Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.035

Cum/cat timp alaptam si cum il intarcam pe micut

Eu sunt una dintre fericitele mamici ce a trait minunata experienta de a simti bebelusul aproape, la san, un timp indelungat; cand s-a nascut am hotarat, nestiind ca as putea pierde prea devreme acea legatura unica intre mama si prunc, sa il intarcam la implinirea varstei de 1 anisor. Medicul de familie nu era adepta lapticului natural decat pana la 6luni, considerand ca isi pierde apoi din calitati, copilul e mare etc.
    A implinit copilul un an, ma gandeam cu groaza in fiecare zi ca e momentul, ...dar nu puteam sa-l indepartez, imi era mila cand il auzeam plangand...imi era dor de nasucul lui care cauta caldura la mami...asa ca, a trecut o luna, au trecut doua,...in final la 1 an si 7 luni am reusit sa "taiem" firul ce ne tinea nedespartiti.
    Mi-a fost greu sa il intarc, pentru ca nu gaseam informatii care intr-adevar sa ma ajute sa fac mai usoara "despartirea" si privarea copilului de ce avea el mai scump-lapticul, primul aliment din viata lui.
    Due Date

Due Date

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.035
    Revin cu povestea intarcarii (acum imi cer scuze, strumful nu are somn) si va astept si pe voi sa ne dezvaluiti metoda eficienta de intarcare folosita si sa ne impartasiti cat timp ati alaptat copilul
    Due Date

Due Date

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    si eu am fost o mamica fericita ce a putut sa alapteze fetita,dar numai vreme de 10 luni,din pacate,si asta nu pentruc a nu mai aveam lapte ci pentru ca am fost nevoita sa iau niste antibiotice puternice pentru a trata o infectie la o masea ,antibiotice ce nu permiteau alaptarea.am vazut ca bea lapte de vaca din comert cu amre placere asa ca nu am mai pus-o la san dupa ce am terminat tratamentul.oricum trecusera aproape 2 saptamani.mi-a parut rau ,dar cred ca ar fi fost bulversant pentru ea sa o pun din nou la san.curios e faptulc a nu am avut nici un fel de probleme cu intarcatul.pur si simplu i-am bagat biberonul in gurita si nu a comentat,a baut cu placere si asa bea in continuare.oricum,eu sunt adepta alaptatului pentru o perioada cat mai lunga.

am dintisori:
    dintisori 1si 2-15.04.2010
    dintisor nr3-19.04.2010
    dintisori 5 si 6 -surpriza

Floricica Avansata ioanag's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2007
    Postari in forum
    2.303
    Ziua buna mamici! Eu una am alaptat pana la 1 an si 7 luni si sincer mi s-a parut foarte usoara intarcarea, mai mult mi-am facut eu griji decat i-a fost lui greu sa renunte la titi. Practic eu il mai alaptam doar noaptea si de aceea cand m-am hotarat sa nuu ii mai dau ii spuneam ca nu mai am lapte, ca e goala titi si atunci el se resemna si se culca fara probleme prea multe. Au fost vreo 2-3 nopti in care el a cerut si s-a marait putin dupa care totul a intrat in normal cu somn profund pana dimineata.

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.035
    Puiul nostru era dependent de mine zi si noapte, ajunsese sa ceara uneori si la interval de o ora, doar ca sa se alinte putin, se baza doar pe laptic, refuzand mancarea gatita, fructele, legumele, de dormit nu adormea decat foarte rar fara laptic. Ne-am hotarat sa-l intarcam in perioada concediului sotului, pentru a-i fi mai usor; am cautat informatii pe net si am aflat de pastilute folosite pentru scaderea lactatiei, apoi am inceput "procesul":
    - ziua stateam acasa si eu si sotul cu strumful, noaptea dormeam la sora mea
    - se luau cu joaca, intreba de mama, dar reusea sotul sa-l linisteasca si sa-l adoarma
    - eu m-am legat cu o fasie de material foarte strans la piept si mi-am pus primele zile si nopti comprese reci
    - o data-de doua ori pe zi mai scoteam cate putin laptic, masand sa nu fac noduli(mi-a fost ft frica de asta)
    - cam o saptamana m-am tot legat in jurul pieptului, pana a mai scazut lactatia, dupa care am continuat doar sa scot cate putin laptic
    - in prima seara am luat o pastila, sperand ca ma va ajuta...a fost un cosmar, mi-a fost rau o zi intreaga-stari de greata, ameteli...asa ca am renuntat
    Isi amintea strumful din cand in cand de san si incepea sa planga isteric, dar in cateva saptamani a uitat si acum suntem tare mandri ca mananca de toate, doarme noaptea bine si...e mult mai atasat de mine, vrea des in brate, vrea sa-l alint, sa simta ca e iubit
    Due Date

Due Date

Floricica Nou Venita eugen_marco_21's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    2
    buna ziua mamici

Experienta mea cu intarcatul a fost una pozitiva atat pt mine cat si pentru Eugen (acum 2 ani si 3 luni). L-am alaptat pana la 10 luni iar despartirea de san a fost una progresiva, inceputa la 6 luni cand am inceput diversificarea. In aceste 4 luni am inceput prin ai scoate o masa de lapte, apoi 2, si tot asa cand in jurul varstei de 9 luni ajunsese sa ia san doar dimineata si seara, si noaptea se trezea la 2 ore sa suga, dar era un alint si nicidecum foame. Urmatorul pas a fost sa-i introduc lapte de vaca in biberon in timpul zilei. Cu biberonul era deja obijnuit, pt ca ii dadusem apa, ceai, suc de fructe. La sfatul pediatrei, initial laptele l-am diluat cu apa. Cand cel mic se obijnuise deja cu laptele am inlocuit sanul dinainte de culcare cu biberonul de lapte, ceea ce l-a ajutat si sa doarma mai mult. Urmatorul pas a fost sa ii inlocuiesc si singura masa de noapte care mai ramasese. Apoi eliminarea totala a sanului a fost usoara, pt ca oricum productia de lapte scazuse f. f. mult si nu-i mai ajungea nici dimineata ce lua de la mine.
    Eu am avut sanii un pic umflati in prima zi, apoi l-am pus din nou la san in a doua zi ca sa ii goleascsa si asta a fost.

Acum aplic aceiasi metoda si pentru Marco (8 luni), doar ca nu as vrea sa intrerup mai devreme de un an.

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.035
    Cea mai buna si usoara metoda, cred, pentru copil si mama este cea treptata,cum ai procedat tu; iti doresc sa-l alaptezi cat mai mult pe Marco si sa fie la fel de usoara intarcarea
    Due Date

Due Date

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.035
    Sierra, e bine ca nu i-ai mai dat laptic dupa ce ai terminat tratamentul, din cate am auzit nu e bine si felicitari Elizei ca a acceptat biberonul cu brio, bravo
    Ioana,, felicitari pentru 1an si 7 luni de alaptare; credeam ca, cu cat creste puiul, cu atat e mai dificil de intarcat, dar se pare ca voi combateti aceasta presupunere
    Due Date

Due Date

Banned Floricica Nou Venita narcysa's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    11
    Buna seara, mamici. Eu nu am alaptat decat 3 luni, foarte putin timp si imi pare rau ca am alaptat atat de putin, dar am fost nevoita deoarece trebuia sa ma duc la servici.

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.035
    Ai renuntat de tot la alaptat sau ai pastrat masa de seara? A acceptat biberonul fetita? Baietelul meu are acusi 2 ani si nici nu a vrut o secunda sa puna gura pe biberon
    Due Date

Due Date

Banned Floricica Nou Venita narcysa's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    11
    Citat Postat de blue65 Vezi mesajul
    Ai renuntat de tot la alaptat sau ai pastrat masa de seara? A acceptat biberonul fetita? Baietelul meu are acusi 2 ani si nici nu a vrut o secunda sa puna gura pe biberon
    Am renuntat de tot, nu aveam alta solutie. Si chiar de vroiam sa o alaptez seara, nu mai accepta lapticul, nu mai vroia, biberonul l-a acceptat din prima.
    E foarte bine asa. Inca il alaptezi?