Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miru_iri's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2012
    Postari in forum
    37

Tigara electronica in timpul sarcinii?

Fetelor, voi fi matusica si sunt foarte fericita. Am totusi o intrebare: Cumnata mea este fumatoare si desi isi doreste sa se lase de fumat pe perioada sarcinii este agitata si ii vine foate greu. Discutia despre fumatul in timpul sarcinii nu are sens sa o purtam, fiecare este adult si face cum crede de cuviinta, stie ca este nociv si tocmai de aia ar vrea sa se lase. Eu nu fumez si nu stiu cat este de greu sa renunti la fumat dar imi imaginez ca iti trebuie multa vointa. Ma intrebam daca stiti ceva despre tigara electronica si sarcina? Este la fel de nociva? Chiar si varianta fara nicotina?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    eu zic a nu e ok, nu consoc in amnunt aceast lucur, insa acel lichid cu care se imbiba.....contine ceva...cevaul acela cu sigurana nu-i ok....plus ca daca ar fi ok, neavand nicotina clar va fi egal cu zero...eu as o vad, caci am incercat si eu si nu e nici pe departe o tigare!pe mine gandul ca trag un fum si copilul meu inhaleaza asa ceva, ma ingrozit...a fost singurul motiv pentru care am spus NU la tigare din moemntul in care am raams insarcinata.....stiu ca trebuia dinainte ins arecunosc ca nu am putut, decat sa le raresc semnificativ!

miki00
    Guest
    Tigara electronica cu nicotina poate afecta fatul,desi se pare ca efectul nicotinei din aceasta tigara este asemanator celui produs de cofeina dintr-o ceasca de cafea, dar e periculos pt viitorul bebe . Varianta fara nicotina care foloseste compusi cu aroma e safe pentru gravide. Amandoua variante pot fi "fumate" in spatii inchise si in prezenta altor persoane, intrucat nu scoate fum si deci fumatul paiv este eliminat.
    Din experienta proprie iti pot spune insa ca daca sora ta e o fumatoare "cu state vechi" probabil ca nu va renunta la tigari. Eu am folosit tigara electronica cu continut scazut de nicotina doar vreo cateva zile dupa care am aruncat-o intr-un sertar.Nu eram gravida, a fost doar o tentativa de a ma lasa de fumat. .Nereusita.

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Citat Postat de miru_iri Vezi mesajul
    imi imaginez ca iti trebuie multa vointa.
    Cred ca iti trebuie informare si imaginatie mai degraba. Am avut un inceput de pleurezie la un moment dat si m-am amagit ca fumatul imi va agrava situatia, si asta m-a facut sa ma las foarte usor.

Floricica Nou Venita beatrice_elena's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.02.2013
    Postari in forum
    34
    eu cand am ramas insarcinata eram fumatoare insa din nu stiu ce cauza din a 2 luna de sarcina nu am mai putut suporta fumul de tigara si nici tigara in sine. cred ca bebe a vrut ca sa imi dea o pauza :) Ce e drept din pacate m-am apucat iar dupa ce am nascut ( el avand 2 luni ) si nu l-am alaptat la san din cauza unor probleme ce au aparut imediat dupa nastere. Nu fumez langa el si nu las pe nimeni sa faca acest lucru. Cumnata ta ar trebui totusi sa se gandeasca la copil pt ca el nu are nici o vina , plus ca doctorii spun ca ai voie la maxim 5 tigari pe zi daca totusi vrei sa fumezi in continuare , insa si acele 5 tigari desi nu par multe totusi pot afecta fatul .

Floricica Nou Venita giulieta's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2012
    Postari in forum
    23
    Felicitari matusico!! din ceia ce am citit si auzit despre tigara electronica este la fel de nociva ca si tigarile normale..eu sunt o fumatoare ..sunt gravida si nu pot sa ma las de tigari indiferent de cata vointa as avea! mi se mareste tensiunea si ginecologul meu mi-a recomandat mai bine sa le las treptat decat deodata.. aprind tigara fumez cateva fumuri si o sting... umblu cu forfecuta in buzunar sa tai varful la tigara..ca dupa pute tare... e bine cine poate dar sa stii ca starea ta mamici se transmite si la bebelus..daca cumnata ta este nervoasa..ii face rau si la bebelus..cand imi vine sa fumez... mai tin tigara in mana dar fara sa o aprind... deci... se pot face multe dar asta depinde de la caz la caz.. sora mea afumat toata sarcina si are un copil sanatos tun!! are 13 ani acum si nu a avut cu el probleme... am insa o alta prietena care nu afumat in viata aei si are o fetita cu probleme ...DECI... ramane la aprecierea fiecaruia sa faca ce crede mai bine... pupici..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari