Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime ymellda's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2007
    Postari in forum
    6.377
    Ady-Ella, eu nu stiu cu ce traia uneori Andra mea, ii numaram linguritele de mancare. Am fost norocoasa ca am alaptat-o destul de mult si nu-mi faceam probleme cu vitaminele. Insa, pediatra mea imi spunea ca un copil mananca din instinct de supravietuire, un copil nu este capabil sa faca greva foamei. Asa ca nu trebuie sa te stresezi foarte mult, desi nu este usor. Cu siguranta, bebelusa ta ia bine in greutate si iaurtul si branzica ii aduc deja aportul de calciu necesar. Vitamina D ar trebui sa fie suficienta la varsta ei. Da-i ceai cu cateva picaturi de lamaie, pentru vitamina C si incearca sa faci compoturi pentru fructe. Daca accepta fructe curde, da-i in manuta, sa molfaie ea, cate o bucatica de portocala sai ananas, sa se invete cu gustul.
    Mult succes.

A, si inca ceva, exista alimente pe care, cu tot efortul tau, nu o sa le accepte sau o sa le accepte greu (nu este o regula, dar exista posibilitatea). Fetita mea are 10 ani si niciodata nu mi-a acceptat oul si nici branza (acum mananca anumite tipuri de branza, dar branza de vaci, cu banana, cu biscuiti etc... niciodata; iar clatitele mele au cate 8 oua... poate poate mananca si ea ceva).
    Modificata de ymellda; 12.12.2011 la 09:36:59.
    Lilypie Maternity tickers

ADY_ELA
    Guest
    Dragele mele mamici, pentru ca nu mai mananca lapte, ci doar cu cereale, max 200-300 ml pe zi, legume si fructe preparate de mine nici atat, dupa discutii purtate si cu alte mamici, i-am cumparat sirop Sanzyme si Calciu Kids pentru a avea pofta de mancare.Ce parare aveti despre siropele?

Multumesc anticipat.

ADY_ELA
    Guest
    Bebelusa mea s-a ascutit, are doar 8 kg si s-a inaltat(tati are 2 m, iar mama 1.75).Sunt convinsa ca nu va manca toate alimentele, nici eu nu mananc.
    Eu vreau sa renunt a-i mai da legume si fructe la borcan.

Multumesc pentru toate sfaturile.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    pai e bine daca la 8 luni are 8 kg. nici fetita mea nu mananca branzica dar ii dau iaurt. i-am facut analizele pentru ca pediatra zicea sa-i dau fier si analizele i-au iesit perfect asa ca nu-i dau nimic, doar tratamentul homeopat pentru imunitate care consta in niste picaturi din extracte din plante. daca e inalta inseamna ca are calciu suficient. unii copii mananca mai putin, nu-i nimic rau in asta. important e sa ai un program bine stabilit adica niste intervale orare in care sa-i dai legumele, fructele si iaurtul. si incearca pentru inceput sa amesteci in mancarica de la borcanel pe cea facuta de tine.
    Lilypie Third Birthday tickers

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Din pacate fetita ta este la o varsta destul de frageda si a primit destul de multe medicamente puternice , ex. Augumentin. Cred ca fetita are imunitatea scazuta.Poti sa ii dai picaturi de vitamina C la indrumarea medicului , ceauri , supe si pentru nasuc ser fiziologic iar pentru febra nurofen , panadol , paracetamol sirop. Fetele au dreptate racelile nu se trateaza cu antibiotic.

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    fetita ta are la 8 luni, 8 kg. si a mea papa cred tot cam ca a ta.si mie mi-a mancat multi nervi si rabdare dar sper ca si-o reveni. a mea are 9 luni si 7,8 kg. asa ca.....asta e! eu i am fc analizele, maine astept rezultatele sa vedem sa nu aiba cumva lipsa de fier sau calciu sau mai stiu eu ce atceva. sanatate!
    Lilypie - Personal picture
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita MamaNedelcu's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.10.2011
    Postari in forum
    172
    asa a patit si fetita mea doar ca facea si temperatura si am observat ca la cateva zile ii dadea cate un dintisor,am intrebat si eu medicul de ce raceste asa des si mi a spus ca nu este des pentru varsta lor asa ca m a c am lamurit

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.100
    Mi-a spus doctora pediatra a copiilor ca in perioada in care le ies dintisorii au sistemul imunitar mai scazut si racesc mai des.La noi s-a adeverit.Acum avem toti dintisorii si se pare ca numai racim ca iarna trecuta..
    - Daruind, facem lumea mai buna!

Elena are nevoie de ajutorul vostru!Povestea ei o puteti gasi pe blogul de mai jos!
    BLOGUL MEU pentru Elena

Mami a doi copilasi nazdravani Elena 11 mai 2006 si Damian 28 octombrie 2009

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    stai linistita,puiu tau nu sa ascutit .......creste!!!!!!!!!!! al meu la 8 luni avea8.200kg,si nu mananca decat biberon cu cereale ....si tzazica.NIMIC cu lingurita.o leguma,o fructa ...ni ..nimic...si ma lupt 12 ore pe zi cu el pt 2 lingurite de mancare.raceste dupa experienta mea....ca ai cam invatato cu medicamente..puiu meu are nasul infundat de atatea luni.am teste de alergii.nu are imic....schimbandul din bucatarie in dormitor.afara _casa.se formeaza muczitatile.si daca nu are o tuse grasa,poate fii de la nasul infundat.......si fara medicamente!!!!!!!!!cu zer fiziologic sau apa de mare ii fc spalaturi in nasuc si le aruna afara.de ce mereu medicamente ????????SANATATE MULTA!!!!!!

Floricica Novice laura_adi's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.12.2011
    Postari in forum
    341
    Aaaaaaa.....si vezi si viusid pt apetit! Si imunitate ........e ffff bun

ADY_ELA
    Guest
    Dragele mele mamici,Multumesc din tot sufletul pentru toate sfaturile.
    M-am mai linistit putin.
    Azi am fost la pediatra si dupa ce a ascultat-o la plamani, mi-a zis ca haraie si mi-a dat urmatorul tratament:
    -Ibalgin,Humex,Zyrtec,Biorinil.
    Eu ii mai dau si Panadol,sirop Calciu Kids si Sanzime.Acestea i le dau pentru a avea pofta de mancarica, dar si pentru a -i mai calma durerea de dintisor.Are un coltisor dintr-un dintisor.
    Maine merg la alt pediatru.

Multa sanatate.

OK

Acest site folose╚Öte cookie-uri pentru o mai bun─â experien╚Ť─â de vizitare. Prin continuarea navig─ârii, e╚Öti de acord cu modul de utilizare a acestor informa╚Ťii. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!