Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miti's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2006
    Postari in forum
    32

Laptele praf NAN 1

Fetelor am si eu o mare nedunerire. Am nascut acum 2 saptamini si nu am sin iar copilul meu il hranesc cu nan1 ceea ce a dat si in maternitate.Acum maninca cam 70mg la 2 ore si un pic , nu reusesc sa il fac sa manince la 3 ore sub nici o forma. are 4,5 kg greutate si este un fomist. Iintrebarea mea este :daca ii dau asa la intervalul asta de timp il afecteaza ? este prea mult lapte praf?Am inteles ca daca se depaseste o anumita doza zilnica este nociv? va rog frumos daca cineva are aceeasi situatie sau stie ceva ajutati-ma sa scap de dilema asta ca dupa doctori mori cu zile.Va pup si astept raspuns. Va multumesc mult!

Floricica Avansata lauraaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2007
    Postari in forum
    1.234
    buna miti si bebe meu manca tot la 2 ore...1 ora jumate..dar il mai pacaleam cu suzeta ,cu un pic de ceai,mai ne jucam si il luam in brate sa fie macar 2 ore sau doua ore jumate,dar dupa parerea mea nu e mare problema,fiecare copil mananca cand ii este foame,parerea mea este ca copilul trebuie hranit la cerere nu la program,iar bebe tau mananca 70 la fiecare masa??? la 2 sapt?cred ca la o masa papa 70 ,la una 20,la una 50...asa era yaseen al meu,eu i-am dat la cerere si nu am nici o problema cu el si noaptea el cere sa-i dau papa nu-l trezesc eu( doar in cazul in care trec 5 ore),asa ca nu-ti fa griji,da-i papa la bebica tau sa creasca mare si felicitari pt bebe
    Lilypie Pregnancy tickers

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers

Membru inregistrat la
    06.01.2007
    Postari in forum
    1.234
    p.s -si la mine tot nan 1 papa de la 1 saptamana,acum iau pastile sa mai am lapte de la mine si i mai dau zilnic cam 20-50 ml din lapticul meu,in rest nan 1 ,ceai baby drink si ceai musetel ca sa nu se constipe,sper ca ti-am putut fi de folos

Floricica Nou Venita miti's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2006
    Postari in forum
    32
    Buna Laura, iti multumesc pentru raspuns m-am mai linistit credeam ca numai copilul meu maninca atit si deja intrasem la idei.Eu i-am scos baby drinkul pentru ca il constipa rau am ramas cu ceaiul de musetel(3-4 mese ii fac laptele cu ceai)si de colici ii dau picaturi sab simplex si vad ca au efect.Da bb meu maninca 70 mg la masa cite o data chiar si 90 ,mai are momente dar rar cind maninca la2 ore sa ia doar 40-50. este un fometos si daca nu ii dau tipa de ia casa pe sus.iti multumesc inca o data si sper sa mai vb. te pup pa!

Membru inregistrat la
    06.01.2007
    Postari in forum
    1.234
    cu placere.oricand ai nevoie de ceva si te pot ajuta o voi face cu cea mai mare placere.pupici

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Miti, nu-ti fa probleme d, bine ca bebe mananca, mai rau era daca refuza mancarea. In primele luni nu trebuie sa-i faci nici un program, da-i sa pape la cerere, bebe stie cel mai bine de cat are nevoie. Pe parcurs o sa-si faca singur un program.
    Lilypie Third Birthday tickers

mih
    mih este offline.
    Floricica Nou Venita mih's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2008
    Postari in forum
    21
    darius are 4 luni si pana acum 2 zile i-am dat doar san dar am obs.ca nu prea se satura si am inceput sa-i dau completare nan1 .

mih
    mih este offline.
    Floricica Nou Venita mih's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2008
    Postari in forum
    21
    cum sa fac sa-l invat sa bea lapte cu biberonul?am incercat si cu lingurita sa nu-mi lase sanul dar nu vrea

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    Mai bine pune-l la san de cate ori cere, daca se va invata cu biberonul s-ar putea sa nu mai vrea sa suga.
    Daca ia suficient in greutate eu zic ca ii este de ajuns laptele tau.
    Alexandrina si puiutii ei, Raluca (03.08.1997), Narcisa (21.09.2006) si Diana (24.09.2008)

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Miti, fetita mea a mancat la doua saptamani si 120 ml lapte praf la o masa si asta dupa ce am tinut-o 30 min. la san (sa fi papat 30-40 ml si de acolo) Nu am renuntat la obiceiul de a o tine la san la fiecare masa, cate 15 minute la fiecare. In sanul stang nu am nici acum mai mult de 30 ml, insa in dreptul am aprox 150 ml la o masa. Nu stiu care sunt motivele pentru care tu nu alaptezi, dar daca ai macar un gram de lapte, da-i lui bb sa suga. Cat despre apetit, vei vedea ca treptat se regleaza. Oricum, bb-ii alaptati cu formula se ingrasa mai tare si nu sunt neaparat mai sanatosi.
    Cat despre obisnuirea lui bb cu biberonul si teama ca acesta va refuza sanul, mie nu mi s-a intamplat. Cu rabdare, neaparat dupa ce termina de supt de la san, se poate incerca introducerea unui biberon potrivit pentru varsta si care sa nu aiba orificiul prea mare. Daca exista un ritual riguros (eu am facut 15 minute la un san, 15 la celalalt, apoi biberon la discretie care continea neaparat laptele muls dupa supt la masa anterioara + cat ii trebuia din formula). Dupa cateva saptamani manca din orice biberon, in orice ordine.
    Eu nu am dat decat o data baby drink lui bb, pentru ca am auzit ca nu e bun. Am dat baby calm si apoi baby tea (are aceleasi ingrediente ca si baby calm, dar e de calitate mai buna). Am dat ceaiul cu biberonul, pentru ca din lingurita scuipa tot afara si nu am vrut sa pun zahar in ceai. Dupa ce a avut bb 6 saptamani si am vazut ca a crescut bine, am mai amestecat ceaiul si cu laptele.
    Cel mai bun preparat pentru colici, insa, a fost "colic baby", un sirop de la farmacie care e indulcit, insa cu ceva seva de plante. La doua zile dupa ce am inceput sa-i dau siropul respectiv au disparut si durerile de burtica. Daca se da siropul respectiv, se poate renunta la sab simplex, insa cel mai bine este sa intrebi si pediatrul tau.

Floricica Nou Venita mamicamirei's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.04.2008
    Postari in forum
    56

Si Mira a mancat lapte praf Nan1 insa nu se satura de la el,iar medicul mi-a recomandat Milumil1. De cand am trecut pe Milumil,s-au normalizat si scaunele si fiind mai satios,mananca la interval de 3 ore.
    13 ian 2008 - Cea mai fericita zi din viata mea!