Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mariuzzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2017
    Postari in forum
    17

bebelus cu constipatie si iritatie la fundulet

Copilul meu este de cand am început diversificarea cam contipat , în sensul că face la două zile si face cam gros. Se chinuie mult se înroseste și la fata cand face. In acelasi timp ma lupt si cu o iritatie la curut de care nu ma mai scap de vreo lună jumatate si poate si mai bine. Este iritat intre picioare doar pe partea stângă. Ce ziceti o fi vreo legătură între iritatie si constipatie ?
    Modificata de mariuzzza; 15.02.2017 la 10:31:58.

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.195
    Scaunele bebelusului se modifica oricum dupa inceputul diversificarii. Si e normal. Pana acum bebe a mancat doar lapte, deci scaunele erau si ele mai moi. (Uite un articol pe tema asta: Alimentatia si scaunele bebelusului, la ce sa te astepti? | Copilul.ro - la final e tratat si subiectul diversificare) Acum ca mananca alimente solide, si scaunele vor fi mai consistente. Faptul ca se chinuie cand face este intr-adevar o problema. Si cred ca tot din alimentatie poti incerca sa reglezi, sa ii dai chestii care favorizeaza tranzitul.

Ce i-ai dat sa manance pana acum? Ai optat pentru diversificarea clasica sau autodiversificare?

In ceea ce priveste iritatia, as spune mai degraba ca exista o legatura intre diversificare si aceasta, decat intre constipatie si iritatie. Iti recomand sa speli bebelusul la fundulet cu apa si lotiune de spalare pentru bebelusi de fiecare data cand ii schimbi scutecul si sa aplici o crema speciala pentru zona scutecului, ce contine oxid de zinc.

"Copilaria este inima tuturor varstelor." (Lucian Blaga)

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!" (Constantin Brancusi)

Membru inregistrat la
    06.02.2017
    Postari in forum
    17
    Copilul are opt luni. Îi dau supă de legume cu carne sau fără, piure de legume un pic de unt. Îi pun si câte un pic de paste în supă cate odată. Dintre legume până acum i am pus morcov, cartofi, dovleac, dovlecel, ceapă, ardei gras. Acum îi introduc rosia. De dupămasă îi dau măr ras.
    Iar seara iaurt.

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.195
    Pot sa iti spun ca morcovul fiert si marul copt ajuta atunci cand copilul are scaune moi - deci ar fi de evitat pentru voi in aceasta perioada.Ceea ce i-ai prinde bine puiului acum ar fi para si poate si un terci din ovaz.

"Sa creezi ca un zeu, sa poruncesti ca un rege, sa muncesti ca un rob!" (Constantin Brancusi)

Membru inregistrat la
    06.02.2017
    Postari in forum
    17
    Oul se poate da când este constipat? Mia adus socrul meu două ouă proaspete de găină de la cineva unde a muncit și mă gândeam dacă să i le dau sau nu. Nu de alta dar nu prea prind ocazia. Si apoi nu e prima dată când îi dau ou. I am mai dat de vreo trei patru ori.

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.195
    Sincer, nu stiu... As zice sa faci cum simti.

OK

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!

Creeaza cont! sau Urmareste-ne pe Facebook!