Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita alinatatarusanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2007
    Postari in forum
    148
    buna mamici vreau sa va cer parerea in legatura cu mancarea pasata la varsta de 1 an si 3 luni.Sebastian are 8 dinti si acum ii ies o maseluta si un canin.mancarea nu vrea sa o manance deloc mai marea adica pasata la furculita.mananca pufuleti, biscuiti, ciocolata, banana, mar dar la mancare nu vrea deloc.tot cu blenderul reusesc sa ii dau.o colega de a mea ii da copilului ei de la 8 luni pasat la furculita desi nu avea dinti.nu stiu daca nu sunt eu subiectiva sau exagerez in sensul ca ar trebui sa ii dau pana se invata.dar am incercat si imi refuza mancarea si prefer sa ii dau pasat numai sa manance.astept parerile voastre.sanatate voua si copilasilor vostri.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    a mea de la 7-8 luni mananca pasata cu furculita si de la apropae un an nu-i mai pasez doar am grija sa nu fie bucatiile prea mari
    si oricum ii place sa mestece singura , si i-a prins bine si ei si mie cand i-au dat dintii
    cred ca ai asteptat prea mult si s-a invatat asa
    RAMONA mami de DELIA(13.01.1997)si ANDRADA(08.07.2006)

Floricica Debutanta gabyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    903
    Alina , in primul rand ma mir ca ii dai ciocolata la varsta asta!nu e cam devreme??
    Niko papa pasat cu furculita cam tot de la 7-8 luni, la inceput scuipa din gurita , dar s-a obisnuit cu timpul,si nici dinti nu avea atunci, incearca in papa mixata sa-i pui putina papica si pasata, poate accepta in final, vreau sa zic k Niko legumele din ciorbica(morcov, cartof,ardei)sunt taiate normal, bucatele mici si i le pun pe masuta, le ia cu mana si le baga in gurita, ii plac ca sunt colorate , asa am pacalit-o sa pape legumele...succes

Floricica Avansata stefi_jr's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2007
    Postari in forum
    1.737
    Buna Alina,
    Si noi avem aceeasi problema si avem 1an si 4 luni. La fel mancam si noi biscuiti, covrigei, fulgi de porumb si altele dar cand e vorba de mancarica nu vrea sub nici o forma, doar pasata. Avem si doua maselute dar nu vrem decat pasata mancarica. Ce sa-i facem, o sa papam altfel cand o sa crestem, nu suntem singurii mai stim bebei care la fel au papat pana la 2 anisori. Facem orice numai sa mancam sa crestem mari. Are un stil de a da mancarica afara din gurita de nu va puteti imagina...daca nu e pasata. Mai incercam dar nu disperam. Succes si voua.
    Stefan (31.07.2006)
    Silvia

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Succes fetelor si nu disperati, ca pana la urma se invata sa mestece si sa vedeti atunci ce le place papa. Asa cum a zis si Gaby, incercati sa puneti putina mancare pasata cu furculita in cea facuta la blender si apoi incet , incet sa cresteti cantitatea de mancare pasata si apoi ii dati si mancare mai mare. La Alexandra i-au placut f mult boabele de mazare. Le alegea cu manuta din mancare si le papa singura.
    Alexandra Maria 19 Mai 2006, Robert Andrew 2 August 2007

Membru inregistrat la
    15.05.2007
    Postari in forum
    1.737
    tocmai spuneam ca stefi nu mananca decat pasat, surpriza mare ieri a papat, ce-i drept nu foarte mult , dar e un progres, cam jumatate din cat mananca de obicei .
    asa ca succes si tie alina , nu dispera ca o sa invete.
    nici noi n-am terminat cu mancarea pasata dar suntem pe drumul cel bun.
    Stefan (31.07.2006)
    Silvia

Floricica Nou Venita alinatatarusanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2007
    Postari in forum
    148
    buna mamici cred ca suntem pe drumul cel bun am inceput sa papam putin pasat la furculita.ne descurcam mai greu cu carnita dar merge.se cam supara ca nu e ca mancarica de dinainte dar merge.poate reusim.gabyy nu ii dau ciocolata ca meniu principal al zilei si nu zilnic. dupa parerea mea un copil de 1 an si 3 luni trebuie sa fi gustat macar odata ciocolata.nu exagerez cu dulcele.in general Sebi nu adora dulcele mai degraba acrul ii place de aceea e mare mancator de borsuc.sanatate voua si bebeilor.

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    Fetelor, eu va doresc succes, sper sa renunte repede copilasii vostri la mancarea pasata.
    Din ce-am citit si ce mi s-a spus stiu ca incepand cu varsta de 8-9 luni trebuie sa se renunte incet incet la mancarica pasata, mai tarziu bebe se va adapta mai greu. Narcisei i-a iesit primul dintisor destul de tarziu, dupa 8 luni, dar am inceput sa-i pasez mancarea cu furculita si am renuntat la robot. Acum s-a obisnuit cu bucati, nu mai vrea pasat absolut deloc.
    Incercati, cum punea si Gaby, sa-i puneti bucatele de legume, sau de carnita, sau de fructe pe farfurie, sa-si ia singurei de acolo, poate asa vor accepta mai usor.
    Inca o data va doresc succes!
    Alexandrina si puiutii ei, Raluca (03.08.1997), Narcisa (21.09.2006) si Diana (24.09.2008)

Membru inregistrat la
    15.05.2007
    Postari in forum
    1.737
    Am incercat si cu bucatele si cateodata mananca binisor. Ieri a papat pulpita de pui la gratar i-am dat-o in manuta lui si se mai si juca cu ea dar si manca. i-am curatat pulpita de piele. sa-l fi vazut cata bucurie pe el! i-a placut mult. mai tarziu i-am dat cartofiori prajiti cubulete. a mancat cateva, eu sunt multumita ca incepe sa-i placa si o sa reusim pana la urma, suntem oprimisti.
    si noua tot dupa 8 luni ne-a iesit primul dintisor.
    succes si voua mamici care va confruntati cu aceasi problema
    Stefan (31.07.2006)
    Silvia

Floricica Senior claudiapostol75's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    3.261
    eu de cand i-au aparut dintisorii am inceput sa nu-i mai dau pasat fff fin. am inceput sa-i pasez cu furculita sau uneori ii mai lasam bucatele mici de mancarica. si tot asa treptat pana am renuntat de tot la pasat.
    Claudia,George Matei si Petru David.
    toate isi au vremea lor si fiecare lucru de sub ceruri isi are ceasul lui.
    Banii nu te mai ajuta cu nimic atunci cand ca sa-i faci trebuie sa-ti neglijezi familia si sa-i dezamagesti pe cei dragi,banii nu stiu sa mangaie,sa aline dureri si sa spuna "te iubesc".Banii isi cer pretul lor....Pacat ca putina lume intelege asta.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.084
    si noi am papat pasat cu furculita dupa ce Elenei i-au iesit dintisori.acum papam si bucatele mai mici.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

+ Raspunde
Pagina 1 din 9
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina