Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ayleen's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.11.2011
    Postari in forum
    19

Cand ridicam bebelusul in fund?

buna tuturor,as avea si eu o curiozitate.de la cite luni credeti ca ar fi indicat sa punem bebelusi in pozitia sezind?fetita mea peste 4 zile face 3 luni,si cam de pe la 2luni jumate soacramea cind vine sa o vada si restul familiei din partea sotului o tin in brate dar in fundulet sprijinita de ei,mie imi cam este jena sa le spun ca e prea devreme si dinastea mai ales ca soacramea crede ca le stie pe toate...si am mai spun de citeva ori dar ei tot zic ca nu are nimik.voi credeti ca este ok sa o tinem asa in brate(adica in fundulet?)

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Eu zic ca este c-ma devreme...bebele meu mai are putin si face 5 luni...insa nu il als doar pe el...il pun rezemat pe perini dar nu sta in fund, sata pe spate....daca il tii in brate are colana tar...nu se apleaca in fata insa nu as vrea sa exegerez......se ridica cu trunchiul dupa perina dar o sa se ridice cand va putea.....daca il tin de sub brate in aer da din picoare...parca merge pe bicicleta insa nu il tin in picoare......poti a i tii cu spatele lipit de tine si cu mainile tele sub piciorusele ei....pozitia de scaun....astfel nu isi lasa greutate in fundulet......si eu am intampinat problema sata dar le-am zis sa nu il mai tina si nu am mai stat la discutii....fii ferma, este copilul tau mai bine iti impui punctul de vedere decat sa faca bebe ceva la coloana1
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eu nu am fortat fata si nici nu a stat intre perne.Am considerat ca atunci cand o sa poata o sa stea singura...Antonia a fost mai in urma cu chestiile astea,capul si l a ridicat cam pe la 3luni si de stat in fund cred ca a stat pe la 4spre 5luni.De mers a facut primii pasi la 1an si si a dat drumul bine pe la 1an si o luna.Am o verisoara care e stabilita in Italia si fetita ei are 1luna jum si isi tine capul,nu exagerez mi a aratat o in web...o tinea mama ei de sub brat si ea isi tinea singura caputzul...i am zis k e nebuna si a zis k doctora i a spus k e bine ca o tine asa.Unii copii sunt mai puternici,altii nu.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    pozitia in care o tine socra ta este una din pozitiile preferate ale bebelusilor.....se apropie de pozitia fetala avuta in burtica......cea mai relaxanta pentru ei.....nu ii face rau bebelinei pentru ca greutatea e sustinuta de mana adultului si nu de propriul ei corpulet......fiica mea a fost de la nastere un copi cu probleme de digestie......si mai ales de evacuare.....asa ca asta era una din pozitiile preferate.......ca cel mai mult ii placea lipita cu spatele de burtica mea si cu mana mea sub genunchii ei........
    in fund a stat singurica pe la 4 luni....dar nu cu spatele drept si sustinandu-si singura greutatea.....putin inclinata gen intre perne...doar caaveam un leagan special.......si tot aceeasi pozitie o avea in scoica....pe care o foloseam atat in masina cat si montata pe carucior......
    Cori+Flori=Iulia-18.06.2008 si Denis-23.12.2009

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    Eu nu am fortat fata si nici nu a stat intre perne.Am considerat ca atunci cand o sa poata o sa stea singura...Antonia a fost mai in urma cu chestiile astea,capul si l a ridicat cam pe la 3luni si de stat in fund cred ca a stat pe la 4spre 5luni.De mers a facut primii pasi la 1an si si a dat drumul bine pe la 1an si o luna.Am o verisoara care e stabilita in Italia si fetita ei are 1luna jum si isi tine capul,nu exagerez mi a aratat o in web...o tinea mama ei de sub brat si ea isi tinea singura caputzul...i am zis k e nebuna si a zis k doctora i a spus k e bine ca o tine asa.Unii copii sunt mai puternici,altii nu.
    fiicei mele nu i-am sustinut capul niciodata.....cine auzea de treaba asta zicea ca sunt nebuna dar dupa ce vedeau copila sa calmau......
    Cori+Flori=Iulia-18.06.2008 si Denis-23.12.2009

