Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime violetatoronto's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2007
    Postari in forum
    5.176
    Cum asa sa nu te lase sa mai iesi,ai avut hartia aia semnata de tatal copilului ca e de acord sa.l lase sa iasa cu mama????
    Doamne fereste asa ceva ca nici eu nu am certificat romanesc,am doar pasaportul lui canadian si certificatul lui tot canadian,nu i.am facut si romanesc ca nu am la ce folosi....nu am mai auzit asa ceva???aa si am si scrisoare de la tatal lui ca este de acord sa il lase sa vina cu mine,semnata la notar si stampilata!
    HAPPY BIRTHDAY, KEVIN!!!Mommy and Daddy love you so much!!!!!!!!!!

Membru inregistrat la
    23.07.2007
    Postari in forum
    5.176
    Ce acte ai avut la tine???????cand ai intrat in Ro cu el?

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    ai facut cea mai mare greseala daca nu l_ai facaut in italia,te costa in jur de 200 E poate si mai putin,si intr_o saptamina il aveai gata facut

eu cind l_am facut pt mario,lune am depus actele si miercuri m_au chemat sa il ridic
    tu cind ai trecut cu copilul in romania ai facut foaie,off nu imi vine in minte cum se cheama si ai facuto in ambasada,de cu i-ai rugat sa iti fac certificatul de nastere,le spuneai motivul si gata(eu am fost saptamina trecuta la ambasada romaniei la roma si am vazut ca i_a chemat sa il ia in 3 zile)

in romania trebuie sa ai certificatul de nastere multilingue,ala care are scris pe spate in mai multe limbi si il iei de la comune,copii dupa actele parintilor,certificat de nastere si buletin

te duci la primarie la voi si ii intrebi dar dupa cite stiu eu dureaza in jur de 3 luni si sa fii atenta sa intrebi non stop ca sa nu patesti ca vara mea ,ea astepta actele si ei i le_au pierdut fara sa o anunte

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Cum sa nu poti sa iesi , te-au intors de la vama pt ca nu are copilul cert de nastere romanesc?Dar cum ai intrat in Ro??Oli nu are cert romanesc si nu a fost vreo problema , el nici macar nu e cetateran roman si in consecinta nu am avut nevoie de scrisoare de la tatal lui cum ca am voie sa-l scot din Ro.
    Lilypie Kids Birthday tickers

Lilypie First Birthday tickers

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Si mie mi-au spus aici la Consulat, ca fara acte romanesti copilul nu poate sta mai mult de 4 luni in Romania. Nu stiu de ce, n-am gasit nicaieri scris asa ceva si pe cine am intrebat prin Romania, nimeni nu stia.
    La noi a durat pana sa-i fac certificatul de nastere cam 4 luni, dupa ce am facut si memoriu ca sa grabeasca, ca altfel ar fi durat vreo 6, daca nu mai mult.
    Pt certificat romanesc e nevoie de certificatul de nastere al copilului apostilat, altfel nu se poate face nimic.
    Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    daaaaa ai dreptate camelia certificatul italian,apostilat la prefectura,scuza dar am uitat

cristina dar sotul e englez,daca da este se schimba, dar daca amindoi parintii sunt romani,e cetatean roman nascut in anglia ,iar dupa 18 ani isi v_a lua cetatenia pe care o doreste el,romana sau engleza

odata iesiti din italia cu foaie aia in care copilul are fotografie si insotiti de amindoi parinti(daca e doar unul nu iti trebuie cind iesi din tara respectiva dar ca sa intri inapoi iti cere la vama procura de la celalalt parinte)

apropo foaia e valabila 6 luni si la intoarcere copilul trebuie sa aiba pasaport romanesc sau sa fie trecut pe pasaportul unuia din parinti

Membru inregistrat la
    23.07.2007
    Postari in forum
    5.176
    CAMELIA,sigur daca ii intrebai pe *****ii de la vama ei stiau sigur...hihihi

