Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161

Rezultate Bac 2012

Vroiam numai sa va intreb ce parare aveti despre rezultatele catastrofice de la bacalaureat de anul acesta? Ce credeti, ar trebui cautati vinovati sau ar trebui imbunatatit sistemul de invatamant romanesc (care e varza!!!)?
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    Nu stiu ce sa zic...........nepotii mei au promovat!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    La noi pe Valcea am inteles ca doar 30% au promovat....groaznic!!!!!

Floricica Novice cryss4's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2011
    Postari in forum
    574
    Eu am dat bac-ul acum,l-am luat cu 8.61,dar in judetul Constanta 54% au picat...Pot spune ca l-am luat pe merite,nu s-a copiat ca anii trecuti pe rupte si toti care nici sa citeasca o frazanu stiau,luau bac-ul cu 7-8..
    Eu consider ca totul trebuie sa inceapa de sus,degeaba cer de la elevi sa fie cinstiti,sa fie studiosi,cand pana si ministrul Ponta si-a scris in CV ca a studiat la nu stiu ce universitate din nu stiu ce tara,iar cand adevarul a iesit la iveala nu stia cum sa o mai intoarca..Sunt curioasa daca toti cei de la conducere ar da bac-ul acum,fara sa copieze si fara sa discute 1 cuvant unul cu celalalt..cati ar lua si cu ce note..
    Modificata de cryss4; 08.07.2012 la 21:15:17.
    Lilypie Second Birthday tickers

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de cryss4 Vezi mesajul
    Eu am dat bac-ul acum,l-am luat cu 8.61,dar in judetul Constanta 54% au picat...Pot spune ca l-am luat pe merite,nu s-a copiat ca anii trecuti pe rupte si toti care nici sa citeasca o frazanu stiau,luau bac-ul cu 7-8..
    Eu consider ca totul trebuie sa inceapa de sus,degeaba cer de la elevi sa fie cinstiti,sa fie studiosi,cand pana si ministrul Ponta si-a scris in CV ca a studiat la nu stiu ce universitate din nu stiu ce tara,iar cand adevarul a iesit la iveala nu stia cum sa o mai intoarca..Sunt curioasa daca toti cei de la conducere ar da bac-ul acum,fara sa copieze si fara sa discute 1 cuvant unul cu celalalt..cati ar lua si cu ce note..
    Felicitari!
    Ai dreptate, insa nu trebuie niciodata facute comparatii de acest gen si nu trebuie luati ca model niste oameni de nimic.
    Da, schimbarea se impune, si de sus in jos, si de jos in sus... Dar, din pacate, de 20 de ani incoace, elevii sunt niste cobai pe care unii isi experimenteaza ambitia... Iar intr-o societate fara principii, in care banul e totul, motivatia de a invata scade la minim.
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

Banned Floricica Debutanta miki00's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2007
    Postari in forum
    884
    Si ce s-ar putea imbunatati in sistemul de invatamant romanesc? Legea invatamantului a fost modificata de "n" ori si nici o varianta nu s-a dovedit a fi cea potrivita sau nu a fost aplicata indeajuns incat sa-si dovedeasca eficacitatea. In continuare profesorii sunt platiti sub demnitatea lor, iar cei mai multi dintre elevi au cu totul alte preocupari decat scoala.Si uite asa vara culegem "roadele" .
    Modificata de miki00; 09.07.2012 la 00:43:55.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Cand initiatorul ultimei legi a invatamantului este un individ care nici bac-ul nu il are dat dar care copiaza cuvant cu cuvant intr-o conferinta de presa ce ii spune secretarul de stat, pentru ca el habar nu are pe ce lume traieste, cand ministrul branconaj o lauda pe tanti nuti care stie ca Norvegia e republica si cand se aduce vorba de "succesuri , unor oameni care nu vor sa vorbeste cu mine" cred ca va mai curge multa apa pe Dunare pana se va putea schimba ceva.Elevii nu trebuie sa invete pentru ca le spune un prim ministru, trebuie sa invete pentru ei. Cei ce vor, pana la urma nu este obligatoriu ca toata lumea sa ia bac-ul. Cum nu este obligatoriu ca toata lumea sa dea la licee teoretice.
    De vina sunt si elevii si parintii dar si sistemul de invatatamnt.
    Insa nu trebuie asteptat sa ne trezeasca altii sau sa se trezeasca altii pentru a lua exemplu.
    Din exemplul de anul trecut se pare ca nu au invatat nimic. Eu nu spun ca profesorii se omoara cu munca dar nici nu sunt exclusiv ei de vina.
    Cand tu elev, nu mergi la ore, cand nu inveti nimic, ce rezultat ai vrea sa ai la bac?

