Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bulboana's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.02.2010
    Postari in forum
    1
    Buna seara sunt o mamica tanara am 20 ani si am 2 fete gemene si nu stiu cum sa le dau sa pape la ce ore trebuie si mai ales ce. Va multumesc

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    In functie de varsta fetitelor, de greutatea lor si de alte caracteristici, medicul pediatru va va ajuta sa stabliti atat ce alimente sunt mai potrivite cat si recomandari in privinta orarului meselor.
    cpap.anca@gmail.com
    Centrul de Psihologie

Floricica Cu Vechime serena2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.485
    Fetita mea are aceeasi varsta. . Si papa de dimineata in jurul orei 09. 30 fructe. . Pe stomacelul gol, amestecate cu putin unt, nu tot timpul. . Si cu o lingura de cereale, la pranz. . Cam pe la 13. 00. . Ciorbita sau supita, apou putin iaurt daca vrea, la somnic dupa o ora, cand se trezeste. . De obicei in jurul orei 17. 00 ii fac paste, cu sos, peste fiert sau la cuptor, gratar de pui cu piure. . Sau orice alta mancarica. . Insa gatita doar la cuptor. . . Apoi la 21. 00 ii fac cereale cu lapte, budinca de gris cu fructe,. . In general. . Cam lactate. . Si cereale. . Ptr a nu se scula noaptea. Numai bine si sanatate gemenelor!
    Alessia si Serena, printesele mele

Alessia 10. 08.2005

Serena 28.10.2008Mommy Graphics

Floricica Nou Venita love's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    30
    Draga mea cat mananca copulilul nu e ca o reteta,un copil manaca cat vrea,iar in privinta oreleor nu ti le stabileste nimeni,tu i faci program de masa.
    Fetita mea papa la ora 9, pe la 11,30 ceva fructe, la ora 3 pranzul, apoi bea 250 ml suc natural(porto,gref,mere,morcov), si pe la 6 mai rontaie ceva daca vrea apoi la ora 8 cina.
    Este bine sa ii faci un program de masa cat si un program de somn,fetita mea are 2 ani si de la 1 an la ora 21 e in pat ,chiar daca de multe ori nu prea vrea,eu am tinut de acest program iar ea cu timpul nu a mai protestat.
    Se mai intampla ca ,copilul sa nu vrea sa pap la ora respectiva ,dar in mod sigur iti va cere cand ii este foame,deci tu si copilul tau sunteti cele mai in masura sa va stabiliti ce papa,cat papa si la ce ora papa,nu altii!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Iti inteleg panica eu am o fetita de 1 an si 10 luni si de cand am inceput diversificarea la 4 luni cu greu o fac sa manance ceva insa incerc sa i ofer tot ce are organismul ei nevoie ii dau iaurtel cu fructe(simplu nu i place)-calciu, biscuiti-gluten,peste numai pane papa -fosfor,carnita de pui sau vitel -proteine,apa-pt hidratare si binenteles laptic si orez cu lapte sau gris cu lapte...problema fetitei mele este ca ea vrea mancare sarata cu gust desii sarea nu e indicata eu i am dat de la 1 an ca nu accepta nimic ea fructe nu mananca insa ii dau suculet de portocala cu morcov si inlocuieste cu succes fructele necesare dezvoltarii incearca sa vezi ce le place daca sunt gemene nu e obligatoriu sa aiba acelasi gusturi si un truc fa mancarea cat mai aspectoasa si colorata eu ii tai in pilaf legume si ornez cu gogosar murat doar de decor..si sa sti ca nu trebuie sa ai mese fixe daca se trezeste tarziu fata mea papa micul dejun in parc sau sarim peste si papam supita sau gratar da le cand cer si daca crezi ca nu cer mananca tu si vor cere si ele cu siguranta....mult succes sa ti traiasca printesele.
    ps.un copil pe langa mancare are nevoie de mult aer curat ,miscare si somn...

Baby Birthday Ticker Ticker

Daruind, facem lumea mai buna

Floricica Nou Venita selma's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.10.2008
    Postari in forum
    15
    buna.eu am un bebe de 1 an si o luna si nu prea reusesc sa ii fac un program de masa.mananca cand vrea si e cam mofturos la mancare nu mananca orice.cum as putea sa il determin sa aibe un program de masa?

