Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Si eu sunt cam in aceeasi situatie de cand sa nascut alexandra am incercat sa il conving pe tatal ei sa vina sa o vada si nu vrea! Vezi doamne cica daca o vede prinde drag de ea si atunci automat situatia se schimba intre noi...
    CafeMom Tickers
    https://www.youtube.com/watch?v=bAsA00-5KoI

Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim ci îmbătrânim când încetăm să ne mai jucăm."

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.718
    vad ca, din pacate, sunt destule mamici care au parintii divortati.. trist..
    si ai mei sut divortati.. eu am ramas cu mama, initial tata nu a vrut sa ma vada ca cica nu eram a lui, apoi ma vizita o data pe an poate.. asta pana pe la 5 ani cand ma luat mama in oras si am mers la gradi.. de atunci nu ma mai cautat .. doar ca ne intalneam intamplator in comuna.. parintii mamei si el locuiesc in aceasi comuna.. are inca 5 copii.. cu 3 din ei mai vb din cand in cand pe mess...
    s-a "umflat orezul in el" cand a auzit ca m-am casatorit si nu l-am invitat.......
    sincer , eu l-as fi invitat dar am stiut ca ii voi strica bucuria mamei mele, pentru ea ar fi fost dureros cum se bucura el de bucuria noasta cand nu a participat cu nimic ca sa ma creasca..
    eu l-as fi invitat doar ca sa ii arat ca Dumnezeu ma ajutat si fara ajutorul lui dar na.. asta a fost..
    O perioada ma tot sunat dupa ce m-am casatorit.. asa periodic.. o data sau de doua ori ma sunat si de ziua mea parca
    nus.. eu cred ca ar fi trebuit sa faca lucrul acesta inainte cand poate ar fi contat.. acum nu mai conteaza.....
    fratii mei, mai ales unul ar vrea sa vina sa o cunoasca pe iulia.. i-am spus ca poate sa vina cand vrea.. deocamdata e elev asa ca.. cine stie... pastram legatura dar nu suntem atat de apropiati.. mai vb si cu una ddin cele doua surori pana cand a inceput sa ma acuze ca nu sunt o fiica recunoscatoare si atunci nu am mai vb cu ea.. na.. nu are ea nici o vina... aceste sunt ideile ce i-au fost bagate in cap....
    mama mea nu pot spune ca ar fi fpst incantata daca m-ar fi cautat tata si nici nu l-a sunat niciodata ea sa-i spuna sa binevoiasca sa ma sune... ei au avut un divort urat si apoi tata a raspandit tot felul de vorbe si na.. nu prea a mai ramas loc de "buna ziua"

"Iubirea nu face pamantul sa se invarta dar face sa merite calatoria noastra prin lume"

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de georgiana20 Vezi mesajul
    As vrea sa ma conving ca a ramas acelasi om, si ca ramane indiferent sa vada in fata lui ,propriul copil , care deja are 21 de ani si ca a devenit si bunic :) poate il intereseaza nu stiu, dar am aflat ca as mai avea o sora vitrega ,care ar avea 4-5 ani, imi doresc sa o vad, dar cu adevarat ma intereseaza de fratele meu vitreg Laurentiu care nu a fost asa norocos ca mine sa aibe o soarta mai buna. Mama lui nu a fost si nu este la fel de descurcareatza ca mama mea si stiu ca nu are o situatie prea buna, mama lui recasatorinduse si stand cu sotul ei , iar el la bunicii, pe urma ultima data cand l am vazut mergea la "munk" cu tatal vitreg in constructii, eu vreau sa i au neaparat legatura cu el ( m iubea mult laurentiu, eu eram mai rece asa cum este si tatal meu,ptr ca mereu l am invidiat ca lui ii arata multa afectiune si mie nu, facea diferente intre noi cand ma duceam acolo,dar acum cand am crescut mi am dat seama ca nu era vina lui) vreau sa il regasesc , sa il ajut cand are nevoie, sa vina in vacantza aici. Sa nu fie si el singur ca si mine, desi acum am 2 surorii , sunt mici . Mi ar fii placut sa am o sora sau un frate , sa impartim bune si rele. Este bine cea ce gandesc eu ?? :(

In ceea ce il priveste pe fratele tau, da cred ca este bine cum gandesti
    In ceea ce il priveste pe tatal tau.... lasa-l acolo unde este. A fost un simplu factor biologic, nu un tata sau nu ceea ce reprezinta un tata pentru copilul lui. Nu iti redeschide rani care s-ar putea sa nu se mai cicatrizeze. Daca voria sa stie de tine si il interesai, te cauta el

- Daruind, facem lumea mai buna!

"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Floricica Nou Venita danas34's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2011
    Postari in forum
    30
    Am un baietel de 17 ani care pe tatal lui nu la interesat niciodata de el la un an a vazut copilul. Apoi suna ca disperatu ca vrea sa isi vada copilul cu toate ca nimeni nul oprea sa il vada . Cind avea copilul 4 ani a mintit copilul ca vine sa-l vada copilul era fericit ca il vede pe tati pauza na venit si din acel moment copilul nu a mai intrebat de tata. La 16 ani aveam nevoie de el de o procura si tot copilul la cautat si tatal binevoitor ia dat intalnire pe strada si a inceput sa-i spuna copilului ca el si-la dorit mult dar eu sunt vinovata ca copilul nu a crescut cu tata asa ca pentru asa oameni putem noi ca mame sa ne dorim sa-si cunoasca copiii tatal daca pe ei nui intereseaza nui nimic de facut. Si acum sa raspund la intrebare da am vrut sa-si cunoasca tatal si nu lam vorbit de rau in fata copilului am gresit poate amindoi in relatie dar copilul nu are nici o vina si nu am eu dreptul sai interzic sa-si cunoasca tatal parerea mea.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de georgiana20 Vezi mesajul
    As vrea sa ma conving ca a ramas acelasi om, si ca ramane indiferent sa vada in fata lui ,propriul copil , care deja are 21 de ani si ca a devenit si bunic :) poate il intereseaza nu stiu, dar am aflat ca as mai avea o sora vitrega ,care ar avea 4-5 ani, imi doresc sa o vad, dar cu adevarat ma intereseaza de fratele meu vitreg Laurentiu care nu a fost asa norocos ca mine sa aibe o soarta mai buna. Mama lui nu a fost si nu este la fel de descurcareatza ca mama mea si stiu ca nu are o situatie prea buna, mama lui recasatorinduse si stand cu sotul ei , iar el la bunicii, pe urma ultima data cand l am vazut mergea la "munk" cu tatal vitreg in constructii, eu vreau sa i au neaparat legatura cu el ( m iubea mult laurentiu, eu eram mai rece asa cum este si tatal meu,ptr ca mereu l am invidiat ca lui ii arata multa afectiune si mie nu, facea diferente intre noi cand ma duceam acolo,dar acum cand am crescut mi am dat seama ca nu era vina lui) vreau sa il regasesc , sa il ajut cand are nevoie, sa vina in vacantza aici. Sa nu fie si el singur ca si mine, desi acum am 2 surorii , sunt mici . Mi ar fii placut sa am o sora sau un frate , sa impartim bune si rele. Este bine cea ce gandesc eu ?? :(
    Este foarte bine cum gandesti...cauta l si vorbiti,cheama l la tine in vizita sa iti cunoasca noua familie...e foarte trista povestea ta...si eu am un frate mai mic cu 2ani dar nu prea ne intelegem noi asa bine,dar daca ar pati ceva as muri.

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Azi am vb cu mama si i am zis ca as vrea sa il gasesc, si mi a zis ca sa ma duc la Unirii , in centru pe undeva mi a explicat , unde se face buletine la urgentze , este si un cabinet sau o sectie de politie unde poti gasi rude care ai pierdut legatura.., mi a zis sa i au buletinul si certificatul de nastere si sa le spun ca il caut , si imi vor da adresa de pe buletin . Asa voi incerca si cu Laurentiu, ptr el chiar sunt dispusa sa fac orice sa il gasesc sa stiu daca ii este bine sau nu , daca ii lipsesc anumite lucruri , la un moment dat am avut si eu lipsuri (cand eram mai mica) si stiu ca este greu si nu vreau sa fie la fel , mai ales ca acum are o varsta .. atat cat imi sta in putinta, vreau sa il ajut si sa aibe pe cineva care sa se bazeze, ca nici el nu are.. !
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

Este o melodie care se potriveste intru totul acestui topic .. imi cer scuze ptr cei, care nu asculta acest gen de muzica. Dar este o melodie pe un caz adevarat, defapt melodia este cantata de tata si fica. Mie mi au dat lacrimile ieri , la inceput nu prea mi a placut. Chiar in poza este el cu fiica lui mai mare , si baietelul mai mic, pe fetita a cunoscut-o la 10 ani si ea isi judeca mama ptr asta acum.
    Modificata de georgiana20; 09.09.2011 la 23:15:48.

Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    madalina la tine e o problema totusi.ce sa intamplat?stie de acest copil?daca stie ar trebui sa ii spui copilului ca tatal lui nu la vrut,iar daca nu stie e greseala ta.sunt multe de dicutat.georgiana si ai mei sunt despartiti,daca vroia sa te vada te cauta ca iti este parinte.tatalui meu nu cred ca ii pasa de mine pt ca ma cauta de 10 ori pe an si atunci sa il ajut cu nu stiu ce.sau ma mai suna din an in paste sa ma intrebe de asta mik,apoi sigur imi cere ceva.eu nu las cauta in locul tau.eu cu tata pastrez legatura pentru ca totusi ma cauta ,numai el,niciodata eu.
    Normal ca stie Mada....am fost impreuna pana aveam 4 luni de sarcina...stie ca are un baiat, stie ca il cheama Darius, di data nasterii...atat...:(
    Printesa noastra mica Maria-Cristina

Ingerasul mamei mare Darius-Florin
    Lilypie Fifth Birthday tickers

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Eu in legatura cu relatia inexistenta pot spune dintre Darius si tatal lui nu am absolut nici o vina...am incercat sa-i apropii, sa-l fac sa-l vada, sa se cunoasca...m-a mintit mereu ca vine la el, m-a pus de atatea ori sa car de copil 30 de km sa se intalneasca si in zadar....de fiecare data dorinta, suspans....apoi tristete ca iarasi a trecut ocazia, ca iarasi nu se vor vedea. El este acum plecat in Franta...inainte sa plece el m-a sunat sa vorbim, dar fara copil. M-am dus. Nu-l mai vazusem la fata de cand eram insarcinata in 4 luni. Socul mi-a fost mare. Era schimbat, arata foarte bine. Timp de 2 ore cat am fost la o cafenea, am vorbit numai despre Darius. Ii povesteam ca vroia sau nu, diverse intamplari si-i ceream sfaturi. Parea sa fie de acord sa vada copilul si sa-l recunoasca. Dar a plecat...Acum cateva luni mi-am luat inima in dinti si l-am intrebat pe messenger daca va recunoaste vreodata copilul si ce sa-i spun daca ma va intreaba de el. El mi-a raspuns sec: Ca am murit! Cum pot spune asa ceva unui copil? Ce este in sufletul meu numai eu stiu. Cat sufar cand vad tineri impreuna cu bebelusul lor cum se plimba de manuta si sunt fericiti? De aceea m-am suparat si i-am dat ignore, special, sa rup orice legatura...
    Printesa noastra mica Maria-Cristina

Ingerasul mamei mare Darius-Florin
    Lilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    madalina e foarte greu.copilul va suferi ca in curand isi va da seama ca alti copii au tata iar el nu are.ai un baietel superb de frumos.sa iti traiasca!esti o mamica tanara ,ai sa vezi ca o sa iti fie greu acum dar o sa razbesti.copilululi pana la urma cred ca trebuie sa ii spui adevarul,ca tatal nu la vrut,si tu spuneai ca ai logodnic,daca e ceva serios si crezi ca tiar iubi copilul ca propriul copil,invatal pe darius sa ii spuna tata,asa nu va simti lipsa tatalui.acum tu stii in ce conditii de prietenie sunteti.si cred ca tu ziceai ca ai mai vrea un bb,mare atentie,barbatii sunt niste lasi si in acelasi timp niste smecheri,sa nu7 faci de 2 ori aceeasi greseala,alege cu grija un sot pt tine si un prieten adevarat pt darius,pt ca un tata nu cred ca ii poti oferi,e greu de inlocuit un parinte.
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Orice copil are dreptul de a-si cunoaste ambii parinti, oricare ar fi cauza despartirii acestora... Cand copilul creste si are putere de discernamant, va decide singur care e tipul de relatie pe care il va avea cu fiecare dintre ei. Teoretic vorbind, eu personal as rupe orice legatura intre copil si tata doar cand acesta din urma este violent sau comite abuzuri de orice natura. Totusi, nu pot fi si nu am fost niciodata de acord cu compromisurile pe care unele perechi le fac de a ramane impreuna doar pentru a creste copilul. Mediul conflictiv, viata de cele mai multe ori dubla a parintilor, discutiile, cerrturile sau tensiunea dintre acestia sunt mult mai daunatoare pentru dezvoltarea psihica si intelectuala a copilului decat trauma divortului/ separarii.
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!