Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ciucinica's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2008
    Postari in forum
    1

Exclamatie Varicela in sarcina

am o sarcina de 5 saptamani si 4 zile..acum doua sapt am luat de la fetita mea varicela deci sarcina 3 sapt...doresc sa pastrez copilul..am fost la n dr dar toti dupa ce mi-au prezentat riscurile au spus ca mai bine sa fac avort...s-a confruntat cineva cu asa ceva? ati pastrat copilul sau au fost probleme de malformatii?
    multumesc

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Eu personal nu m-am confruntat cu o astfel de pb., dar am o cunostinta colega de serviciu, care a facut in sarcina una din bolile copilariei...si la fel, a vrut sa pastreze sarcina. S-a sfatuit cu dr. sa astepte pana in ultimul moment, malformatii s-au evidentiat inca de la primele ecografii, au decis sa mai stea pana la 6 luni sa vada cat de grave sunt si daca se poate remedia ceva ulterior - graviduta nu a stiut niciodata sexul copilului - asta tot impreuna cu dr. a hotarat...si in cele din urma i s-a spus ca malformatiile erau mult prea grave sa fie corectate si i s-a provocat nasterea avort.
    Si mai este ceva...dupa aceasta intamplare a ramas foarte greu insarcinata...dupa 6, 7 ani....

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Cand ai laut varicela nici macar nu erai insarcinata sau in fine, erai in perioada cand asteptai sa-ti vina menstruatia. Cat dureaza o astfel de boala? in cat timp ti-a trecut? Pt ca sarcina efectiva de-abia dupa 4 saptamani se considera ca ar fi. Si poate ca perioada de formare a embrionului nu a fost afectata. Eu zic sa faci niste ecografii sa vezi ce si cum...Nu lua in seama numai partea negativa a lucrurilor.

Floricica Veterana adi_eva's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.05.2008
    Postari in forum
    16.904
    Buna,

Fosta mea colega a facut varicela cand era insarcinata, a aflat ca e varicela la circa 14 saptamani; a avut o forma destul de severa, a avut bube si in at, a fost cumplit; a luat decizia sa pastreze sarcina iar doctorul o tinea de fiecare data mai mult la ecografii ca sa verifice foarte atent daca se intrevede vreo problema; conform ecografiilor nu parea a fi nici o malformatie, a dus sarcina la final si a nascut un baietel perfect sanatos care acum are 4 ani si jumatate.
    Pe vremea aceea tin minte ca tot cautam amandoua pe internet sa vedem ceva statistici dar si cazuri reale; singura statistica de care dadusem (era intr-un articol) spunea ca sunt 2% sanse ca bebe sa se nasca cu malformatii. Acum nu stiu daca cumva nu conteaza si varsta sarcinii in momentul in care iei virusul...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari