Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Cosuri dureroase pe fata in jurul gurii

Ma confrunt cu o problema destul de suparatoare. De cateva luni imi apar in jurul gurii niste cosuri adanci si dureroase care par sa se mute de pe un cm patrat de piele pe celalalt. Pe unele recunosc ca am incercat sa le storc si m-am ales cu bube urate si apoi cu niste pete maronii in colturile gurii. Atunci cand le-am lasat in pace pentru ca am vazut ca storsul nu este o solutie (desi am respectat, zic eu, niste norme de igiena), s-au retras in cateva zile de dureri urate, dar au aparut in imediata vecinatate alocului cu pricina altele mai mari si mai "frumoase".

Ca si ingrijire a fetei, ma spal cu apa, ma demachez cu o apa de demachiat de la Uriage si imi dau cu crema hidratanta tot de la Uriage si cateodata, destul de rar, recunosc, folosesc un gomaj de la aceeasi firma. In rest nu am alt ritual de ingrijire.

Aveti idee care ar putea fi cauza? Am 32 de ani, nu mai sunt la pubertate si inteleg ca in preajma menstruatiei este posibil sa imi mai apara cate un cos mai dureros o data pe luna sau nu neaparat, situatia asta a devenit chiar deranjanta. Nu am timp sa merg la cosmetica si de aceea mi-ar prinde bine sfaturile voastre.

Va multumesc!
    M„ Óntreb dac„ o amintire e ceva ce ai sau ceva ce ai pierdut.
    Woody Allen

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Cu problema asta m-am confruntat si eu. E chiar neplacut ca la peste 30 de ani sa ai o grozavenie de cos pe fata...
    Am fost si la dermatolog, care mi-a recomandat sa nu cumva sa storc cosurile (pardon de cacofonie).Imediat cum observi ca va aparea, inainte de culcare, dupa curatare sa dai cu betadina, care e antiseptic si dezinfectant.
    Eu exact asa faceam, dar se incapatana sa iasa in toata splendoarea lui:))
    Ce pot sa iti spun e ca am observat ca e de natura hormonala...regulile stricte de igiena nu impiedica acneea asta tardiva sa apara.Pe perioada sarcinii si a alaptarii nu a aparut nici un cosulet micut...si am mai avut o periaoda fara cosuri, atunci cand am luat anticonceptionale.
    Cred ca cel mai bine ar fi mergi la un consult homeopat.

Banned Floricica Debutanta miki00's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2007
    Postari in forum
    884
    Draga Alina, poate n-ai reusit sa rasfoiesti toate topicele.Este unul la care poti pune intrebarea referitoare la problema ta, te asigur ca Gabryioleta iti va da un sfat bun.Eu cel putin am observat ca se pricepe la meseria ei :))
    Uite aici link-ul : Sunt cosmeticiana si momentan 100%mamica...astept intrebari legate de cosmetica

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Citat Postat de miki00 Vezi mesajul
    Draga Alina, poate n-ai reusit sa rasfoiesti toate topicele.Este unul la care poti pune intrebarea referitoare la problema ta, te asigur ca Gabryioleta iti va da un sfat bun.Eu cel putin am observat ca se pricepe la meseria ei :))
    Uite aici link-ul : Sunt cosmeticiana si momentan 100%mamica...astept intrebari legate de cosmetica
    Multumesc mult! Voi intreba si acolo:)
    M„ Óntreb dac„ o amintire e ceva ce ai sau ceva ce ai pierdut.
    Woody Allen

Floricica Nou Venita ancasusanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.09.2013
    Postari in forum
    2

Ajutooooor

Buna ziua, am cosuri de cand ma stiu, acum am 27 de ani si sunt proaspata mamica a unui minunat baietel de 8 luni. Problema cosurilor s-a agravat dupa nastere, acum sunt mai multe, mai mari, mai dureroase, cand apar mi se umfla si zona devine tare, iar dupa vindecarea unui cos zona inca ramane tare o buna perioada. Am incercat tot felul de produse, respect un program de igiena, am facut cateva sedinte cosmetice de indepartarea punctelor negre si imperfectiunilor pt a preveni aparitia cosurilor care a functionat pt foarte putin timp, dar astea toate sunt in zadar pentru mine. O buna perioada am incetat sa mai dau atentie acestei probleme insa ele apar, apar si iar apar in cele mai nepotrivite momente, ba as putea spune ca tot timpul, si cum orice moment este nepotrivit pt a le gazdui mi-as dori sa le fac sa inceteze. Ce ar trebui sa fac, sa merg sa ma condulte un dermatolog si probabil sa urmez un tratament antibiotic sau la cosmetica, insa nu stiu in ce ar consta un astfel de tratament, cam cat ar putea dura si cam la ce suma ar ajunge, astept cu nerabdare sfaturile dvs si va multumesc anticipat

Floricica Nou Venita licius's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2015
    Postari in forum
    10
    Pentru cosuri se poate incerca si o cura cu produse de felul derminax. Cosurile sunt extrem de suparatoare pentru cineva care are asa ceva.

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!