Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta livya's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    740
    buna,aseara s-a lovit cu capucu de usa de la balcon,asa a plans saracutu,mai precis cu fruntea a dat,deasupra sprancenei,s-a umflat ,dar repede am pus apa rece si ceai de musetel si s-a dezumflat,in rest a inceput sa se joaca normal,dar am crezut ca cad jos de speriata ce am fost.oare e problema de mers la doctor,azi se vede f.putin si el e bine,voi ce ziceti?

Banned Floricica Avansata new sunshine's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2009
    Postari in forum
    1.878
    Nu cred ca e cazul sa mergi la medic....mai rau e cand se loveste in spate sau chiar in crestetul capului.Daca e bine si nu e molesit cred ca a fost doar o simpla lovitura si cred ca nu va fi ultima...

Banned Floricica Senior claudia73's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    2.699
    Livya, trebuie verificat la copil daca, dupa lovitura la cap, in primele 48 h : vomita, i se dilata pupilele, are stari de somnolenta, il doare capul, se umfla lovitura in continuare, isi pierde (si pentru cateva secunde) cunostinta. In cazul unuia (sau mai multe) din simptomele mentionate mai sus, urgent la doctor.

Daca nu are nici unul din simptomele de mai sus, poti aplica o pelicula de Hepathrombin si masezi pana intra in piele. Preventiv poti sa-i dai si 5 ml Nurofen.

Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    740
    multumesc de opiniile voastre,e bine ...nu a avut simptome claudia cum ai mentionat mai sus,slava domnului,ca asa m-am speriat,chiar nu e umflat acum deloc si un pic de liniuta se vede doar.

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    2.699
    Livya, eu am patit-o mai rau decat voi. Poti citi la mine in blog povestioara, cucui peste cucui. Nu vreau sa-ti spun ce stari am incercat.... bine ca a trecut.

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    2.699
    Iar cand era Maria mai mica, vreo 7 luni, din culpa sotului care nu mi-a prins-o bine cu centura in carucior, s-a "scurs" efectiv copilul pe jos. Atat ca a aterizat ca pisica si n-a avut nimic. Panicoasa din fire, am fost la urgente si dr., vazandu-ma asa speriata, m-a internat cu tot cu copil. Si-am petrecut o noapte, toti 3 (ca din spirit de solidaritate a ramas si sotul cu noi) la spital de n-am nimerit a doua zi sa semnez si sa plec. Nu-ti spun ca mi-au sucit-o pe Maria pe toate partile si i-au facut tot soiul de analize si investigatii. Si nici de dormit n-am dormit, ca din ora-n ora, venea peste noi dr. de garda, cu asistenta, si ne verifica daca suntem ok.

Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    740
    chiar acum am citit la tine in blog,si m-ai facut sa rad de modul cum ai povestit,asa e cu copii astia pe cand scapi de una ,dai de alta.

Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    740
    buna fetelor!mihai s-a lovit la cap,in partea dreapta deasupra urechi are o umflatura mare,ca un ou...de 2 zile,dar nu se trage umflatura,intr-adevar nu am pus nimic atunci cans s-a lovit.si de aseara i-am pus compresa cu apa rece,dar nu s-a tras inca umflatura.el in schimb se joaca ,mananca totul e normal.oare de ce nu se trage umflatura ,nu am mers la medic ca el nu avea simtomele alea grave.oare ce sa fac?

Floricica Nou Venita olariu adina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2009
    Postari in forum
    8
    da sant rezistenti la cap. nikolas la 8 luni acum incearca sa se ridice un picioare si tot timpul cade. numai vanatai are.
    adi

Floricica Nou Venita lavinia carmen's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2010
    Postari in forum
    6
    si eu am o fetita de 7 luni si s-a dat cu capul de patut.A plans putin dar i-a trecut.voi mamici cu experienta puteti sa imi spuneti daca poate fi afectata in vre-un fel fetita?
    eu ma ingrijorez de fiecare data cand o vad ca se loveste,chear daca sunt simple lovituri.pupici voua si bebelusilor vostri

Floricica Nou Venita simonique's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.02.2010
    Postari in forum
    6
    Puiutul meu s-a lovit la frunte cazand accidental din pat (pisica a vazut si a sarit sa ii amortizeze caderea, bebelul a cazut fix pe ea). Este vioi si vesel, rade, se alimenteaza corect, nici macar nu a plans - pisica a avut ceva dureri :). Totusi din momentul acela, este foarte dependent de prezenta fizica a cuiva. Daca il las in patut singur, chiar si cateva secunde, plange cu sughituri, urla, iar cand ma intorc este tot numai un zambet, rade in hohote, nu stiu ce sa mai cred. Este posibil sa fie speriat? Sa ma ingrijorez si sa fie vorba de vreo urmare ciudata a loviturii? Credeti ca ar tb sa vedem un doctor?