Floricica Nou Venita anyla_ucnai's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2010
    Postari in forum
    3
    Citat Postat de selma Vezi mesajul
    buna.eu am un bebe de 1 an si o luna si nu prea reusesc sa ii fac un program de masa.mananca cand vrea si e cam mofturos la mancare nu mananca orice.cum as putea sa il determin sa aibe un program de masa?
    eu zic ca pana acum trebuia sa ai un program cat de cat in ce priveste masa.....eu fetitei mele care are 1 an ii dau sa manance din 4 in 4 ore..adica...daca se trezeste la 7...atunci evident va avea prima masa...laptic....la 11:00 masa de fructe...la 15;00 supita sau piureul cu tot ce trebuie in ea/el......la 19;00 iaurtul cu fructe sau fara...cu biscuiti sau fara...cereale...gris cu lapte..etc.......si al 22;00 ora de culcare laptele....programul este in functie de cand se trezeste puiul tau....unul strict nu ai cum...in primul rand nu este robot...in al doi-lea rand ar trebui sa-l trezesti sa manance ceea ce ar fii o tampenie....de ex fetita mea uneori se trezeste la 10;00....foarte rar ce-i drept...o las sa doarma...asa ii tin eu programul melesor...

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Subscriu la ce a zis anyla. In plus, daca vad ca dupa 4 ore nu vrea sa manance maresc intervalul la 5 ore, nu incerc s-o fortez. Daca insa a mai fost si afara si s-a jucat sigur mananca la 4 ore.

Banned Floricica Nou Venita mischa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2007
    Postari in forum
    10.290
    eu nu inteleg de ce nu dati masa de pranz la ora 12-13 cu care de altfel se vor obisnui mai tarziu la gradinita.
    dimineata mic dejun normal sau lapte cu cereale in functie de ce vrea
    ceva mai tarziu un fruct
    felul unu ... ora 13 max
    apoi gustare fruct sau iaurt ...
    cina
    si lapte a culcare

Banned Floricica Nou Venita mischa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2007
    Postari in forum
    10.290
    Citat Postat de serena2008 Vezi mesajul
    . Pe stomacelul gol, amestecate cu putin unt, nu tot timpul. .
    unt amestecat cu fructe?
    pe stomacul gol? nu fermenteaza?
    si untul nu face parte din categoria grasimilor rele?

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    eu nu inteleg de ce nu dati masa de pranz la ora 12-13 cu care de altfel se vor obisnui mai tarziu la gradinita.
    dimineata mic dejun normal sau lapte cu cereale in functie de ce vrea
    ceva mai tarziu un fruct
    felul unu ... ora 13 max
    apoi gustare fruct sau iaurt ...
    cina
    si lapte a culcare
    Asa stiam si eu...mic dejun, pranz si cina plus 1-2 gustari intre mese...dar din 4 in 4 ore nu am auzit decat cand e bebe mic si bea doar lapte. Fetita mea are 1 an si 4 luni, mananca f bine de mica si are un program de masa normal ca noi toti. Adica are 3 mese principale pe zi care sunt IN JUR DE ora 8 dimineata, 12 la pranz si 19 seara, toate aceste ore sunt in functie de programul ei si daca mai sarim vreo masa sau ne decalam destul de tare de orarul normal nu e nici o tragedie atat timp cat se intampla o data la cateva zile.
    Cam asta mananca in mare fetita mea:
    MIC DEJUN: lapte cu cereale sau putina paine cu unt si miere de albine sau gem facut in casa, un ou fiert si mai rar omleta, uneori i-am mai dat si putin ficat de pui, o salatica de fructe(mai mult pireu pt ca are doar 4 dinti) sau un iaurt natural cu fructe zdrbite, branzica cu putina smantana si cu putina verdeata sau o rosie amestecata.
    PRANZ: de cele mai multe ori i dau supe/bors/ciorbe cu cat mai multe legume si cu carne de pui sau vita, cu galuste sau cu perisoare. Apoi i mai dau diferite tocanite, pilaf, manacarica de cartofi, legume la cuptor, sarmale...nu o mai lungesc...in general orice fel de mancare dar inca nu i-am dat fasole sau varza si nici carne de porc.
    CINA: incerc sa-i dau ceva mai usor, orez cu lapte sau mamaliguta cu branza, carnita la gratar, un pireu de cartofi, sau ce mai am de pe la pranz.
    In fiecare dimineata si seara indiferent de cat sau ce ar manca bea si un biberon de 250 ml de lapte iar gustarile i le dau in jur de ora 10 si ora 17 si la noi constau de cele mai multe ori in prajituri facute in casa de mine cu fffff putin zahar sau pur si simplu un biberon mare de suc proaspat stors in casa din morocv, citrice si sfecla rosie.
    Eu nu vreau sa zic ca procedez corect si nici sa faci ca mine...poate te ajuta sa te inspiri pe ici pe colo si sa-ti imbunatatesti meniul si cel mai important e sa-l adaptezi la necesitatile copilului tau. De ex eu la gustari am ales sa-i dau mult suc pt ca la masa Ioana mea mananca f bine si la 1 an si 4 luni are deja 12 kg jumatate.
    - Daruind, facem lumea mai buna!