Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita fr3ya2o's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    6

Constipatie la 3 luni

bebe al meu are 3 luni dar ii dau si lapte praf milumil de la milupa de la 1 luna si jumate ,si de cand am inceput sa-i dau si lapte praf face caca foarte greu,il ajut cu termometru sau supozitor,uneori mai afce si singurel,acum vad ca urina miroase ,trebuie sa-i dau si ceai intre mese? ca am inteles ca asta de la milumil e foarte gras si d-asta face kk mai greu.ce ma sfatuiti?

mada_lyna
    Guest
    In primul rand nu e bine deloc sa ili ajuti tu mereu cu termometrul sau cu supozitoare. se va invata organismul lui sa faca doar ajutat. schimba laptele ,probabil ca nu ii prieste lui. sa il faci intocmai cum scrie pe ambalaj,nu pui apa sau lapte mai mult sau mai putin decat ce trebuie.

Floricica Novice gongi's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2010
    Postari in forum
    508
    Si fetita mea bea milumil de la 2 luni dar nu am intampinat probleme de genu. Daca mergi intr un supermarket si compari etichetele de la mai multe tipuri de lapte ai sa vezi ca milupa nu e cel mai gras sau cel mai imbogatit. Evita cat poti de mult supozitorul si termometrul iar daca tu crezi ca ajuta da i ceai de musetel care e si calmant si laxativ. Eu cred ca trecerea de la laptele matern la cel praf i a produs un usor dezechilibru si ca in timp se va regla de la sine digestia. Totusi daca situatia persista mergi si cere o parere avizata.
    Urina miroase de la antibiotice sau de la o posibila infectie urinara.
    Lilypie First Birthday tickers

Lilypie Second Birthday tickers

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    Vorbeste cu pediatrul si schimba-i laptele. eu i-am dat Novalac IT (pentru tranzit intestinal), pentru ca am avut si noi probleme de genul asta. Dupa un timp poti sa revii la Milumil daca mai vrea. Fetita mea n-a mai vrut, era innebunita dupa Novalac si asa a tinut-o pana la un an. E mai scump dar merita, si e mai ieftin in hipermarket (gen Real).
    nu e prea bine sa-l stimulezi cu supozitoare sau cu termometrul. e bine sa-l tii mai mult timp cu funduletul in apa calduta. mult succes!
    Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Senior andrea31's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.03.2009
    Postari in forum
    4.402
    Si baietelul meu bea lapte milupade la 7 saptamini,dar nu am avut probleme,incearca sa-i dai putin ceai de musetel
    pentru noi laptele milupa e cel mai bun,i-am dat novalact dar mereu vomita,humana nu i-a placut asa ca am ramas la milupa,cum au spus si fetele nu e bine sa folosesti terometrul sau supozitoarele se obisnuieste organismul,intreaba pediatrul,mult succes si multa sanatate
    Lilypie First Birthday tickers

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetita mea a papat de la o luna pana la 2 ani numai milumil.a fost si este in continuare constipata.am ajutato pana pe la 3luni cu termometrul,apoi de cand iam bagat marul si cerealele de la 4 luni,si revenit in sensul ca face singura si nu kiar atat de tare.asa ca rabdare.nu schimba laptele asa usor,este un lapte f bun si accesibil.cum a spus o mamik compara etichetele si ai sa vezi ca este ff bun,kiar daca nu e cel mai scump
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Al meu e la polul opus. Daca s-ar putea sa faca mereu ca o rata, e perfect!! Si eu urasc de mor chestia asta!! Imi ziceam mereu ca mai bine constipat decat diareic. Deh, fiecare cu ce are vecinul.. Tot milupa are in retetar, pe langa mancare. Stii cum poti sa il faci sa treaca de constipatie? Suc de mere, suc de pere, de la 4 luni, ceai de musetel la prepararea laptelui, in loc de apa si in mod straniu, glicerina boraxata, data preventiv pentru afte, pe suzeta, favorizeaza tranzitul (la mine 'suna' becul de alarma cand ii dau glicerina, dar trebuie sa ii dau, ca nici afte nu vreau sa (mai) faca..).
    Daisypath Anniversary tickers

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Floricica Senior nicoleta15's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.07.2008
    Postari in forum
    4.096
    si noi am patit asta. diferenta intre bebeii vostrii si al meu e ca al meu era alaptat,ceea ce ar exclude ideea ca se intampla din cauza laptelui. partea mai aiurea este ca noi ne-am dat seama dupa ce nu facuse mai mult de o sapt. asta pt ca il schimbam si eu si taica-su si mereu am crezut ca a facut, dar l-a schimbat celalalt. in fine, am fost la dr,ne-a recomandat supozitoare la 48h si sa incepem cu diversificarea. al meu avea atunci 5 luni. am inceput sa-i dau cereale,supa,iar supozitoare doar cand credeam eu k a trecut prea mult. s-a reglat f repede
    Lilypie Fourth Birthday tickersLilypie First Birthday tickers

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!