- Daruind, facem lumea mai buna!

"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Floricica Debutanta iuliatudor27's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2011
    Postari in forum
    979
    Sunt total de acord cu ioana si cu miki....profesorii probabil ca au partea lor de vina...dar avand in vedere cum sunt platiti..ce poti sa zici?

Iar de elevi....asa cum unii au putut sa ia 10 cu siguranta ceilalti ar fi putut sa ia macar minimul de promovare daca mergeau la scoala si se pregateau de examen fara a spera ca vor copia!Cu siguranta parte din vina le revine si parintilor...daca tu ca parinte te culci pe o ureche ca l-ai trimis la scoala si nu te intereseaza si daca a ajuns unde trebuia...mai ales in clasa a 12 a...pai ce sa ceri copiilor care sunt cu mintea la distractie.

Eu sunt de parere ca sunt de vina si schimbarile astea prea multe in educatie...chiar credeti ca e ok sa se schimbe de la an la an..programa..metodologia examenului? Credeti ca profesorii se pun la punctintootdeauna la timp cu modificarile?Ma uitam si la capacitate...deja li se parea prea mult si istorie sau geografie..au lasat doar matematica si romana...pai daca si la acestea doua se picaaaaa....
    Daisypath Anniversary tickers

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Pentru asta cine mai e vinovat? Tot Ponta?Exclusiv! Perle de la bac, la română | Blitz Magazine

[FONT=Garamond]”Cătălina iubea un demiurc, așa cum toți iubim câte ceva nepotrivit în viață”.[/FONT]
    ”În poiezia Somnoroase Păsărele, Mihai Eminescu zugrăvește metaforic o societate somnoroasă, deci coruptă”
    ”Luceafărul este cea mai lungă poezie a lui Eminescu, deși unele versuri se repetă, așa că poemul este mai scurt decât pare”.
    ”Mateiu Caragiale este un urmaș de-al lui Luca, nu așa de talentat ca el, dar mult mai serios”.
    ”În poezia Împărat și proletar, Eminescu vorbește în versuri despre o lume în care împărații au mult aur și muncitorii, dacă ar avea aur, l-ar duce la o casă de amanet, fiindcă altfel n-ar avea din ce trăi, fiind o lume nedreaptă”.
    ”Scrisoarea a Treia zugrăvește un dialog între căpetenia turcilor și regele românilor pe care sultanul îi categorisește la grămadă prin ”tu ești Mircea”?”.
    ”Luceafărul vorbește despre o fată care nu-și dă seama de prima dată că iubitul ei e un fel de cometă”.
    ”Cătălin din Luceafărul este de fapt o planetă care luminează noaptea, dar cea care îl iubește de la sol nu realizează aceasta”.
    ”Lucian Blaga vorbește despre niște calități pe care nimeni nu le are, ci doar le folosește abuziv”.
    ”În formula S-o, cratima desparte pe S de O deoarece altfel nimeni n-ar fi putut înțelege ce înseamnă So”.
    ”În text, verbele se află la modul imperfect pentru că vremurile acelea în care scria Mateiu Caragiale erau departe de a fi perfecte”.
    ”Un sinonim pentru ”a uimit” este ”a făcut-o lată”.

"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Floricica Debutanta iuliatudor27's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2011
    Postari in forum
    979
    Dhuamneeee...nu imi vine sa cred!!!!!!!!!
    Daisypath Anniversary tickers

Floricica Nou Venita feel's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2011
    Postari in forum
    28
    eu nu cred ca profesorii sunt de vina, sincer...elevii nu isi dau nici un interes, lor nu le sta capul la inavat deloc ci doar cum sa mai copieze...e "examenul vietii" , ar trebui luat in serios...si pacat de parintii care isi plang copii...ai mei niciodata nu au spus ca un prof "e prost", nu era vina lor ca nu stiam la vreo lucrare de control, era vina noastra ca nu invatam...acum e si mai dezastru, sfatul meu e sa puna mana pe carte si sa incvete toti copii, daca nu asta e ...acesta e nivelul lor de inteligenta :(...pacatla celalat pol sunt si elevi care invata, am 2 cunostinte , au luat bacul si inca cu o nota de peste 9...deci se poate, s-a putut intotdeauna si se va putea...conteaza doar sa invete...de ce unii pot si altii nu???
    dar oare perlele astea chiar sunt pe bune?sunt prea de tot...sunt de rasu'-plansu'

OK

Acest site folosește cookie-uri pentru o mai bună experiență de vizitare. Prin continuarea navigării, ești de acord cu modul de utilizare a acestor informații. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!