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.619
    Citat Postat de simonacio Vezi mesajul
    eu nu m-am confruntat cu asa ceva dar am o colega cu un copilas care are alergie. nu prea exista tratament, asta apare dintr-odata si dispare tot asa. cu varsta se va rezolva. alergiile tin in general 2-3 ani, poate si mai mult. e important ca pe langa antialergice e foarte important sa tina regim, sa nu manace proteine (carne, ou, etc). fereste-o de locurile unde stii ca apare alegia dar mai incearc-o din cand in cand. sa-i treaca repede!
    Mi-a dat doctorul de la Budimex o intreaga lista cu alimente de evitat. Mare parte din ele nici pana acum nu i-am dat.
    Modificata de helleborerose; 05.05.2012 la 15:34:17.

Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.619
    Citat Postat de angel24 Vezi mesajul
    Helle, si noi ne confruntam cu alergiile.Desi noi am facut si panelurile 2,3 si 4 sa vedem exact la ce este alergica (doar albusul de ou a iesit cu probleme) tot avem probleme. Bubite ne apar cam lunar de cand a venit primavara...Aerius,zyrtec si xyzal luam si noi pana la sfarsitul primaverii.Am mare grija la alimentatie...am mers la alergolog, la homeopat si totusi luna trecuta iar aveam bubite pe care 3 doctori le confundau cu cele de varicela.Doar la Matei Bals mi-a zis de prurigo(alergie) si asta s-a dovedit a fi.
    Poti face o vizita si la alergolog,insa iti spun din prorie experienta ca m-am dus cu Angi cand avea varsta de 2 ani...i-am facut doar panelul 2(cel pt alergiile respiratorii),ii iesise totul bine dar mi-a spus ca abia dupa ce implineste varsta de 3 ani analizele sunt relevante si sa i le repet.I le-am repetat,le-am facut si pt alimente,animale...etc,toate bune,doar la albusul de ou o valoare putin crescuta si mi-a zis sa-i scot oul din alimentatie pt 3 luni.
    Totusi,daca observi la Sanziana ca bubitele ii apar doar cand schimbati aerul si mergeti la tara incearca sa eviti drumurile pe acolo o perioada. Am mai auzit de astfel de alergii atunci cand copiii merg la tara.
    Multa sanatate,va dorim!
    Of, problema mare cu alergiile astea. Acum chiar ma gandeam ca am deja doua saptamani de cand ii dau Zyrtec si Aerius, au si ele o gramada de contraindicatii, dar ce sa facem asta e cu medicamentele de sinteza. Mi se pare Sanziana doarme cam mult, dar astea dau somnolenta.
    As vrea sa ma duc si eu la un homeopat, am gasit pe net o clinica - Naturalia, in Voluntari. Am zis de asta toamna ca mergem, dar nu am mai ajuns. Dupa ce mergem la alergologul de la spitalul Gomoiu, am de gand sa ne programam si la Naturalia.
    Sunt constienta ca testele de acum s-ar putea sa nu fie prea relevante, dar pe undeva cred ca e nevoie de ele, poate putem evita unele neplaceri.
    Multumesc mult pt raspuns.

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Exact asa mi se intampla si mie cand mergeam la tara. Numai pe picioare imi apareau bubite, dar odata cu trcerea timpului prblema s-a rezolvat, fara medicamente si alte chestii de genul...

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    da, mergi la homeopat. el iti poate da remedii fara efecte adverse ca sunt din plante. evita alimentele cu risc crescut de alergii. cu varsta totul se va rezolva. depinde in ce zona stai......daca stai prin dristor, pot sa-ti recomand un homeopat bun si nu e scump.
    Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de helleborerose Vezi mesajul
    Of, problema mare cu alergiile astea. Acum chiar ma gandeam ca am deja doua saptamani de cand ii dau Zyrtec si Aerius, au si ele o gramada de contraindicatii, dar ce sa facem asta e cu medicamentele de sinteza. Mi se pare Sanziana doarme cam mult, dar astea dau somnolenta.
    As vrea sa ma duc si eu la un homeopat, am gasit pe net o clinica - Naturalia, in Voluntari. Am zis de asta toamna ca mergem, dar nu am mai ajuns. Dupa ce mergem la alergologul de la spitalul Gomoiu, am de gand sa ne programam si la Naturalia.
    Sunt constienta ca testele de acum s-ar putea sa nu fie prea relevante, dar pe undeva cred ca e nevoie de ele, poate putem evita unele neplaceri.
    Multumesc mult pt raspuns.
    Irina, este foarte buna alegerea ta de a merge la un homeopat. Homeopatia merge foarte bine in alergii la copii. Poate o scapi pe fetita ta - astfel - de atatea antihistaminice care ii dau somnolenta, o sedeaza.

Este foarte bine daca ajungi la Naturalia. O alta varianta este doamna doctor Silvia Nedelcu, are cabinet pe Ramnicu Valcea, aproape de Dristor. Gasesti aici datele cabinetului: Dr. Nedelcu Silvia - Doctori - Utile | Copilul.ro Este un doctor si un om extraordinar!

Sanatate multa si tine-ne si pe noi la curent cum ii este Sanzianei!
    - Daruind, facem lumea mai buna!

"Fii schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume" - Mahatma Gandhi

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Irinucoo, fata draga , lasa ca iti recomand eu un homeopat de aici de pe forum. E un om frumos si bland.
    Iti dau detalii prin pm

"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.619
    Multumesc, fetelor. Multumesc pentru sugestii. Sigur, sigur vom merge la un homeopat.
    Ioana, te pup. Voi sper ca sunteti ok. Astept PM de la tine.

Sanziana e mai bine, i s-au estompat mult petele de pe picioare. Ii dau tratament in continuare, dar oricum, pana pe pe data de 14 mai i-l mai pot da, apoi il voi intrerupe pt a-i face testele de depistare a factorilor alergeni. Mergem in continuare pe mancare de regim.

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Citat Postat de helleborerose Vezi mesajul
    Multumesc, fetelor. Multumesc pentru sugestii. Sigur, sigur vom merge la un homeopat.
    Ioana, te pup. Voi sper ca sunteti ok. Astept PM de la tine.

Sanziana e mai bine, i s-au estompat mult petele de pe picioare. Ii dau tratament in continuare, dar oricum, pana pe pe data de 14 mai i-l mai pot da, apoi il voi intrerupe pt a-i face testele de depistare a factorilor alergeni. Mergem in continuare pe mancare de regim.
    Irina, poti incerca sa ii scoti sau sa ii reduci macar laptele pentru ca laptele este un aliment foarte alergen, iar daca ea are asa un teren...laptele i-l intretine.

Stiu ca poate parea ciudat la varsta ei, dar - crede-ma este una dintre solutii. Ii poti da branza mai multa, iaurt sau lapte de soia.

Este de vazut si ce iese la testele de depistare a factorilor alergeni.

"Fii schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume" - Mahatma Gandhi