Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Laura_Marinescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2015
    Postari in forum
    4

Unde-s padurile?

ziua buna,
    si Christos a inviat!

stiu ca e un subiect "fierbinte" si s-a vorbit mult despre asta, dar as vrea totusi sa discutam putin si aici...
    in scurta vacanta de Paste am vazut (sau mai bine spus nu am prea mai vazut) paduri
    stiu ca se taie mult, dar sincer nu ma asteptam sa fie chiar asa de dramatic, deci chiar m-am speriat cand am vazut cum stau de fapt lucrurile
    ce e de facut? cine credeti ca e responsabil? persoanele private, care taie copaci de parca ar creste altii in 3 zile, firmele care se gandesc doar la profit?
    stie cineva unde as putea gasi mai multe informatii relevante si cum am putea actiona?

sincer, mi-as dori ca atunci cand o sa am copii sa respire aer curat... si asta cred ca ne dorim toate, nu?

Floricica Senior teodoraioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2014
    Postari in forum
    4.052
    Laura din pacate mafia din tara noastra este mult prea mare ca sa poti actiona si sa faci ceva. Sunt multe asociatii organizatii etc dar de multe ori mafiotii is mana in mana cu cei de la Ocolul silvic... Romania avea cele mai frumoase paduri da tot se taie pt lemn... dupa se mira de alunecari de teren si alte cele... Din pacate asta e adevarul si suntem prea neinsemnati sa avem ce face.
    Iti dau un exemplu..
    La targu mures este combinatu azo mures care elimina o gramada de amoniac in aer si alte substante si s-o pus un Logan Mcv in parcarea hotelului President ca e langa aprox ca sa masoare toxicitatea din aer ca vezi Doamne isi da guvernu interesu dar surprizaaaaa! Ala masoara doar cand fabrixa nu lucreaza adica numa cand elimina fum care nu e cu asa mult amoniac...
    E trist da asta e adevaru.
    Pana sa se civilizeze Romania mai trebuie sa treaca multe generatii.

Floricica Nou Venita Laura_Marinescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.04.2015
    Postari in forum
    4
    super naspa

aici e o fabrica de cherestea... stii cumva daca tot asa de tare polueaza?
    ca daca e sa ne luam dupa ce zic ei... :D
    stii ce zic ;-)

Floricica Senior teodoraioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2014
    Postari in forum
    4.052
    Nu, la Azo Mures fac ceva ingrasaminte azotoase, unde folosesc tot felu de chimicale.. nu se compara..

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!