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Arriana, sotul meu e polonez si Oli are doar cetatenie poloneza deocamdata , mai tarziu ii voi face si acte romanesti si englezesti cand luam cetatenia britanica.
    Lilypie Kids Birthday tickers

Lilypie First Birthday tickers

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Vio, sigur stiau cei de la vama, ca ei mereu gasesc cate ceva. Mi-am adus aminte ca cineva s-a interesat pt mine la vama la aeroport si au zis intr-adevar ca nu poate sa stea mai mult de 4 luni ca cetatean strain, dar ca nu o poate amenda ca e minora. Mi s-a parut un raspuns de-a dreptul ciudat, dar... asta a fost.
    Nu stiu cum se pune problema pt copiii nascuti in Europa. Eu m-am referit strict la situatia mea, pt ca Ioana era doar cetatean american si de aceea am fost nevoita sa-i fac si acte romanesti. Dar cum am mai spus, desi am stat aproape 6 luni nimeni nu m-a intrebat la vama nimic. Am iesit cu pasaportul american (n-am aratat pasaportul romanesc) si nimeni nu m-a intrebat nici de acordul tatalui. Dar nu se stie niciodata si am zis ca e mai bine sa fiu in ordine.
    Nu stiu ce statut au copiii nascuti in Italia sau alta tara in care copilul nu primeste cetatenia respectivei tari la nastere (cum e aici).
    Lilypie Third Birthday tickers

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.347
    Oana , copilul tau are dreptul sa aleaga dupa 18 ani ce cetatenie vrea-- a ta sau a tatalui sau. Daca statul respectiv accepta dubla cetatenie, atunci le va avea pe ambele daca va dori, plus pasapoarte. Acum poate avea doar unul- al tarii unde isi are domiciliul , sa zicem sau in functie de optiunea voastra. Dubla lui catatenie este "sub termen suspensiv" in sensul ca dupa 18 ani se va definitiva, in functie de interesele/ vointa lui/ legile statului respectiv. Speta ta e chiar interesanta , daca ai rezolvat-o in mod diferit da-ne de stire.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.347
    Camelia , copilul tau este cetatean roman nascut in Statele Unite ale Americii. . . . Din punct de vedere al autoritatilor romane, un copil nascut in strainatate si care are cel putin un parinte cetatean roman este la randul sau un cetatean roman.
    -copilul nascut in america primeste automat cetatenie americana cand implineste 18 ani--daca va dori;insa copilul primeste certificat de nastere american. Deasemeni poti sa-i faci si certificat de nastere romanesc la primaria de care apartii. Pentru a calatori, se poate aplica si obtine pasaport american pentru copil si astfel nu ai probleme cu calatoritul in Romania. Ajunsa aici poti sa-i scoti si pasaport romanesc daca vrei, dupa ce obti certificatul de nastere romanesc (de la consulat sau cand ajungi in tara). Cel putin in cazul celor cu green card cam acesta este scenariul. . . [ "cetatenii romani aflati in strainatate pot solicita inscrierea in registrele de stare civila romane, de la misiunile diplomatice sau oficiile consulare de cariera ale romaniei, a certificatelor de stare civila eliberate de autoritatile straine, care ii privesc, in cazul in care inregistrarea actului sau faptului de stare civila a fost facuta in prealabil la autoritatea din statul in care acestia se afla”. ]
    termenul de 4 luni ( respectiv 120 de zile ) se acorda in baza vizei de lunga durata (D ) care asigura o sedere de 90 de zile , cu posibilitatea de prelungire de max 30 zile ( 90 + 30 = 120 zile )adresată oficiului român pentru imigrări din cadrul ministerului internelor și reformei administrative din românia. Cererile de prelungire a dreptului de ședere temporară se depun personal de către solicitanți, cu cel puțin 30 de zile înainte de expirarea termenului pentru care li s-a aprobat șederea. ( asta doar in cazul vizei D! )