Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta cris25's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2009
    Postari in forum
    716
    MAMICI,

Ce ma sfatuiti sa folosesc: batista bebelusului sau pompa de nas?

Am pompa de nas de la Primii Pasi si nu sunt multumita deloc. A mea fetita de 2 saptamani are deja muculeti si as vrea sa ii adun din nasuc dar nu stiu cu ce.

Multumesc de sfaturi,

Cris
    CafeMom Tickers

C&M

http://olacris.blogspot.com/
    Nastere naturala, Clinica Eva- Dr Ionel Aurel (Aug 2009), Brasov

Floricica Nou Venita dragneapaula's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2009
    Postari in forum
    90
    in primulranddk are doar2saptamani nu este indicata batista bebelusului iaia o pompita de la nuksau chichoeu sunt f multumita de ele

Floricica Nou Venita garcineanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.10.2008
    Postari in forum
    103
    eu am batista bebelusului si sunt f multmita de ea.
    este ptr bebelusului de la 0 la 6 ani.

Floricica Nou Venita marchy's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2009
    Postari in forum
    101
    buna Cris!
    eu le-am incercat pe amandoua.prima data cu pompita de nas,dar nu prea puteam sa-i scot nimic din nasuc,numai il agitam si plangea.Apoi am cumparat batista bebelusului,care se poate folosi de la 0-6 ani, asa cum preciza mai sus o mamica.Asa linistit si cumintel sta cand aude aspiratorul, pot foarte bine sa-i curat nasucul.
    Eu asa reusesc sa-i curat nasucul lui bebe, dar fiecare bebe difera.
    Multa bafta!
    Multa sanatate si pupici lui bebe.
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

am 8 dintisori!

Mommy Graphics

Banned Floricica Nou Venita mother's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2007
    Postari in forum
    15.858
    ce are bb tau? e racita? e buna batista beblusului, dar pt raceala, nu pt orice mucozitati... nu trebuie folosita zilnic...
    si eu am una de la chicco si e ok... cu timpul o sa te prinzi cum sta treaba cu ele... tre sa ii acoperi o nara cu degetul... si sa pui ser acolo ca sa se inmoaie, ca altfel nu ies...

eu de multe ori ii puneam doar ser...se inmuia tot si inghitea... nu mai era nevoie sa scot cu pompitza...

Floricica Nou Venita melinte's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.08.2009
    Postari in forum
    5
    eu la inceput cand am nascuto am folosit numai pompita, pt ca nu se misca foarte mult, dupa aceea cand sa marit am folosit batista sugaruluisi numai cand era racita si avea multe mucozitatii
    dar in general numai cu pomita...

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si eu am avut o pompita care nu mi-a placut, nu mai stiu ce marca era, dar avea varful subtire si nu tragea mucii lui bebe. Apoi, sfatuita de sora mea, am cumparat o pompa de la Nuk, care are varful mai gros, se fixeaza la baza narii si atunci cand acoperi nara cealalta si tragi cu pompa se face vid si mucul iese.
    Pt raceli recomand cu caldura batista bebelusului, dar numai cand bebe este racit si pompa de nas nu face fata.
    - Daruind, facem lumea mai buna!

LilySlim Weight loss tickers

Floricica Nou Venita zapacita's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2008
    Postari in forum
    62
    eu folosesc pompita si ser... nu-i place deloc, dar trebuie sa o chinui un pic ca sa-i curat nasucul... nu am ce-i face... e ca taticul ei, nu suporta corpuri straine sau lichide introduse in nasuc si urechi... ghinion!!!
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Daisypath - Personal pictureDaisypath Anniversary tickers

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    si fetita mea a fost racita de la 3 luni. ma exasperasera mucii. am avut mai intai o pompita care nu era buna de nimic, apoi am luat batista bebelusului. o prietena m-a sfatuit sa aspir eu muculetii inspirand la capatul care se pune la aspirator, ca sa nu se sperie de zgomot. asa am facut si am scapat intr-un final de nesuferitii muci.

"Fa o pasiune din a invata. In acest fel nu vei inceta niciodata sa te dezvolti.” Anthony J. D’Angelo

Floricica Nou Venita lalymarcean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2009
    Postari in forum
    11
    Batista bebelusului poate fi folosita zilnic, nu doar la raceli, e foarte buna si usor de folosit, eu o folosesc la fetita mea de la nastere, in fiecare zi si sunt foarte multumita de ea, o recomand cu caldura!

Floricica Nou Venita luciaiacob's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    98
    Noi folosim pompita de nas, doar cand bb e racit, in rest ptr mucozitatile pe care le mai are in nasuc, curatam usor cu betisoare igienice, sincer nu stiu daca e bine, batista bebelusului mi se pare greu de utilizat si cred ca s-ar speria daca as incepe sa o folosesc
    Lilypie 1st Birthday Ticker cc