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Pai intradevar si-a tinut caputul mai tarziu, insa de stat in fund a stat destul de devreme...noi ne apropiem de 5 luni si nu sta....dar zic eu ....are timp pentru toate!!!!:)))))

mada_lyna
    Guest
    in primul rand,permite-mi sa iti dau un sfat.mie nu mi l-a dat nimeni,dar viata mi-a aratat drumul. nu lasa pe nimeni sa faca ceva ce tu consideri ca nu e bine pt interesul si sanatatea fetitei tale. adica,dak tu consideri ca nu e bine sa o tina in funduletz ,spune-le-o!!! eu nu las pe nimeni sa faca ceva in dezacord cu opiniile mele vis-a-vis de Robi. de ex,socru-miu a vrut sa puna baiatul la geam sa vada zapada.desi stia ca nu ii dau voie la geam,l-a tinut putin ca sa vada zapada.a doua oara,i-am zis de la obraz.cum el nu mi-a respectat cererea de la bun inceput,m-a oligat sa i-o spun direct. si alte cele. sigur ca de cand s-a nascut baiatul lumea zice ca m-am schimbat,dar de fapt e ideea ca am devenit o leoaica in ceea ce il priveste pe baiat,in rest sunt la fel.dak inainte treceam cu vederea multe lucruri,acum nu se mai intampla asta. tot ca sa se faca asa cum eu consider ca e mai bine pt Robi.
    scuze ca am deviat de la subiect.
    si ca sa fiu pe subiect,iti zic ca eu nu l-am tinut pe Robi in funduletz,nu l-am pus intre perne decat o data/max de 2 ori. si de fiecare data s-a tras in jos pina ajungea iarasi in pozitia culcat.asta pt ca nu era pregatit.cand a fost el pregatit,s-a ridicat singur .la fel si cu mersul. ei ,si uite ca e bine mersi,merge(chiar dak a mers mai tirziu decat altii).
    nu l-am pus nici in premergator. nu se mai recomanda utilizarea lui.
    a,si apropo de bunici,incercand sa nu generalizez-caci sigur sunt si exceptii-, atat soacra-mea cat si mama imi spuneau insistent sa scot copilul din cadita(cand era micut) de cap. Dumnezeule,cum sa fac asta??? copiii sunt asa de fragili.....cate nu se pot intampla?!
    sau alt ex.sa-i mestec mancarea ,sa fac nu stiu ce....eu mi-am crescut copilul de la 0,doar citind din scoarta in scoarta "Mama si copilul".nu m-am luat nici dupa mama nici dupa soacra.ca au idei invechite,asa era pe vremea cand ele aveau copii(adica pe noi:)).

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Citat Postat de savuanamaria Vezi mesajul
    Pai intradevar si-a tinut caputul mai tarziu, insa de stat in fund a stat destul de devreme...noi ne apropiem de 5 luni si nu sta....dar zic eu ....are timp pentru toate!!!!:)))))
    Stii cum e cu astia mici azi nu fac ceva si peste 2zile fac lucrul ala...de ex venea moasa Antoniei pe la noi(ea lucreaza la Buc si vine destul de rar)si Antonia nu zicea nimic si peste vreo 3zile a zis pt prima data mama(avea Antonia 8luni) si cand i am zis a zis k nu ma crede si am filmat o si am pus filmarea pe facebook.Nu ii venea sa creada,facea cum mai ca acum cateva zile am fost eu la voi si era mutulica:))..asa ca peste o saptamana e posibil sa ne spui ca sta in funduletz.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    pe mine pediatra ma invatat sa o pun atunci cand se ridica singurika ea in fund,si ca drept dovada a stat abia la 7 luni jumate cand a reusit ea sa se ridice singura.nu am puso mai devreme nici macar pe perne
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Stii cum e cu astia mici azi nu fac ceva si peste 2zile fac lucrul ala...de ex venea moasa Antoniei pe la noi(ea lucreaza la Buc si vine destul de rar)si Antonia nu zicea nimic si peste vreo 3zile a zis pt prima data mama(avea Antonia 8luni) si cand i am zis a zis k nu ma crede si am filmat o si am pus filmarea pe facebook.Nu ii venea sa creada,facea cum mai ca acum cateva zile am fost eu la voi si era mutulica:))..asa ca peste o saptamana e posibil sa ne spui ca sta in funduletz.
    Suuuuper....eu ii repet 'TATA'....sunt curioasa ce va zice prima data....:)))))).....si eu abia astept sa stea singurl....sa il vad ca se joaca in patut cu jucariile....:)))))
    Scuza=ti va rog offtopic-ul

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Ayleen, stai linistita, bebelusilor le place foarte mult sa fie tinuti asa si nu patesc nimic daca nu sunt tinuti in pozitia asta foarte mult timp.
    Mada, nu e nimic rau in a ridica bebelusul tinandu-l de cap! Pediatra facea asta cu Irini la fiecare control.
    IRINI
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers