Like Tree3Likes

Bebelusul nu mananca - cauze

Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita proxana's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2012
    Postari in forum
    8

Bebelusul nu mananca - cauze

Buna ziua,
    Am o fetita de 2 luni si jumatate care s-a nascut cu 3350 kg si 52 de cm.
    In prima luna a fost tare mancacioasa si la sf primei luni avea 4400 kg. Acum la aceasta varsta de 2 luni jumatate, are 5100 kg .
    Nu mai mananca mai mult de 500 ml de lapte in 24 ore in conditiile in care la doar cateva saptamani manca 650 ml .
    Nu stiu ce s-a modificat de nu mai vrea sa pape; plange cum o asez pe brat in pozitie de alaptat sau cum ii bag biberonul in gurita. Practic manaca in jur de 70-90 ml la o masa, insa nr de mese este mai mic; poate sta si 7 ore fara sa manance.
    Am fost la medic ; i-am facut initial coprocultura si i-a iesit ecoli; i-am repetat-o la alt spital unde am facut si urocultura si analize de sange; ecoli nu a mai iesit , iar in afara de deshidratare nu a gasit nimic.
    Nu are diaree, constipatii...ci doar gaze; observ chiar si atunci cand papa si are gaze, nu mai vrea sa manance, insa acest lucru nu se intampla cand refuza sa manance de la bun inceput. pur si simplu urla cand o ating cu biberonul; daca ii dau suzeta imediat se potoleste.
    Nu stiu ce sa fac pt ca nici nu ia in greutate.
    Va rog tare mult sa ma ajutati cu un sfat, o parare.

Multumesc

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    daca e sanatoasa,iar pediatrul nu tia zis nimik,nu cred ca are ceva inafara de colici.fetita mea in prima luna a luat doar 400grame,de la 3100,apoi la 2 luni avea 4kg.deci in doua luni doar 900 de grame.nu iam facut nicio analiza ca nu era necesar.ea papa dar varsa tot.sa stii ca apoi de la 2 luni a recuperat f bine,asa ca la 6 luni avea 8kg si la 1 an 10kg.eu zic ca e bine pt ca a recuperat.acum are aproape 16 kg la 3 anisori.deci atata timp cat e sanatoasa nu ai dc sa iti faci griji,copii mai stagneaza.atat ai mare grija cu deshidratarea.caca cum face?
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

Membru inregistrat la
    13.03.2012
    Postari in forum
    8
    face ok....o data pe zi, sau la doua zile....ma sperie faptul ca refuza de multe ori biberonul si mananca mult mai putin decat la 10 zile ...nu stiu cand mai vrea sa manace; nu mai plange de foame si daca ii dau suzeta nu mai are nevoie de nimic.
    si stiu ca 500 ml in 24 de ore este mult prea putin pt un bebe de varsta ei

Floricica Nou Venita adrycon's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2011
    Postari in forum
    30
    Prin asta am trecut si eu cu baietelul meu, insa a inceput asa de la 4 luni...brusc. Ne-am intrnat in spital atunci, si l-am chinuit cu fel de fel de analize, nu am gasit cauza..si-a revenit cat de cat tot singur dupa vreo saptamana...insa mereu a mancat mai putin decat era normal. Imi amintesc ca la 5 luni papa la fiecare masa maxim 130 ml lapte, (de multe ori chiar mai putin) cand normal era minim 180-200.Cu greutatea a fost in grafic..dar la limita. Am sperat ca o sa incep diversificarea si o sa pape mancarica si o sa fie mai bine..asa ma asigurau si medicii...da de unde!! A fost mai rau...fiecare masa un chin...cu toate jucariile in fata..cu fel de fel de pacaleli ca sa ia o lingurita. Sfatul meu este sa te calmezi si sa te inarmezi cu muulta rabdare. Stiu ce simti..inteleg perfect...numai D-zeu stie cat plangeam noaptea si nu puteam dormi cand stiam ca a mancat in acea zi numai 300 ml lapte si ma gandeam si imi era teama de tot ce e mai rau...ma gandeam la fel de fel de boli...a fost cumplit. Nu am gasit niciodata nimik desi nu cred ca e vreo analiza pe care sa n-o fi facut. Nu o forta..si mai ales nu o chinui cu analize daca mananca cat de cat..e vioaie..nu arata ca ar avea vreo problema las-o in pace.Colici si gaze au toti bebeii pana pe la 4 luni asa ca nu e ceva anormal..noua ne-a mers fff bine cu espumisan.Si acum ii mai dau cateodata cand papa ceva mai greu si se baloneaza.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Daca la analize nu ia iesit nimic grav inseamna ca e de la colici iti spun din experienta 3 luni jumate cat am alaptat alexandra sugea putin si des iar daca o durea burtica numai sugea deloc pentru colici am folosit debridat da pt gaza mea nu a folosit la nimic...de indata ce nu am mai putut alapta si am trecut pe lapte iau trecut si colicii si acum mananca cat 10 iar laptele tre sa il tin sub cheie ca ar fii in stare sa bea si 2 litri pe zi daca ar putea :)) daca vezi ca copilul e vioi si mananca dai pace nu te stresa ca isi va revenii
    CafeMom Tickers
    https://www.youtube.com/watch?v=bAsA00-5KoI

Nu ne oprim din joacă atunci când îmbătrânim ci îmbătrânim când încetăm să ne mai jucăm."

Membru inregistrat la
    13.03.2012
    Postari in forum
    8
    i-am dat de toate , debridat, protectis.........nu cred ca are colici........plange decat daca o ating cu biberonul......in afara acestor "scene" cand vreau sa ii dau sa manace, este linistita, nu plange , si daca nu insist, tace..

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Roxana, ai incercat sa schimbi tetina? Poate nu ii place biberonul respectiv (ma gandesc ca totusi ai facut asta).
    Ultimul lucru pe care ar trebui sa il faci acum ar fi sa insisti mai mult decat trebuie. E posibil ca la un moment dat, cand chiar o durea burtica sa ii fi dat laptic iar atunci a durut-o si mai tare. Poate a ramas cu o mica fobie.
    Verific-o sa nu aiba afte (desi astea sunt foarte dureroase si ar fi plans mult din cauza lor)
    Poate nu ii mai place laptele. Schimba-l si vezi cum reactioneaza.

In orice caz, linisteste-te! Bebelusii stiu mult mai bine decat noi de cata hrana au nevoie. Daca te-ai asigurat ca nue vorba de ceva patologic, totul e ok. Ori isi va reveni, ori de atat are ea nevoie.

Si oricum, nu compara ce face acum cu ce facea in primele zile de viata. Colicii apar abia dupa 10-14 zile de la nastere, asa ca... Si nu toti bebelusii reactioneaza in acelasi fel (asa cum nici noi, adultii nu reactionam la fel la aceeasi durere); unii plang pana se invinetesc, altii plang doar cand sunt hraniti, altii se screm si se incordeaza 5 minute inainte de a trage un part (asa era Irini a mea) iar altii parca n-au nimic.
    Rabdare... va trece!
    IRINI
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Cu Vechime maryya's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2008
    Postari in forum
    8.245
    Citat Postat de proxana Vezi mesajul
    i-am dat de toate , debridat, protectis.........nu cred ca are colici........plange decat daca o ating cu biberonul......in afara acestor "scene" cand vreau sa ii dau sa manace, este linistita, nu plange , si daca nu insist, tace..
    Buna! Imi pare tare rau ca treci prin stresul acesta...stiu ca e un stres pentru ca si eu am trecut prin experienta neplacuta de a ma chinui sa imi hranesc copilul. Fetita mea, Sara, dupa ce i-am facut vaccinul de 2 luni (nu stiu nici acum daca a fost coincidenta sau nu) s-a schimbat brusc in ceea ce priveste alimentatia. Nu a vrut de la bun incaput sa suga la san, asa ca pana la 5 luni m-am muls si i-am dat cu biberonul. Cum spuneam, de pe la 2 luni si ceva, s-a schimbat, refuza biberonul, bea laptic extrem de putin si am incercat toate metodele sa o fac sa bea mai mult, macar cantitatea pe care o bea la inceput, in prima luna. Am inceput sa-i dau si lapte praf, in ideea ca nu ii mai place laptele meu, dar din pacate nu s-a schimbat nimic, doar mi s-a imputinat mie laptele la san, iar ea tot prost manca. Am fost la doctori, am facut analize, totul ok, lua in greutate satisfacator, deci dupa parerea medicilor totul era in regula. Am inceput sa-i dau lapte in somn si atunci bea, dar....la fel de putin,max. 70-80 ml, si cu cantitatile astea a tinut-o mult si bine astfel incat la 1 an -1 an si ceva ea nu bea la o portie de lapte mai mult de 120 ml. Ca sa nu mai spun ca solutia asta cu hranitul in somn a devenit un obicei si totodata o corvoada pentru mine.... pentru ca ma chinuiam de fiecare data sa o adorm astfel incat mai apoi sa o pot hrani, ceea ce era groaznic pentru ca marindu-se nu mai avea reprize de somn multe pe zi si deci nici mese prea dese. Am sperat ca diverisicarea va fi altfel, dar s-a dovedit la fel de dezastruoasa...refuza mancarea, se ineca, vomita, o luam de la capat, plus ca nu o determinam sa manance decat cu zeci de maimutareli si lucruri in jurul nostru care mai de care mai atragatoare, nimic nu functiona...dar cu toate astea analizele ieseau oarecum ok (avea un pic lipsa de calciu si fier), lua in greutate, iar cand consultam fel si fel de doctori spuneau ca sunt eu paranoica si exagerata pentru ca fetita arata foarte bine...dar nu mai eu stiu cum m-am chinuit. Ideea e ca, daca la consultatii clinice se dovedeste ca fetita nu are nimic, analizele sunt ok, inseamna ca asa e felul ei, ca atata mananca ea si gata. Stiu ca tii se pare greu de acceptat lucrul asta, pentru ca si eu am trecut prin asta si mi se parea frustrant sa merg pe la diversi doctori cu speranta ca imi vor da solutii minune, iar mai apoi sa plec de acolo si mai amarata. Sara a mancat de cand era bebelus destul de putin cantitativ in comparatie cu alti copii de varsta ei, de exemplu ea abia pe la 2 ani a ajuns la "performanta" de a bea o portie de lapte de 180-200 ml, pe cand alti copii poate la niciun an beau peste 200 ml. Pana la 2 ani a mancat exclusiv pasat si ii puteam cantari portia, iar aceasta foarte rar depasea 150 gr de mancare (3 mese pe zi).... Nu iti spun cat de nelinistita eram cand citeam ce portii mancau alti copii pe la un an si a mea la 2 ani niciodata nu ajunsese sa manance cantitatea aceea. Fiecare copil se dezvolta in felul lui, mananca diferit, asimileaza diferit....asa ca daca fetita ta a rezultat, in urma analizelor si controalelor, ca este sanatoasa, incearca sa nu te mai stresezi ...atat poate sa manance ea si gata. Multa sanatate si putere iti doresc, dar mai ales rabdare !
    Printesa noastra draga - SARA

Lilypie Fifth Birthday tickers

Membru inregistrat la
    15.04.2011
    Postari in forum
    30
    Cazul tau maryya e aproape la fel ca la noi. E fff greu...ma strange in spate cand imi amintesc cat m-am mai stresat..dar a trecut...au urmat alte griji. Asta e, unii copii cresc usor de nici nu stii cand, altii scot peri albi..
    maryya likes this.

Membru inregistrat la
    13.03.2012
    Postari in forum
    8
    da, este foarte greu, sa stiu cat de mancacioasa a fost in prima luna de viata si acum abia mai papa 70% din cat manca atunci........si fara sa fi descoperit motivul; problema este ca nici in greutate nu a luat satisfacator incepand cu luna a doua. sa vedem ce se va mai intampla; nu este ea prea slaba, dar in niciun caz dolofanal; nu imi doresc asta , dar nici sa ne aflam la limita asa cum ni s-a spus. multa sanatate tuturor!

Membru inregistrat la
    15.04.2011
    Postari in forum
    30
    Draga mea tu te stresezi prea mult..si prea devreme.Nu mai fi pesimista si nu lua tragic totul, noi ti-am scris cazurile noastre ca sa vezi ca nu esti singura care a trecut prin asta si totusi..copii au crescut bine-merci. Poate fi ceva trecator..copii trec prin multe etape. Sa vezi cand o veni vremea dintilor...atunci distractie!! ca nu mananca zile intregi, plans, diaree, temperatura...asta e, toti trec prin asta. Asa ca rabdare si calm...o sa tot aiba toane si perioade si mai bune, si mai rele.