Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161

8 Martie

Ma gandeam azi... Discutam aici despre copii, despre problemele noastre de mame, despre cele cu partenerii sau pur si simplu despre viata... Am deschis topicul pentru a va propune ceva: haideti sa ne amintim azi de mamele noastre, sa ne amintim si sa impartasim cel mai frumos moment petrecut alaturi de ele si sa le uram LA MULTI ANI DIN TOATA INIMA!
    CafeMom TickersCafeMom Tickers

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Frumoasa initiativa snow,ai mare dreptate din cauza vietii agitate,a stresului uitam sa privim in urma ,sa spunem o vorba buna celor care ne-au nascut,sustinut sau pur si simplu ne-au oferit posibilitatea unei alegeri,fie ea si gresita.
    Eu imi aduc aminte numai de momente frumoase alaturi de mama mea,sunt fericita si eu si cei 3 frati ai mei am fost crescuti in mod libertin dar cu multa dragoste.Nu imi aduc aminte de vre-o interdictie a mamei mele...mereu ne spunea ca daca noi credem ca asa este bine sa mergem pe drumul ales de noi si ca orice s-ar intampla ne putem intoarce la ea fara probleme.Parintii mei au fost si sunt foarte apropiati de noi...nu simt ca vorbesc cu parintii ci cu niste prieteni adevarati,care acum au devenit si prietenii sotilor nostrii si bunici afectosi pentru nepoti.
    Deci draga mama,imi pare rau ca nu am timp sa-ti spun mai des Te Iubesc,ca nu am timp sa te vizitez suficient de des si nu mai avem timp pentru discutiile noastre placute.Iti multumesc ca mi-ai dat viata,ca mi-ai alinat dezamagirile,disperarile si ranile pe care le-am trait in viata mea,iti multumesc ca nu m-ai judecat si ca mereu ai fost alaturi de mine -mereu calma si zambitoare...esti si ai fost mama ideala ...te iubesc mami!!!!!!

Baby Birthday Ticker Ticker

Daruind, facem lumea mai buna

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Cryssa, mi-au dat lacrimile... Poate si faptul ca sunt atat de departe de ai mei ma face nostalgica in momentele de sarbatoare... Vorbesc in fiecare zi cu ei, dar faptul ca nu ii pot imbratisa, ca nu ii pot privi in ochi, ca nu respiram acelasi aer...doare...
    Mama a fost o femeie severa, care ne-a crescut aproape singura fiindca tata iesea din casa dimineata si intra noapte. Si noi, trei draci impielitati, care faceam toate prostiile pamantului :)) Nu ne-a batut, dar era suficient sa se uite intr-un fel cum numai ea stia la noi si sa ridice putin totul si totul mergea ca pe roate... Ne revoltam, dar nu aveam curaj sa carcotim. Spuneam ca niciodata nu vom face la fel cu copiii nostri si acum incercam sa fim ca ea, fiindca am vazut rezultatele... Imi amintesc ca eram in clasa I si aveam tema o pagina de zale si nu mai stiu ce chestii ciudate. Stiam sa scriu de mana deja si nu intelegeam rostul lor, asa ca am facut tema cam in viteza. Nu a apucat sa ma controleze decat, probabil, seara tarziu, asa ca m-a trezit la 6 dimineata, cu foaia din caiet rupta, si m-a pus sa rescriu totul sub ochii ei. :))))) Era perfectionista si ambitioasa si ceva ceva a ramas si in noi...
    Acum avem o relatie excelenta, ne intelege, ne asculta, ne sfatuieste, nu ne judeca si nu ne condamna. Ne-a fost alaturi in cele mai grele momente si nu stiu daca i-am multumit vreodata in cuvinte. Eu cel putin nu sunt un om care sa isi exprime sentimentele in cuvinte si asta e rau uneori... Stiu ca stie ca o iubesc, insa ar trebui sa i-o spun... Inainte de a fi prea tarziu... Desi gandul asta imi da fiori si niciodata nu il pot duce pana la capat, e imposibil de imaginat o lume fara ea, fara ei... La multi ani!

Floricica Debutanta sadia's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.12.2012
    Postari in forum
    609
    La 3 ani m-au abandonat amandoi parinti.......
    Am crescut cu bunici din ambele parti......eram o familie superba,bunicile mele nu le pot compara cu nimic si nimeni,mi-au dat tot in viata si fizic si moral si sentmental ,financiar,tot,sunt 2 icoane pt mine,chiar daca mama a plecat cu tata in lume,s-au distrat ,o fac si acum.
    As adauga si bunici mei dar sunt barbatii,deci nu e ziua lor....
    Maine e ziua lor ,a bunicilor mele

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Sadia... ce pot sa spun mai mult decat: Dumnezeu sa le dea sanatate bunicilor tale! La multi ani tie si lor! Niciun copil nu ar trebui sa spuna ceea ce spui tu... Dar sunt contexte de viata si un anumit tip de oameni care nu merita sa fie parinti si poate ca pentru copil uneori e mai bine... Cred ca esti un caz fericit si ma bucura sa vad ca vorbesti cu atata dragoste despre cei care te-au crescut! Felicitari!

Floricica Nou Venita michaelap's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2012
    Postari in forum
    195
    La Multi Ani, dragele mele!
    Eu vreau sa va spun ca, de cand am devenit mama , am ajuns sa-mi apeciez si mai mult mama. Acum ma vad de multe ori in locul ei si chiar daca fetita mea este mica, am certitudinea ca in anumite momente asa a procedat si mama mea cu mine - cum am facut si eu cu fiica mea . Vreau sa-i multumesc ca m-a crescut frumos! Iar pentru mine imi doresc sa pot, macar la fel sa-mi cresc copila!

Floricica Avansata monicor12384's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.11.2010
    Postari in forum
    1.296
    La Multi Ani tuturor mamelor....din pacate,eu de 10 ani nu mai am cui sa spun acest cuvant.....si totusi traieste in fiica mea care ii poarta numele,in sufletul si in gandurile mele zi de zi....Odihneste-te in pace MAMA!

- Daruind, facem lumea mai buna!

Daisypath - Personal pictureDaisypath Happy Birthday tickers

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Da exista in fiecare din noi o particica din mamele noastre,nu cred ca exista o educatie perfecta universala...dupa cum spuneam stilul nostru libertin in care am fost crescuti...pot sa spun ca a dat roade,adica din 4 cati suntem toti am ajuns niste oameni cerebrali,fara vicii majore,cu functii mari si asta datorita parintilor dar cred ca acel stil nu este indicat si la generatiile de azi..acum sunt mult mai multe ispite,anturaj dubios dar eu incerc ca copilului meu sa-i arat ambele cai...prin puterea exemplului insa nu pot garanta ca la 14-16 ani nu o va lua pe aratura...insa stiu sigur ceva chiar daca va esua sau va fi dezamagita eu voi fi mereu alaturi de ea si nu o voi judeca.Rebeca pana acum pot spune ca a crescut fara interdictii majore dar cu impunerea unor reguli de bun simt..eu pana acum sunt mandra de ea.
    PS:Mama este educatoare de 35 de ani si toate generatiile de pana acum o suna si isi aduc aminte cu drag de ea...plus ca majoritatea au ajuns..foarte cunoscuti !
    Modificata de cryssa; 08.03.2013 la 08:48:21.

Baby Birthday Ticker Ticker

Daruind, facem lumea mai buna

Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    La multi ani, draga mamico.Iti multumesc pt tot ce ai facut, pentru ceea ce sunt astazi.Sunt si eu la randul meu mama si cum spunea cineva mai sus, am invatat sa o apreciez mai mult mama.Mama mea e tanara.La 18 ani am aparut in viata ei si apoi pana la 24 de ani a mai avut 3 copii.A fost o curajoasa, a muncit pt noi si pt asta merita tot respectul meu si al fratilor mei.La multi ani si voua mamicilor de pe forum.

mada_lyna
    Guest
    In primul rand,chiar dak mama sigur nu va citi aceste cuvinte, vreau sa stie asa: ca o iubesc tare tare mult,intai pt ca m-a nascut, apoi pt ca m-a crescut cum a stiut ea mai bine(si bine s-a mai descurcat:))),ca nu a pierdut speranta,nici zambetul chiar dak ii era ff greu,ea stia cum sa nu se arate suparata. vreau sa stie ca , de cand sunt si eu mama, o inteleg mai bine si o iubesc si mai mult pt ca stiu ce inseamna sa fii mama.

apoi, va urez si voua,celor ce sunteti mame si care cititi aceste cuvinte, la multi ani pt ziua mamei, la multi ani pt ziua femeii si la multi ani pt ziua fiicelor!!! suntem 3 in 1!!!

si in mod special pt tine, snowdance, ca te-ai gandit si la mamele noastre, LA MULTI ANI!!!!!

Floricica Debutanta sadia's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.12.2012
    Postari in forum
    609
    Citat Postat de snowdance22 Vezi mesajul
    Sadia... ce pot sa spun mai mult decat: Dumnezeu sa le dea sanatate bunicilor tale! La multi ani tie si lor! Niciun copil nu ar trebui sa spuna ceea ce spui tu... Dar sunt contexte de viata si un anumit tip de oameni care nu merita sa fie parinti si poate ca pentru copil uneori e mai bine... Cred ca esti un caz fericit si ma

bucura sa vad ca vorbesti cu atata dragoste despre cei care te-au crescut! Felicitari!

Multumesc Snow...........eeeee viata e asa cum e,dar chiar daca parinti m-au lasat,am avut o alta are copensatie in viata.
    Si anume familiile parintilor au fost foarte uniti pt mine,lociund la 200m unii de altii.
    Deci am avut 2 perechi de parinti absolut minunati,-bunicii mei.
    Au in jur de 70 de ani dar zbarnie,conduc masinile mai bine ca mine.....
    Snow va doresc sanatate si o viata linistita tie, mamei tale,si tuturor fetelor.......

Multumesc

OK

Acest site folose╚Öte cookie-uri pentru o mai bun─â experien╚Ť─â de vizitare. Prin continuarea navig─ârii, e╚Öti de acord cu modul de utilizare a acestor informa╚Ťii. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!